ABBA

Jesteś na: iSing > Piosenki artystów na A > ABBA

ABBA

Szwedzki zespół muzyczny działający w latach 1972-1982, którego szczyt popularności przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych XX stulecia. Powszechnie uznawany za najwybitniejszy zespół tworzący kanon muzyki pop XX wieku, choć uznanie nadeszło dopiero w połowie lat 90. Zespół utworzyli w 1972 Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Fältskog i Anni-Frid (Frida) Lyngstad stanowiący dwa małżeństwa (A. Fältskog i B. Ulvaeus 1971-1978 (separacja), 1980 (rozwód), A. Zobacz więcej

Szwedzki zespół muzyczny działający w latach 1972-1982, którego szczyt popularności przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych XX stulecia. Powszechnie uznawany za najwybitniejszy zespół tworzący kanon muzyki pop XX wieku, choć uznanie nadeszło dopiero w połowie lat 90.

Zespół utworzyli w 1972 Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Fältskog i Anni-Frid (Frida) Lyngstad stanowiący dwa małżeństwa (A. Fältskog i B. Ulvaeus 1971-1978 (separacja), 1980 (rozwód), A. Lyngstad i B.Andersson 1978-1981). Nazwa zespołu, przyjęta w 1974, stanowi akronim pierwszych liter imion jego członków.

Ważną osobą w historii zespołu był Stig Anderson, przedsiębiorczy menadżer zespołu, architekt jego międzynarodowego sukcesu, a także autor tekstów do niektórych piosenek w początkowym okresie.

Pierwszy wielki przebój tego zespołu to "Waterloo", którą to piosenką grupa zdobyła Grand Prix na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku w Brighton w Zjednoczonym Królestwie. W 2005 to właśnie ta piosenka została też uznana przebojem 50-lecia konkursu. Zespół, występując jako Björn, Benny, Agnetha & Annifrid, próbował swoich szans w eliminacjach do Eurowizji również rok wcześniej, tj. w 1973 roku, ale propozycja "Ring Ring" zajęła w szwedzkiej preselekcji 3. miejsce.

Późniejsze przeboje to m.in. "S.O.S.", "Mamma Mia", "Knowing Me, Knowing You", "Take A Chance On Me", "Chiquitita", "Fernando", "I Do, I Do, I Do, I Do, I Do", "Hasta Manana", "Thank You For The Music", "The Winner Takes It All" i "One Of Us". Za sztandarowy przebój zespołu uznaje się "Dancing Queen", który jako jedyny singel dotarł do pierwszego miejsca listy przebojów amerykańskiego magazynu muzycznego Billboard.

Po rozwodach obu par oraz wskutek coraz mniej zbieżnych interesów zawodowych, zespół rozpadł się w 1982 roku.

Dyskografia:

* Ring Ring (1973)
* Waterloo (1974)
* ABBA (1975)
* Arrival (1976)
* ABBA-The Album (1977)
* Voulez-Vous (1979)
* Super Trouper (1980)
* The Visitors (1981) Pokaż mniej

Tekst jest oparty na licencji Creative Commons By-SA lub GNU FDL. Zdjęcie oraz biografia pochodzą z niesamowitego last.fm

Tagi: disco damski wokal lata 80

Nowości do zaśpiewania!

Mamy dla Was porcję nowych piosenek, a wśród nich najnowszy singiel Ani Dąbrowskiej, popularny utwór zespołu Portugal. The Man oraz zupełnie nową wersję podkładu do jednej z najpopularniejszych piosenek Lady Pank

Zobacz więcej