Dorota Lulka

3 piosenki

Dorota Lulka urodziła się w Poznaniu 5.09.1959 roku. W wieku ośmiu lat zaczęła śpiewać w chórze „Poznańskie Skowronki” a w Operze Poznańskiej wykonywała partie dziecięce w „Krwawych godach”, „Tosce”, „Cyganerii” i „Weselu Figara”. Uprawnienia zawodowe aktorki dramatycznej otrzymała po ukończeniu Studium Aktorskiego przy Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku. W sezonie teatralnym 1981-82 pracowała jako śpiewaczka-solistka w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Dorota Lulka urodziła się w Poznaniu 5.09.1959 roku. W wieku ośmiu lat zaczęła śpiewać w chórze „Poznańskie Skowronki” a w Operze Poznańskiej wykonywała partie dziecięce w „Krwawych godach”, „Tosce”, „Cyganerii” i „Weselu Figara”.
Uprawnienia zawodowe aktorki dramatycznej otrzymała po ukończeniu Studium Aktorskiego przy Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku. W sezonie teatralnym 1981-82 pracowała jako śpiewaczka-solistka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a następnie jako aktorka w Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku.
W Gdańskim Ośrodku Telewizyjnym debiutowała w teatrze telewizji jako Natasza w „Fałszywej monecie” Maksyma Gorkiego.
W 1985 roku wróciła do rodzinnego Poznania, grając w Teatrze Polskim, a następnie Nowym. W tym czasie występowała gościnnie w Teatrze Muzycznym i Wielkim w Poznaniu oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W poznańskiej Scenie na Piętrze brała udział w programach z cyklu „Ring z….” między innymi z Jerzym Bończakiem, Markiem Kondratem, Janem Machulskim i Markiem Walczewskim .
W filmach Andrzeja Maleszki „Mechaniczna Magdalena”, „Ofelia” i „Ofelia na wakacjach” zagrała mamę Ofelii -aktorkę Dorotę Lulkę.
Reżyserowała koncerty muzyki w Poznańskim Ośrodku Sztuki dla Dziecka,brała udział w nagraniach kaset i płyt około dwudziestu tytułów bajek, baśni i legend , występowała w cyklicznym telewizyjnym programie rozrywkowym „Kanał V” Stefana Mroczkowskiego.
Ważnym momentem w jej życiu był występ na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów oraz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wystąpiła również w telewizyjnych programach muzycznych „Ballada o drodze – Rafał Wojaczek”-reż. Wojciech Popkiewicz, „Uśmiech kota -czyli 7 piosenek Doroty Lulki” i recitalu „Słodkie lata 60-te” w reżyserii Julii Wernio.
W Radiu „Merkury” zrealizowała pierwsze autorskie słuchowiska: „Federico Garcia Lorca- kierunek śmierć”, „Cervantes”i„Śnić sen, rzecz o Calderonie de la Barca” .
Od roku 1994 pracowała jako dziennikarka w Poznańskim Ośrodku Telewizji Polskiej, realizując programy kulturalne.
W roku 1995 rozpoczęła współpracę z Teatrem Miejskim w Gdyni występując gościnnie, a cztery lata później przyjęła etat i jest z tym teatrem, obecnie noszącym imię Witolda Gombrowicza, związana do dziś. Rolą tytułową w sztuce „Piaf” w reżyserii Jana Szurmieja, odniosła w tym teatrze duży sukces, a przedstawienie zagrano już ponad sto razy.
Występuje również w warszawskim Teatrze Na Woli w spektaklu „Kompozycja w błękicie” Ingmara Villqista,i wiele koncertuje, śpiewając piosenki poetyckie i pieśni z repertuaru Edith Piaf .