Adele

Jesteś na: iSing > Piosenki artystów na A > Adele

Adele

Adele (właściwie Adele Laurie Blue Adkins) to angielska artystka, urodzona 5 maja 1988 roku w Tottenham, dzielnicy leżącej w północnej części Londynu. W wieku czterech lat zaczęła śpiewać, a początkowo jej idolkami były dziewczyny ze Spice Girls oraz Destiny's Child. Z czasem odkryła Ettę James i Ellę Fitzgerald. Mając szesnaście lat nagrała swój pierwszy utwór – „Hometown Glory”. To dało jej bilet wstępu do niezależnej wytwórni XL Recordings. Zobacz więcej

Adele (właściwie Adele Laurie Blue Adkins) to angielska artystka, urodzona 5 maja 1988 roku w Tottenham, dzielnicy leżącej w północnej części Londynu. W wieku czterech lat zaczęła śpiewać, a początkowo jej idolkami były dziewczyny ze Spice Girls oraz Destiny's Child. Z czasem odkryła Ettę James i Ellę Fitzgerald.

Mając szesnaście lat nagrała swój pierwszy utwór – „Hometown Glory”. To dało jej bilet wstępu do niezależnej wytwórni XL Recordings.

Dwa lata później, w maju 2006, ukończyła szkołę BRIT School for Performing Arts & Technology. W czerwcu 2006 w Internecie odbyła się premiera jej dwóch kolejnych kawałków.

W grudniu następnego roku otrzymała swoją pierwszą Brit Awards w kategorii Critic’s Choice. W tym samym czasie pojawiła się w roli supportu przed występem Sir Paula McCartney’a i Björk. W 2008 roku zaśpiewała tym razem przed Johnem Mayerem, Damienem Ricem oraz w duecie z Alicią Keys.

Pod skrzydłami XL Recordings, w styczniu 2008 roku wydała swój drugi singiel – „Chasing Pavements”, który przez cztery tygodnie zajmował 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów. (W grudniu klip do tego nagrania ogłoszono najczęściej odtwarzanym teledyskiem na amerykańskim kanale VH1 w mijającym roku). Wydawnictwo zapowiadało wydany w tym samym miesiącu w Europie longplay „19”, który przebojem wdarł się na 1. miejsce brytyjskiego notowania. Premiera na rynku amerykańskim odbyła się 20 lipca. Album rozszedł się w nakładzie przekraczającym 230 tysięcy egzemplarzy, tylko podczas pierwszego kwartału od premiery. W lutym następnego roku wydawnictwo miało już status złotej płyty. Do lipca 2009 roku ilość sprzedanych kopii przekroczyła 2 miliony.

Szybko okazało się, że utwory z krążka świetnie pasują choćby do obrazów filmowych. I tak wykorzystano pochodząca z płyty piosenkę „Hometown Glory” – umieszczając ją na soundtracku między innymi popularnego serialu „Grey’s Anatomy” (w Polsce znanego pod tytułem „Chirurdzy”).

W połowie marca 2008 roku artystka podpisała umowę z Columbia Records, połączoną z jej dotychczasową wytwórnią na zasadach joint venture.

Cztery miesiące później artystka wsparła charytatywną aukcję, wpłacając 8 tysięcy funtów na rzecz programu Keep a Child Alive, pomagającemu dzieciom – nosicielom HIV i ich rodzinom w Afryce.

Na początku lutego 2009 roku Adele została nagrodzona Grammy jako Best New Artist i Best Female Pop Vocal Performance. Ponadto nominowano ją w kategorii Record of the Year oraz Song of the Year. Galę uświetnił jej duet z piosenkarzem country o pseudonimie Sugarland.

Po dwóch latach do sklepów trafił drugi album Adele „21” wyprodukowany przez Paula Epsona i po części przez legendarnego Ricka Rubina. Otwierający „21” (i wybrany na pierwszy singel z płyty) utwór „Rolling in the Deep” definiuje - sięgając do tradycji bluesa i hymnów gospel - nastrój i styl całości. Adele słusznie rezygnuje z eklektyzmu „19” i śmielej i z większą pewnością swego głosu i talentu odwołuje się do wielkiej tradycji bluesa z południa („Rumour Has It”), klasycznego soulu („Don't You Remember”, „I'll Be Waiting”, „One and Only”) i - takie można odnieść wrażenie - do schedy po wybitnych białych wokalistkach sprzed pół wieku: Dusty Springfield („Set Fire to the Rain”) i Janis Joplin („Take It All”). Album okraszony jest urokliwymi balladami, a poza nawias podstawowego repertuaru płyty wyrzucone zostały - jako bonusy - dwa country'owe, poddane przewrotnej archaizacji covery utworów „If It Hadn't Been for Love” (z repertuaru współczesnej formacji The Steeldrivers z Nashville) i „Hiding My Heart” (autorstwa młodej pieśniarki ze stanu Washington, Brandi Carlile). Na albumie obok wspomnianych kompozycji znalazł się utwór „Someone Like You”, który zdobył tytuł Przeboju Roku RMF Fm. Rok 2011 sprawił, że Adele dołączyła do grona największych gwiazd show-biznesu.

Mimo młodego wieku, na swoim koncie ma także współpracę z innymi artystami, między innymi z Jackiem Whitem, z którym pracowała przy nowej wersji utworu „Many Shades Of Black” z repertuaru grupy The Raconteurs. We wrześniu 2008 roku zaprezentowała swoją aranżację tej piosenki w Internecie, na co zresztą uzyskała zgodę zespołu. Pomagała także w nagrywaniu płyty Daniela Merriweathera „Love & War”, śpiewając gościnnie w piosence „Water And A Flame”. W roku 2012 Adele zaśpiewała tytułową piosenkę do filmu "Skyfall", będącego kontynuacją serii filmów o przygodach Jamesa Bonda. Pokaż mniej

Tekst jest oparty na licencji Creative Commons By-SA lub GNU FDL. Zdjęcie oraz biografia pochodzą z niesamowitego last.fm

Tagi: soul muzyka zagraniczna damski wokal milosc pop muzyka filmowa ballada damski vocal zagraniczne james bond lata 10 pianino adele lata 00 damskiwokal piano version piano dont you remember acoustic remigiusz florek adele piano one only guitar hello my same instrumental