Sztywny Pal Azji

4 piosenki

Sztywny Pal Azji – polski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90. Powstał na początku 1986, założony przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dędę i Andrzeja Turka. W październiku 1986 do zespołu dołączył Zbigniew Ciaputa. Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Read more on Last.fm

Sztywny Pal Azji – polski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90.

Powstał na początku 1986, założony przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dędę i Andrzeja Turka. W październiku 1986 do zespołu dołączył Zbigniew Ciaputa.

Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Zespół zakwalifikował sie do "złotej dziesiątki", a piosenka Nasze reggae stała się nieoficjalnym hymnem imprezy [1] .

Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu.

W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu mówiącego o polskim rocku pt. Dzień Solidarności.

W 1989 zespół wydał kolejną płytę Szukam nowego siebie, z przebojami Nie zmienię świata oraz Smutna środa. Nastąpiły pewne zmiany personalne, odeszli Nazimek (do Chłopców z Placu Broni), Wojciul (do Róż Europy) i Deda. Pojawił sie za to w składzie Zbigniew Helfich. W takim składzie zespół wydał w 1992 album Emocje a rok później Dewiacje na wakacje.

Kolejna płyta, Spotkanie z... 1986-1994 ukazała się w 1996. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojów grupy. Po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł Nowak (został strażnikiem banku)[2] oraz Helfich. Kisiński jednak nie zamierzał rozwiązywać zespołu, powołał do składu Grzegorza Kłeczka, a sam stanął za mikrofonem.

W 1996 Sztywny Pal Azji nagrał także muzykę do filmu Macieja Ślesickiego Sara, oraz piosenkę Ty co dziś na składankę Wesołych Świąt.

W 2001 do zespołu powraca Leszek Nowak i razem z zespołem wydaje płytę Szpal z przebojem Polscy chłopcy.

Po latach milczenia latem 2007 zespól postanowił sie reaktywować. Po przesłuchaniach nowym wokalistą zespołu został laureat 3 miejsca IV edycji programu Idol, Bartosz Szymoniak.

Obecnie zespól przygotowuje się do trasy koncertowej i promocji nowej płyty, której premiera planowana jest na 24 lutego 2008. Jej tytuł to Miłość jak Dynamit , a singlem zwiastującym krążek będzie Kostium Davida Byrne.

Zespół w nowym składzie ma za sobą kontrolne koncerty w Łodzi i Mysłowicach (podczas XVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).

Aktualny skład

* Bartosz Szymoniak - śpiew
* Jarosław Kisiński - gitara
* Jacek Śliwczyński - gitara basowa
* Zbigniew Ciaputa - perkusja
* Ryszard Wojciul - saksofon i instrumenty klawiszowe

Dyskografia

* Europa i Azja (1987)
* Szukam nowego siebie (1989)
* Emocje (1992)
* Dewiacje na wakacje (1993)
* Spotkanie z ... (1995)
* Szpal 2001
* Miłość jak dynamit (2008)
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.