Edyta Górniak

56 piosenek

Edyta Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) debiutowała w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może" w 1989, a już kilka miesięcy później wzięła udział w koncercie "Debiuty" na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę Zły chłopak z repertuaru Lory Szafran. W ciągu czterch następnych lat była główną gwiazdą w Metro - najpopularniejszym musicalu w polskiej historii

Edyta Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) debiutowała w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może" w 1989, a już kilka miesięcy później wzięła udział w koncercie "Debiuty" na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę Zły chłopak z repertuaru Lory Szafran. W ciągu czterch następnych lat była główną gwiazdą w Metro - najpopularniejszym musicalu w polskiej historii oraz dwóch przedstawieniach muzycznych Do grającej szafy grosik wrzuć - z klasycznymi polskimi popowymi przebojami sprzed ery rock'n'rolla i Brel - z polskimi wersjami piosenek francuskiego barda Jacquesa Brela.

W lipcu 1993 Edyta Górniak wzięła udział w szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zdobyła trzecią nagrodę. W 1994 roku Edyta była pierwszym artystą z Polski startującym w Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie zajęła wysokie drugie miejsce z piosenką To nie ja (Once In A Lifetime).

Piosenka To nie ja była przełomem w karierze wokalistki w Polsce, zostając tam największym przebojem roku 1994. Artystka podpisała kontrakt z małą wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak - producent musicalu "Metro", a następnie wieloletni manager Edyty. Dzięki niemu piosenkarka zadebiutowała singlem "Once In A Lifetime"/"To nie ja", który sprzedawany był jesienią 1994 w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Artystką zainteresował się wówczas polski oddział koncernu EMI - Pomaton EMI, który podpisał z nią, poprzez niezależną wytwórnię Kubiaka, kontrakt płytowy (rozwiązany po 10 latach w 2004 roku).

Jej pierwszy studyjny album Dotyk ukazał się w następnym roku i roszedł się w ilości pół miliona egzemplarzy w samej Polsce, przynosząc jeszcze przeboje Jestem kobietą i Dotyk, ktory był największym polskim przebojem roku 1995. Album został też uhonorowany nagrodą polskiego przemysłu płytowego Fryderyk'95 w kategorii "Fonograficzny Debiut Roku". W roku 1996 Górniak podpisała w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International na nagranie pięciu albumów. Kontynuowała jednak nagrywanie dla polskiego rynku, lansując wówczas trzy następne przeboje w Polsce: Kolorowy wiatr (polską wersję przeboju Colors Of The Wind do filmu Disneya Pocahontas, Love Is On The Line (klubowy hit napisany przez Kylie Minogue) oraz To Atlanta (polski hymn Igrzysk Olimpijskich 1996).

Edyta wydała swój pierwszy anglojęzyczny album Edyta Górniak rok później, we współpracy z producentem muzycznym Chrisem Neilem, odpowiedzialnym za międzynarodowy sukces Celine Dion. Jednak umiarkowany sukces singli When You Come Back To Me i One & One nie pozwolił albumowi zdobyć międzynarodowego sukcesu, a jego sprzedaż na świecie wyniosła ponad 200.000 egzemplarzy, ale także 150.000 w samej Polsce.Jednakże pierwszy z singli stał się przebojem szczególnie w Skandynawii, Portugalii (gdzie utrzymywał się w Top 10 przez prawie pół roku) i w krajach azjatyckich (zrealizowany do niego klip osiągnął 3. miejsce na liście przebojów azjatyckiej MTV, zaraz po Spice Girls i Madonnie).Podczas promocji tego albumu Górniak mialą kolejne dwa przeboje nagrane dla polskiej publiczności: Lustro (polską wersję przeboju Reflection do filmu Disneya Mulan) oraz Dumka na dwa serca (temat przewodni najdroższego polskiego filmu XX wieku Ogniem i mieczem nagrany w duecie z Mietkiem Szcześniakiem), który został największym polskim przebojem roku 1999.

W roku 1999 Górniak rozpoczęła dużą trasę koncertową po Polsce. Podczas jej trwania powstał koncertowy album Live '99. W roku 2002 wytwórnia EMI International rozwiązała kontrakt z Edytą, ale wokalistka podpisała nowy, z Virgin Germany. Wówczas w Polsce ukazał się kolejny międzynarodowy album artystki Perła, wyprodukowany przez producencki team Absolute odpowiedzialny za sukces grupy Spice Girls. W polskiej edycji album zawierał dodatkową płytę, z nagraniami wyłącznie dla polskich fanów, która przyniosła przeboje Jak najdalej i Nie proszę o więcej. Tego samego roku Górniak została poproszona o zaśpiewanie polskiego hymnu narodowego podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, choć występ ten został odebrany z mieszanymi uczuciami. W roku 2003 angielska część Perły miała międzynarodową premierę pod tytułem Invisible, zawierając dodatkowo klubowy hit Impossible. Niestety album okazał się komercyjnym niewypałem, sprzedając się na świecie ponad dziesięć razy gorzej niż poprzedni studyjny album, choć z dosyć dobrym rezultatem jego polskiej wersji Perła, która zostałą tam sprzedana w ilości 35.000 egzemplarzy. Rok później Edyta rozwiązałą kontrakt z Virgin, a po dziesięciu latach współpracy opuściła także swoją polską wytwórnię Pomaton EMI.

W tym samym roku Edyta urodziła syna Allana. Wówczas założyła własną niezależną wytwórnię płytową EG Production i nawiązała współpracę z nieznanym duetem polskich producentów muzycznych Mathplanete, aby nagrać nowy album w całkiem nowym stylu, z klubową muzyką chillout. Pierwszym efektem prac był singiel z francuskojęzyczną piosenką Lunatique, który ukazał się w maju 2005 roku. Piosenka została zaprezentowana w kwietniu 2005 w programie Kuba Wojewódzki, jednak dalsza promocja najnowszego dzieła artystki nie nabrała rozmachu i rozgłosu w mediach, jaki towarzyszył wcześniejszym powrotom Górniak na rynek muzyczny (1997, 2002).

11 listopada 2005 roku Edyta poślubiła ojca jej dziecka, gitarzystę z jej zespołu Dariusza Krupę. A już 16 grudnia 2005 roku w programie Załóż się w TVP2 Górniak zaśpiewała drugi utwór przygotowany z Mathplanete Sexuality. 27 stycznia 2006 w miesięczniku Playboy ukazała się ekskluzywna sesja wokalistki autorstwa M. Bielińskiej (m.in. Vogue) i Tomasza Drzewińskiego, powiązana z promocją singla Sexuality, który do sklepów trafił w lutym 2006 roku. Nakład pisma wyniósł aż 130.000 egzemplarzy i ukazał się w dwóch wersjach okładkowych, co jest ewenementem w tym segmencie pism.

Wówczas Górniak niespodziewanie rozstała się z Mathplanete i porzuciła pomysł nagrywania muzyki klubowej, rozpoczynając prace nad nowym międzynarodowym albumem popowym i szukając nowej dużej wytwórni płytowej. Wybór padł na Sony BMG Polska. Pierwszym efektem było wzięcie udziału 3 czerwca 2006 roku w konkursie premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie Górniak zaprezentowała piosenkę "Cygańskie serce", która zajęła drugie miejsce w głosowaniu publiczności. 13 listopada 2006 podczas uroczystości wręczenia wyróżnień tygodnika "Gala" Róże Gali premierę miała piosenka "Loving You". Premiera radiowa nastąpiła 1 grudnia 2006 w Radiu Zet.Tymczasem w styczniu 2007 roku Edyta zaśpiewała temat filmowy do polskiej wersji hiszpańskiego animowanego filmu Smocze wzgórze.

Równolegle do prac nad płytą, od marca do grudnia 2007 roku wokalistka zasiadała w jury dwóch edycji programu Jak oni śpiewają telewizji Polsat, w którym gwiazdy seriali telewizyjnych walczyły o kontrakt płytowy. Pierwszy od pięciu lat studyjny album Edyty E·K·G trafił na rynek w październiku.Był on promowany singlem List, będącym polskojęzyczną wersją utworu I Surrender z repertuaru Céline Dion. Był to zarazem pierwszy od czterech lat teledysk Górniak. Wokalistka zadebiutowała na tym albumie jako autorka niektórych tekstów. Albumowi towarzyszyła książka z tekstami piosenek, ilustrowana materiałem fotograficznym ukazującym Edytę Górniak w obiektywie Tomasza Drzewińskiego.

Płyta E·K·G została wydana ostatecznie przez EG Production i koncern Agora SA. Już w kilka dni od premiery płyta zdobyła status Złotej, a po miesiącu Platynowej Płyty. Po tak krótkim okresie sprzedaży album okazał się 14. bestsellerem roku, oraz 7. wśród albumów polskich wykonawców.

W tym samym czasie Górniak wzięła udział w sesji zdjęciowej dla miesięcznika "Machina", która wywołała spore zamieszanie i zainteresowanie. Artystka została ucharakteryzowana na warszawską Syrenkę, co miało służyć odświeżeniu wizerunku symbolu polskiej stolicy. Pomysłodawcą sesji była redakcja Machiny i władze miasta Warszawy.

31 grudnia wokalistka uświetniła swoim występem największy w Polsce koncert sylwestrowy, czyli show organizowany przez telewizję Polsat w Krakowie. W styczniu 2008 w Programie I Polskiego Radia artystka oficjalnie potwierdziła, że planuje trasę koncertową promującą płytę E·K·G. Wokalistka planowała również wydanie płyty DVD z tej trasy. W lutym wizytą w Radiu Złote Przeboje, w audycji Marka Niedźwiedzkiego, artystka rozpoczęła promocję drugiego singla z płyty E·K·G, czyli Dziękuję ci. Utwór ten okazał się ostatnim singlem z płyty, do tego ostatecznie nie doszło do zapowiadanego tournee i nie licząc sporadycznych koncertów, promocja płyty dobiegła końca.

Po zakończeniu promocji, od marca do listopada 2008 roku Górniak ponownie zasiadała w jury programu Jak oni śpiewają, w jego kolejnych dwóch edycjach.

Sukces płyty E·K·G przełożył się na liczne wyróżnienia dla artystki. Górniak otrzymała nominację do "Telekamer" w kategorii muzyka oraz do "Wiktorów 2007" w kategorii muzyka i estrada. Artystkę nominowano również do nagród "Viva Najpiękniejsi" oraz "Kobieta Roku Glamour 2007". Górniak zdobyła również dwie nominacje do "Superjedynek 2007" w kategoriach wykonawca roku (IV miejsce w głosowaniu internautów) i płyta roku (V miejsce w głosowaniu internautów).

W lipcu 2008 roku Górniak zaśpiewała na Festiwalu "Top Trendy" w Sopocie w koncercie "Top". Miesiąc wcześniej wokalistka odmówiła występów na dwóch ważnych w swojej karierze koncertach. Pierwszy miał odbyć się z okazji 15-lecia jej kariery w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, lecz organizator nie pozwolił jej na wyjście na scenę dopiero po zmroku. Drugi miał być supportem przed koncertem Céline Dion, jednak management Dion nie pozwolił Górniak wystąpić z zespołem na żywo.

W październiku 2008 roku w plebiscycie zorganizowanym z okazji 60-lecia EMPiK-u Edyta Górniak zdobyła dwie statuetki, w kategorii Najważniejsza osobowość ostatnich 60 lat oraz Najważniejsza płyta ostatnich 60 lat za debiutancki album Dotyk.

W listopadzie 2008 roku Górniak ponownie w swojej karierze zaśpiewała w filmie, tym razem w polskiej komedii romantycznej To nie tak jak myślisz, kotku. Artystka wykonała utwór To nie tak jak myślisz, do którego zrealizowano teledysk. Piosenka trafiła na playlisty większości radiostacji i muzycznych stacji telewizyjnych, co zdarzyło się po raz pierwszy od blisko sześciu lat, od czasu przeboju "Impossible".

22 grudnia 2008 ukazał się pierwszy świąteczny album artystki Zakochaj się na Święta w kolędach zawierający pięć kolęd w języku polskim i pięć amerykańskich świątecznych standardów. Płyta była dodatkiem do Gazety Wyborczej.

Od marca 2009 roku Górniak była jurorką piątej, a potem szóstej już edycji programu "Jak oni śpiewają".
W kwietniu tego samego roku Edyta zdobyła statuetkę Eska Music Award w kategorii "Przebój Roku" za piosenkę To nie tak jak myślisz.

Jesienią 2010 roku wzięła udział w 12 edycji programu Taniec z Gwiazdami. Wraz z partnerem Janem Klimentem zajęła 3 miejsce. Artystka wystąpiła też jako gość muzyczny w finale 11 edycji. Najnowszy album Edyty "My" ukazał się 14 lutego 2012. .

Piosenki

Popularne wykonania

Podobni wykonawcy