Edyta Geppert
Edyta Geppert (ur. 27 listopada 1953 w Nowej Rudzie) - jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek. Przed rozpoczęciem nauki na Wydziale Piosenki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie występowała w Zespole Pieśni i Tańca "Nowa Ruda". Przed śpiewaniem w Zespole i na szkolnych akademiach - jak sama artystka wspomina - śpiewała, odkąd pamięta. Pochodzi z muzykalnej rodziny - matka Edyty Geppert była Węgierką, dlatego też bliskie są artystce czardasze węgierskie.
Edyta Geppert (ur. 27 listopada 1953 w Nowej Rudzie) - jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek. Przed rozpoczęciem nauki na Wydziale Piosenki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie występowała w Zespole Pieśni i Tańca "Nowa Ruda". Przed śpiewaniem w Zespole i na szkolnych akademiach - jak sama artystka wspomina - śpiewała, odkąd pamięta. Pochodzi z muzykalnej rodziny - matka Edyty Geppert była Węgierką, dlatego też bliskie są artystce czardasze węgierskie. Aktualnie - od 1985 roku, żona Piotra Loretza (syna aktora - Mieczysława Mileckiego, właśc. Loretza i aktorki Haliny Michalskiej) - aktora i pedagoga, który nie tylko towarzyszy artystce w życiu prywatnym, ale również we wszelkich jej dokonaniach artystycznych. Mają syna Mieczysława (ur. 1988).
Edyta Geppert ukazała się po raz pierwszy szerszej publiczności w 1984. Zdobyła wówczas I nagrodę na VII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix XXI Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Sukcesy na opolskim festiwalu odnosiła jeszcze w 1986 i 1995. Jest jedyną polską piosenkarką, która do tej pory otrzymała trzykrotnie GRAND PRIX na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu - 1984 - "Jaka róża, taki cierń", 1986 - "Och, życie kocham cię nad życie" i 1995 - "Idź swoją drogą" (romans oparty na folklorze cygańskim według słów J. Kofty do muz. E. Dębickiego).
Edyta Geppert śpiewa nie tylko spokojne i nastrojowe piosenki. Jest wszechstronna. Doskonały warsztat muzyczny, wręcz niespotykana u innych umiejętność interpretacji tekstu, pozwalają artystce zwycięsko przez ponad 20 lat mierzyć się z piosenką dramatyczną, refleksyjną, liryczną i kabaretową. Wykonywała także utwory z muzyką country, hardrockową i heavymetalową oraz rap. Jej twórczość klasyfikowana jest najczęściej jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana, choć artystka tych klasyfikacji nie lubi. Jej odpowiedzią na próby "zaszufladkowania" jest to, że jest piosenkarką, która śpiewa piosenki. Piosenka dla Edyty Geppert "to rodzaj wiersza krótkiego, do którego dodaje się muzykę, aby był śpiewany przy okazjach towarzyskich takich, jak: przy stole, z przyjaciółmi, z ukochaną, aby lżej znosić nudę, jeśli się jest bogatym oraz aby lżej znosić nędzę, jeśli się jest biednym" - cyt. oparty na franc. słowniku muzycznym z końca XVIII w. Teksty do jej piosenek pisali i pisują znani polscy twórcy, m.in. Jacek Cygan, Magda Czapińska, Bożena Ptak, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Marek Dagnan, Jerzy Ficowski i inni. Z Edytą Geppert w latach 1985-2002 na stałe współpracowali: Tomasz Bajerski - piano i Henryk Alber - gitara. Obecnie Artystce towarzyszą muzycy: Krzysztof Herdzin/Piotr Matuszczyk - piano, Jerzy Szarecki - trąbka oraz zespół Kroke.
Ostatni album piosenkarki "Śpiewam życie" ma charakter folkowy - żydowsko-bałkański. .