Kobranocka

4 piosenki

Kobranocka - polski zespół rockowy powstały w roku 1985 w Toruniu. Początkowo nazywał się "Latający Pisuar". Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największe przeboje Kobranocki to: "Kocham Cię jak Irlandię", "Hipisówka", "Jak zapomnieć Cię", "List z pola boju" Read more on Last.fm

Kobranocka - polski zespół rockowy powstały w roku 1985 w Toruniu. Początkowo nazywał się "Latający Pisuar". Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największe przeboje Kobranocki to: "Kocham Cię jak Irlandię", "Hipisówka", "Jak zapomnieć Cię", "List z pola boju", "Ela, czemu się nie wcielasz?" oraz nieśmiertelne covery Die Toten Hosen - "Nikomu nie wolno się z tego śmiać" czy Stones'ów "Współczucie dla diabła"
Skład:
Andrzej "Kobra" Kraiński (wokal, gitara)
Jacek "Szybki Kazik" Bryndal (bas, wokal)
Jacek Moczadło (gitara)
Piotr "Vysol" Wysocki (perkusja)

Kobranocka - legendarna toruńska kapela, która gra dla Was nieprzerwanie ponad dwadzieścia lat!!! Liderem zespołu jest Kobra - Andrzej Kraiński, wokalista, gitarzysta. Drugim założycielem kapeli był Szybki Kazik, który gra do dziś (z kilkuletnią przerwą na solowy projekt - "Atrakcyjny Kazimierz"). Od osiemnastu lat w składzie znajduje się Piotr "Vysol" Wysocki. Po wielu latach grania z muzykami spoza Torunia, od 2005 roku drugim gitarzystą jest Jacek Moczadło.
Bardzo ważnym członkiem-założycielem jest tekściarz zespołu - Ordynat Michorowski - ordynator oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego... Kobra poznał Ordynata z powodów "militarnych" w 1984 roku, lekarz pokazał swoje teksty (miedzy innymi "List z poligonu"). Jak sam niedoszły żołnierz mówi: "jedyne wyjście to było założenie kapeli". Pierwotnie zespół nosił nazwę Latający Pisuar. Wszystko zaczęło się od jednorazowego wystepu, gdyż kapela nie przewidywała działalności komercyjnej, jedynie podziemną. Ale po pierwszym, nader udanym koncercie zespół dokooptował do składu Waldka Zaborowskiego grającego na saksofonie i przemianował się na Kobranockę.
Po dziś dzień w dyskografii zespołu bardzo ważna jest pierwsza płyta - "Sztuka jest skarpetką kulawego", gdyż nikt tak wcześniej nie grał. Na muzykę zespołu uknuto nazwę punk`n`roll. Nikt tak wcześniej nie grał, ani potem, gdyż Kobra zwolnił Zabora na rzecz drugiej gitary. Zespół w takim składzie nagrał drugą płytę "Kwiaty na żywopłocie" z nieśmiertelnym hitem "Kocham Cię jak Irlandię". Mimo transformacji zespół dalej borykał się z cenzurą, tym razem nie komunistyczną. Problem był z numerem "Współczucia dla diabła", znakomitym coverem The Rolling Stones.
Kolejna płyta - "Po nieboskłony" przyniosła kolejny hit - hymn ówczesnego pokolenia "Hipisówkę". Następne wydawnictwo to album "Niech popłyną łzy". Na tych albumach można usłyszeć wiele sław polskiej muzyki rockowej: Kasię Nosowską, Edytę Bartosiewicz, Martynę Jakubowicz czy Anję Orthodox.
Następne lata przyniosły posuchę fonograficzną - mimo, iż zespół koncertował, to nie decydował się na nagranie płyty. Fani na kolejny album czekać musieli aż do 2001 roku. Album przyniósł jak zawsze ballady i ostrzejsze numery, a w chórkach usłyszeć można między innymi Ewelinę Flintę (wtedy jeszcze nieznaną z Idola). Najczęściej granym numerem był kawałek "Raz, jeszcze raz".
Po tej płycie zespół zdecydował się na wydanie koncertowej płyty.
Obecnie zespół nagrał nowy album - "Sterowany jest ten świat". Tytuł płyty wynika miedzy innymi z tego, iż znajduje się na niej numer o takim tytule, ale też i zespół ma inne uzasadnienie na ten tytuł. Pierwszym singlem miał być utwór "Wracajcie Ułani" - czytelny komentarz na temat tego, co zespół sadzi na temat obecności polskich wojsk w Iraku. Niestety żadna z liczących się rozgłośni nie chciała zagrać tej piosenki - to kolejny przypadek cenzurowania piosenek Kobranocki. Ale o ile w przypadku pierwszej płyty (nagrywanej w 1986 roku) to zrozumiałe, o tyle teraz było to co najmniej dziwne.
Ostatecznie zespół na swojej stronie internetowej umieścił za darmo ten kawałek i zyskał on taki rozgłos, że doszedł na pierwsze miejsce internetowej listy przebojów Barometr!
Zespół postanowił wydać płytę samodzielnie, jedynie dając ją do dystrybucji poprzez dużą firmę. Dlatego pierwszy radiowy singiel wydała firma fonograficzna "Kobranocka". Był to znany już z płyty "Koncert" cover zespołu Tilt - "Mówię Ci, że..." Numer ten podbił serca słuchaczy wielu list przebojów między innymi radiowej Trójki - był to drugi w historii zespołu numer jeden!
Rok 2005 przyniósł jak zwykle wiele koncertów. W tym ważniejsze wydarzenia to świetnie przyjęty występ w Jarocinie na PRL Festiwalu (notabene Kobra z załogą wygrali festiwal jarociński w 1985 roku). Okrągłą rocznice zespół wraz z fanami uczcił koncertem w toruńskim pubie "U Atrakcyjnego Kazimierza". Festiwal w Operze Leśnej w Sopocie natomiast zaowocował podpisaniem kontraktu z Radiową Agencją Fonograficzną.
Premiera albumu odbyła się w pierwszym kwartale 2006 roku. Oprócz wspomnianego już coveru singlami były "Jak zapomnieć Cię" oraz "Wracaj bo tak chcę". Album został dobrze przyjęty, co zaowocowało sporą ilością koncertów, na których zespół grał, prócz hitów singlowych, także: "Sterowany jest ten świat" - tytułowy numer, "W pogotowiu" (opowiadający o łódzkim pogotowiu) czy "Uwierzyć w media".
Na albumie tym znalazł się jeszcze jeden "cover". Kobranocka nagrała ponownie numer "Tak chcę Cię przestać kochać", czyli przeróbkę własnego numeru "Gorycz w chlebie". Album uzupełnia jeden numer z czasów Latającego Pisuaru - "Na wzwodzie", ponadto antymundurowy "Własne przekonania" i zamykający płytę utwór "Droga Mario", który skłania do refleksji nad pewną toruńską rozgłośnią radiową.
Rok 2006 przyniósł także kilka ważnych koncertów - na początku roku w trójkowym studio im. Agnieszki Osieckiej, póŸniej na festiwalach Rock-Arena w Poznaniu oraz Union of Rock w Węgorzewie. Kapela także supportowała Guns N'Roses, na ich jedynym koncercie w Warszawie. Koniec roku to wielka gratka dla fanów. Zespół zagrał na zlocie forumowiczów - koncert trwał ponad 3 godziny a kapela zaprezentowała 40 numerów!!
Lata 2007-2009 zespół spędził na koncertach lub w studio. Kobra, Ordynat, Szybki Kazik i Jacek Moczadło brali udział w projekcie Yugopolis - Kobra śpiewał w dwóch numerach, do których teksty napisał Ordynat Michorowski, Jacek Moczadło zagrał solówkę a Kazik zaśpiewał w chórkach. Ponadto Kazik i Kobra przygotowują projekt, w którym udział bierze śmietanka polskich wokalistek i wokalistów.
Ponadto zespół nagrywa kolejny album. Na koncertach można usłyszeć premierowy numer zatytułowany "Ta noc zbyt pusta" w zanadrzu Kobranocka ma 14 kompozycji, które powoli nagrywane były w studio "Zębownia". Spektakularnymi wydarzeniami w historii zespołu okazały się koncerty w Hard Rock Cafe (17 lipca) oraz na Przystanku Woodstock (3 sierpnia).
Premiera albumu "SPOX!" odbędzie się 31 sierpnia 2010 roku na specjalnym jubileuszowym koncercie kapeli. Sztuka oczywiście w Toruniu w Fosie Zamkowej.
W sklepach album pojawił się 4 września. Na album składają się 14 premierowe numery oraz dwa bonusy: singlowa wersja "Intymnego życia mrówek" oraz remix Magiery numeru "Płaczę nocami".

Linki:
www.kobranocka.pl - oficjalny serwis internetowy
forum.kobranocka.pl - oficjalne forum internetowe
myspace.com/kobranocka - oficjalny serwis MySpace.Com
www.photoblog.pl/kochamciejakirlandie - oficjalny photoblog kapeli Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.