Krzysztof Klenczon Trzy Korony
Krzysztof Klenczon (ur. 14 stycznia 1942 w Pułtusku - zg. 7 kwietnia 1981 w Chicago) - polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki popowej, rock and rollowej, rockowej i hard rockowej, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. W latach 1965-1970 był, obok Seweryna Krajewskiego, współliderem "polskich Beatlesów" - zespołu Czerwone Gitary. Po rozłamie Czerwonych Gitar założył grupę Trzy Korony, która działała do 1972.
Krzysztof Klenczon (ur. 14 stycznia 1942 w Pułtusku - zg. 7 kwietnia 1981 w Chicago) - polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki popowej, rock and rollowej, rockowej i hard rockowej, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich muzyków.
W latach 1965-1970 był, obok Seweryna Krajewskiego, współliderem "polskich Beatlesów" - zespołu Czerwone Gitary. Po rozłamie Czerwonych Gitar założył grupę Trzy Korony, która działała do 1972. Następnie wyjechał do USA, gdzie prowadził działalność solową aż do tragicznej śmierci w 1981.
Jeden ze swoich utworów zatytułował "Nie przejdziemy do historii". Krzysztof Klenczon przeszedł do historii i na trwałe zapisał się nie tylko w pamięci ogromnej rzeszy wielbicieli jego muzyki, ale również w encyklopediach muzycznych. Jest dział poświęcony jego pamięci na otwartej w czerwcu wystawie Franciszka Walickiego w Gdyni. Od 12 lat działa również Stowarzyszenie Muzyczne "CHRISTOPHER" im. Krzysztofa Klenczona w Gdyni, które propaguje muzykę i twórczość Krzysztofa Klenczona.
W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym na terenie USA w dniu 25 lutego 1981 zmarł i został pochowany w Chicago. Przyczyną tragicznego wypadku była bezmyślność pijanego kierowcy ciężarówki. 25 lipca 1981 rodzina Krzysztofa Klenczona sprowadziła jego prochy do Polski. Spoczęły na cmentarzu komunalnym w Szczytnie. Grób Klenczona jest jednym z punktów odwiedzanych przez turystów. Na cześć muzyka odbywają się też co roku Dni i noce Szczytna, na których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona.