Chłopcy z Placu Broni

12 piosenek

Chłopcy z Placu Broni powstali w 1987 roku i praktycznie od samego początku stali się gwiazdą tzw. Krajowej Sceny Młodzieżowej – dominującego na polskich scenach od połowy do końca lat 80. rockowo-piosenkowego nurtu związanego z radiową Trójką. Dzięki rekomendacji Kory z Maanamu po zaledwie pół roku istnienia i zarejestrowaniu jednej taśmy demo Chłopcy wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie radosne, bezpretensjonalne piosenki lidera grupy, Bogdana Łyszkiewicza z miejsca zyskały olbrzymią popularność.

Chłopcy z Placu Broni powstali w 1987 roku i praktycznie od samego początku stali się gwiazdą tzw. Krajowej Sceny Młodzieżowej – dominującego na polskich scenach od połowy do końca lat 80. rockowo-piosenkowego nurtu związanego z radiową Trójką. Dzięki rekomendacji Kory z Maanamu po zaledwie pół roku istnienia i zarejestrowaniu jednej taśmy demo Chłopcy wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie radosne, bezpretensjonalne piosenki lidera grupy, Bogdana Łyszkiewicza z miejsca zyskały olbrzymią popularność. Skutki jarocińskiego sukcesu były natychmiastowe – dwie piosenki zarejestrowane dla Rozgłośni Harcerskiej: Aeroplan, a zwłaszcza O! Ela stały się prawdziwymi megahitami schyłku lat 80. Megahitem stała się też pierwsza płyta zespołu (zatytułowana – a jakże – „O! Ela”) wydana w roku 1990 i dostarczająca radiowcom kolejnej porcji miłosnych piosenek, jak choćby: Kiedy już będę dobrym człowiekiem albo Chory kraj.

Przeboje Chłopców okazały się tak nośne, że popularności zespołu nie zaszkodziła nawet mizerna sprzedaż kolejnego albumu „Krzyż” (1991), podreperowana zresztą z nawiązką przez wydany rok póżniej album „Kocham Cię”. Ta ostatnia pozycja wydana została nakładem firmy MJM Music Pl – późniejszej Sony Music Pl – co zapewniło jej odpowiednią promocję i sprzedaż przekraczającą pułap 100 tysięcy egzemplarzy.
Podobnym sukcesem okazała się także płyta koncertowa z serii unplugged, zatytułowana „Piosenki dla dzieci od lat 5 do 155”, wydana w 1994 roku. To wydawnictwo zakończyło współpracę Chłopców z MJM. W 1995 roku doszło do konfliktu między Łyszkiewiczem a MJM, spowodowanego oddaniem przez MJM grupie Human jednej piosenki Chłopców „Kochaj” (wydanej na płycie Chłopców później).

Procesy sądowe nie wstrzymały pracy zespołu. Już w 1996 roku, nakładem KOCH International pojawił się w sprzedaży kolejny materiał „Uśmiechnij się!”. Płyta nie spotkała się jednak ze zbyt dużym odzewem. Winna temu zresztą była sama formuła zespołu, która nigdy nie przekroczyła bezpiecznej granicy lekkiej, stonowanej piosenki miłosnej - dobrej na dwa, trzy przeboje, ale nużącej w kontakcie z kilkoma podobnymi płytami. Zwłaszcza że kolejne płyty nie tylko niewiele się od siebie różniły, ale niemal na każdej powtarzały się jakieś piosenki z wydawnictw poprzednich.

23 czerwca 2000 Bogdan Łyszkiewicz zginął w wypadku samochodowym, co automatycznie zamyka działalność zespołu (był on jedynym stałym punktem Chłopców). W zasadzie tuż przed śmiercią ukazała się w sprzedaży kolejna płyta „Polska”.

Skład zespołu:
Bogdan Łyszkiewicz - wokal
Jarosław Kisiński - gitara
Jacek Królik - gitara
Franz Dreadhunter - gitara basowa
Wojciech Namaczyński - perkusja
Waldemar Raźny

Dyskografia:
O! Ela (1990)
Krzyż (1991)
Kocham Cię (1993)
Piosenki dla dzieci od lat 5 do 155 (1994)
Uśmiechnij się! (1995)
Gold (1997)
Polska (2000)
Największe przeboje (2000) .

Piosenki

Podobni wykonawcy