20 lipca 2016 o 09:33
Zgłoś do moderacji
Cytuj
Polecamy warsztaty tradycyjnych pieśni z Kielecczyzny podczas Kieleckiego Taboru Domu Tańca!
31 lipca - 7 sierpnia 2016, Sędek koło Łagowa (woj. świętokrzyskie)
Warsztaty prowadzi Paweł Grochocki - śpiewak i specjalista w obszarze muzykoterapii. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, a szczególnie obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce, przez 5 lat był jednym z liderów Fundacji „Muzyka Kresów” z Lublina. W 2015 r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizował projekt pt. „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe”.
Warsztaty śpiewu tradycyjnego przeznaczone są dla mężczyzn bez względu na wiek, stopień zaawansowania muzycznego oraz wcześniejsze doświadczenia muzyczne. Oczekuję jednak otwartości, motywacji do pracy (tak podczas zajęć, jak i w czasie wolnym) oraz zaangażowania. Będziemy pracować nad prawidłową techniką śpiewu otwartym głosem, emisją, prawidłową artykulacją i oddechem oraz nad wykonawstwem i ekspresją pieśni tradycyjnych.
Podstawowym założeniem warsztatów jest „wielość w jedności, jedność w wielości” – pracować zatem będziemy zarówno nad indywidualnym wydobyciem głosu, jak i nad głosem grupy. Oprzemy się na materiałach muzycznych zebranych podczas badań terenowych oraz na nagraniach archiwalnych. Najważniejsze nie będzie opanowanie jak największej ilości melodii i tekstów, a próba odnalezienia siebie w sytuacji dźwiękowej i we wspólnocie osób śpiewających.
Tabor Domu Tańca to tygodniowa szkoła tradycji - warsztaty poświęcone polskiej muzyce tradycyjnej w jej autentycznej, niestylizowanej postaci. Co roku celem Taboru jest nauka zanikających form tańca, śpiewu, muzyki instrumentalnej, a także rzemiosła z danego regionu Polski.
20. edycja imprezy poświęcona będzie tradycjom muzycznym i kulturalnemu dziedzictwu Kielecczyzny. Program uzupełniają wieczorne zabawy taneczne z kapelami wiejskich mistrzów i ich uczniów, wykłady, spotkania, projekcje filmów.
Celem tegorocznego Taboru jest pokazanie, że muzyka kielecka, z właściwym sobie repertuarem, instrumentarium i manierami wykonawczymi, może współcześnie inspirować do muzycznych poszukiwań, do odkrywania nowych obszarów.
Pełny program na stronie www Taboru Kieleckiego:
http://www.taborkielecki.pl/
oraz na Facebook'u:
https://www.facebook.com/events/1711850 ... highlights