Harlem

5 piosenek

1. Harlem - zespół z USA grający garażowego rocka. Nagrali dwa albumy: Freedrugs ;-) (2008) i Hippies (2010). 2. Harlem - polska grupa rockowa, założona w 1993 roku przez wokalistę Ryszarda Wolbacha, gitarzystę Krzysztofa Jaworskiego perkusistę Jarosława Zdankiewicza oraz basistę Wiesława Sałata. W 1994 roku Wieśka zastąpił Stanisław Czeczot nadając zespołowi obecne, charakterystyczne brzmienie. Dorobek zespołu stanowi pięć wydanych płyt oraz tysiące koncertów na największych polskich scenach (Opera Leśna

1. Harlem - zespół z USA grający garażowego rocka. Nagrali dwa albumy: Freedrugs ;-) (2008) i Hippies (2010).

2. Harlem - polska grupa rockowa, założona w 1993 roku przez wokalistę Ryszarda Wolbacha, gitarzystę Krzysztofa Jaworskiego perkusistę Jarosława Zdankiewicza oraz basistę Wiesława Sałata. W 1994 roku Wieśka zastąpił Stanisław Czeczot nadając zespołowi obecne, charakterystyczne brzmienie. Dorobek zespołu stanowi pięć wydanych płyt oraz tysiące koncertów na największych polskich scenach (Opera Leśna, Sopot; Przystanek Woodstock, Żary; Festiwal Polskiej Piosenki, Opole; Olsztyńskie Noce Bluesowe; Stadion Gwardii, Warszawa; Stadion, Chorzów itp.)

Debiutancką płytą Harlemu są "Lustra" nagrane w Pro Sound Studia Radia Olsztyn. Wydana została przez firmę EurocomMusic w 1995 roku. Piosenki z tej płyty do dzisiaj stanowią żelazny repertuar koncertowy. "Hedone", "Piąta trzydzieści", "Blues o zdradzie" i "Bingo" zawsze śpiewane są przez publiczność na koncertach. Piosenka "Sweet Home Alabama" z polskim tekstem została zaakceptowana w muzycznym środowisku. Płyta "Lustra" promowana była trzema teledyskami, z których największą popularnością cieszył się obraz do piosenki "Hedone" w reżyserii Jerzego "Grabora" Grabowskiego.

Drugą płytą zespołu są "Bezsenne noce" wydane w 1998 roku przez NewAction/PomatonEMI. Nagrana w lubelskim Studio Hendrix pod czujnym okiem Jerzego Janiszewskiego przyniosła kolejne przeboje zespołu. "Kora" i "Jak lunatycy" opatrzone wspaniałymi teledyskami w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego zajęły najwyższe miejsca na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Wakacyjna propozycja "Ye Ye" chętnie grana była w radiu ZET. W nagraniu "Jak lunatycy" głosu swojego użyczył Krzysztof Cugowski.

"Amulet" to kolejna płyta zespołu Harlem. To już rok 2000. Wydawcą tego albumu jest PomatonEMI, a nagrana została w większości w Studio Hendrix. Utwory "Coś piłem" oraz "Kiedy góral umiera" zarejestrowano w "Studio 7" u Jarosława Zawadzkiego w Piasecznie. Gościem specjalnym na tej płycie był Maciej Balcar. Jego charakterystyczny głos słychać między innymi w takich piosenkach jak "Biegnę", "Wierzę w siebie". Ciekawostkę stanowi fakt, że swój talent wokalny objawił Dżawor w piosenkach "Czekając na miłość" oraz "Wyspa róż". Płyta ta była promowana teledyskami do "Biegnę", "Wierzę w siebie" oraz do "Kiedy góral umiera" nagranego w malowniczych plenerach Tatr.

Lata 2001 - 2002 zapisały się w historii zespołu owocnym i twórczym udziałem Radka Zagajewskiego, który zastąpił Stasia Czeczota. Kierunek wyznaczony w okresie współpracy z Radkiem kontynuuje obecnie "Puzon" (Wojtek Kuzyk), znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak Kasia Kowalska, Urszula i Tadeusz Nalepa. Piosenka "Jesteś moim domem", która znajduje się na wydanej w 2004 roku jubileuszowej płycie Harlemu „Ten Harlem” nagrana jest już z jego udziałem.

26 czerwca 2004 roku Harlem wystąpił jako support zespołu Deep Purple na Stadionie Legii w Warszawie.

Piąta płyta olsztyńskich rockmanów „Niebo nade mną" wydana w 2007 roku zawiera 13 utworów utrzymanych w konwencji kolorowej i pełnej niespodziewanych rozwiązań melodycznych muzyki gitarowej. To połączenie rockowej tradycji oraz współczesnej techniki nagraniowej. Ponownie nie zabrakło wielu gości. Sensacyjnym wręcz wydarzeniem jest udział w utworze „You’re In Love Again” pochodzącego z nowojorskiego Harlemu Deana Bowmana (współpracownika Johna Scofielda; Madonna powiedziała o nim, że ma "głos z nieba"). Po raz kolejny na płycie zaśpiewał charyzmatyczny wokalista Dżemu - Maciek Balcar. Jego duet z Ryśkiem Wolbachem w piosence Marka Grechuty „Świat w obłokach” przyniósł efekt niespodziewany i wzruszający wobec niedawnej śmierci artysty. Warto wspomnieć, że w nagraniu tej piosenki wziął udział kameralny Chór ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka. Kolejny duet to Piotr Cugowski (Bracia) i Rysiek Wolbach. Piotr Cugowski to jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów nowego pokolenia w naszym kraju. Dynamiczny i szalenie ekspresyjny utwór „Serce jak kamień”, to bardzo mocny punkt tej płyty. Ogromne możliwości barwowe i interpretacyjne Piotra, możemy też podziwiać w utworze „Prawda na pół”. Warto zaznaczyć też udział wspaniałego gitarzysty, Jurka Styczyńskiego (Dżem). Wraz z Krzysztofem Jaworskim zagrali w duecie rzeczy, które nie często już są spotykane na polskich płytach („Przywitaj ze mną nowy dzień” oraz „Potop”). Album promowały teledyski: „You’re In Love Again” , „Świat w obłokach”, „Przywitaj ze mną nowy dzień” .

W roku 2009 zespół opuścił Ryszard "Rudy" Wolbach. Zastąpił go znany z zespołów Dżem i Revolucja Jacek Dewódzki. Jednak jego współpraca z zespołem zakończyła się po kilku miesiącach.

Aktualnym wokalistą Harlemu jest Kuba Weigel, z którym zespół nagrał w 2010 r. swoją wersję hitu Niebiesko-Czarnych i Czesława Niemena "Mamo, nasza mamo".
W listopadzie 2010r. po serii bardzo udanych wspólnych koncertów zespół poszerzył skład o dodatkowego wokalistę i gitarzystę - Marcina Czyżewskiego.
W styczniu 2011 z powodów osobistych swoją działalność w grupie zawiesił Jarosław Zdankiewicz. Od tej chwili za bębnami Harlemu zasiada Dominik Jędrzejczyk.

W 2010r. Harlem zainicjował wyjątkowy projekt artystycznego wsparcia kampanii promującej głosowanie na Mazury - finalistę światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury, którego finał odbył się 11 listopada 2011r. Do nagrania specjalnie napisanego utworu „Mazurski Cud” muzycy Harlemu zaprosili swoich przyjaciół – Artystów reprezentujących często bardzo odmienne gatunki muzyczne i związanych z regionem Krainy Wielkich Jezior.
W nagraniu tego swoistego hymnu Mazur udział wzięli: Harlem, Janusz Panasewicz, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Daukszewicz, Norbi, Wojtek "Łozo" Łozowski (Afromental), Piotr "Peter" Wiwczarek (Vader), Paweł "Drak" Grzegorczyk (Hunter), Tomasz Szymuś, Marcin Rumiński (Shannon), Paweł Ejzenberg, Czerwony Tulipan, Zespół Wokalny 'ProForma' pod dyrekcją Marcina Wawruka i Olsztyński Chór Kameralny 'Collegium Musicum' pod dyrekcją Janusza Wilińskiego.

Obecny skład zespołu
Kuba Weigel "Qbek" - śpiew
Marcin Czyżewski - śpiew, gitara akustyczna
Krzysztof Jaworski "Dżawor" - gitara prowadząca
Dominik Jędrzejczyk - perkusja
Wojtek Kuzyk "Puzon" - gitara basowa
Cezary Kaźmierczak "Kaz" - instrumenty klawiszowe

Byli członkowie zespołu
Jarosław Zdankiewicz "Jarcyś" - perkusja
Jacek Dewódzki - śpiew, gitara rytmiczna
Ryszard "Rudy" Wolbach- wokal, gitara rytmiczna
Wiesław Sałata - gitara basowa
Stanisław Czeczot - gitara basowa
Radek Zagajewski - gitara basowa

Dyskografia:
1995: Lustra
1998: Bezsenne noce
2000: Amulet
2004: Ten Harlem
2007: Niebo nade mną


strona oficjalnego fanclubu tego zespołu: www.harlem.pl/fc/ .