Rotary
ROTARY Zespół ROTARY powstał zimą 1996 r. we Wrocławiu. Nazwa pochodzi od urządzenia „rotary speaker” (rotujący głośnik) emitującego specyficzne brzmienie gitar, charakterystyczne dla zespołu. Pierwszy skład zespołu to: - Grzegorz Porowski – śpiew - Jan Kidawa – gitara - Kuba Rutkowski – perkusja - Radek Łuka – bas Zespół bardzo szybko podpisał kontrakt z Izabelin Studio (POLYGRAM). Zaraz po podpisaniu kontraktu grupę opuszcza Jasiu Kidawa, a zastępuje go Bartek Dziedzic.
ROTARY
Zespół ROTARY powstał zimą 1996 r. we Wrocławiu. Nazwa pochodzi od urządzenia „rotary speaker” (rotujący głośnik) emitującego specyficzne brzmienie gitar, charakterystyczne dla zespołu.
Pierwszy skład zespołu to:
- Grzegorz Porowski – śpiew
- Jan Kidawa – gitara
- Kuba Rutkowski – perkusja
- Radek Łuka – bas
Zespół bardzo szybko podpisał kontrakt z Izabelin Studio (POLYGRAM). Zaraz po podpisaniu kontraktu grupę opuszcza Jasiu Kidawa, a zastępuje go Bartek Dziedzic. W tym składzie ROTARY nagrywa pierwszą płytę. W nagraniach i produkcji uczestniczą Andrzej Smolik i Michał Grymuza, który jest producentem płyty i jednocześnie autorem jednej z piosenek („Henry Monroe”). Utwory „Koniec bliski jest” oraz „Wszystko skończy śmiech”(Satelita) zostały wyprodukowane w dwóch wersjach. Producentem wersji „bonusowych” był Steve Lyon – który brał udział w produkcjach płyt DEPECHE MODE i ELTONA JOHNA.
Możliwość współpracy z tak znakomitym muzykiem zespół zawdzięcza Katarzynie Kanclerz i Leszkowi Kamińskiemu, którzy byli producentami wykonawczymi płyty i czuwali nad całością.
Singlami promującymi pierwszą płytę były „Na jednej z dzikich plaż” i „Satelita”, do którego teledysk nakręcił Jarosław Żamojda (reżyser „Młodych Wilków”). Po nagraniu płyty w grupie znów zachodzą zmiany personalne, odchodzi Bartek Dziedzic a dołączają Tomek Kasiukiewicz i Maciek Moralewicz. W tym składzie zespół koncertuje i jednocześnie promuje produkty firmy LEVI’S. Jesienią 1998 r. ROTARY zaczyna pracę na nowym albumem. Płyta nagrywana jest w trójmiejskim studiu Łukaszewskiego, realizatorem nagrań jest Tomek Bonarowski a producentem wykonawczym Staszek Trzciński. W promocji płyty „Retronowa” uczestniczy tylko trzech muzyków grupy: Porowski, Moralewicz, Łuka ponieważ zespół opuścił Kuba Rutkowski.
Przełomowym momentem był koncert z APOLLO 44, po którym zespół definitywnie opuszcza Radek, który już wcześniej rozpoczął współpracę z Robertem Gawlińskim.
Na początku roku 2001 Grzesiek Porowski nawiązuje współpracę z Maćkiem Żarnowskim, przyjacielem ze szkoły, z którym w wieku 15 lat założyli swój pierwszy zespół Hard Glass.
Muzycy stale współpracowali tworząc efemeryczne projekty jak elektroniczny BEREK czy BRESLAUER, jednocześnie wspólnie prowadząc koncertową działalność ROTARY.
Rok 2006 – ROTARY wraca do klasycznego brzmienia. Porowski i Żarnowski zaczynają pracę nad nowymi piosenkami. Powoli zaczyna kształtować się też nowy skład grupy. Muzycy zapraszają do współpracy Krystiana Piećko, Andrzeja Jeżewskiego, Mariusza Ciechowskiego i Adama Moszyńskiego. To ludzie, którzy już wcześniej wspólnie grali w różnych projektach Grześka i Maćka.
Od stycznia 2008 roku ROTARY pracuje nad nową płytą. Producentem albumu jest Marcin Bors, z którego udziałem powstała ostatnia solowa płyta KASI NOSOWSKIEJ, produkcje grupy POGODNO czy BIFF.
Marcin to człowiek, który doskonale rozumie to, co w muzyce zespołu ROTARY jest najważniejsze i swoimi pomysłami otwiera nowy rozdział w historii grupy.
„Praca z Marcinem to czysta przyjemność! Jeszcze nigdy w żadnym studiu nie czuliśmy się tak swobodnie. To najlepszy materiał, jaki do tej pory udało nam się zarejestrować.” twierdzą Porowski i Żarnowski.
Wydanie nowego albumu planowane jest jesienią 2008.
.