Pro8l3m

6 piosenek

PRO8L3M – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zespół powstał w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a, Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara (wł. Oskar Tuszyński). Wcześniej związani byli z grupą Dobry Towar. Popularność zawdzięczają m.in. charakterystycznemu stylowi, łączącemu nurt ulicznego rapu z nowoczesną warstwą muzyczną i storytellingiem. Zadebiutowali w 2013 roku minialbumem C30-C39, którego tytuł oznacza posunięcie szachowe zwane gambitem królewskim.

PRO8L3M – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zespół powstał w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a, Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara (wł. Oskar Tuszyński). Wcześniej związani byli z grupą Dobry Towar. Popularność zawdzięczają m.in. charakterystycznemu stylowi, łączącemu nurt ulicznego rapu z nowoczesną warstwą muzyczną i storytellingiem.

Zadebiutowali w 2013 roku minialbumem C30-C39, którego tytuł oznacza posunięcie szachowe zwane gambitem królewskim. Limitowane 1000 sztuk płyty wydanej nakładem RHW Records wyprzedało się w 2014 i uznawane jest obecnie za materiał kolekcjonerski, dostępny jedynie na prywatnych aukcjach.

Szerszej publiczności dali się poznać dzięki wydanemu w 2014 roku nielegalowi Art Brut, którego limitowany nakład 1500 sztuk rozszedł się w kilkadziesiąt minut. Wydawnictwo ma charakter materiału koncepcyjnego, jego warstwa muzyczna oparta jest na samplach z polskiej muzyki rozrywkowej lat 70. i 80. Płyta doceniona została przez krytyków, również w środowiskach poza hip-hopowych. Tytułem nawiązuje do artystycznego ruchu art brut, w języku francuskim oznaczającym sztukę "surową, nieokrzesaną".

1 czerwca 2016 ukazał sie debiutancki album duetu zatytułowany PRO8L3M, który dostępny jest w powszechnej sprzedaży. W przeciwieństwie do obecnych na Art Brut popularnych sentymentalnych inspiracji, koncepcja nowego LP skupiona będzie wokół retrofuturystycznej oprawy muzycznej wykraczającej daleko poza ramy hip-hopu, lirycznie dotykając współczesnych zagadnień i wizji przyszłości, jak zagrożenia w cyberprzestrzeni i dehumanizacja stosunków międzyludzkich. .