Andy Williams

1 piosenka

Howard Andrew Williams - (ur. 3 grudnia 1927 w Wall Lake w stanie Iowa, zm. 25 września 2012 w Branson w stanie Missouri). To jeden z najpopularniejszych artystów swojego pokolenia. Ma na swoim koncie 18 złotych płyt i 3 platynowe. Williams solową karierę rozpoczynał w 1952 roku i trzy lata później podpisał kontrakt z wytwórnią Cadence. W 1956 roku jego piosenka "Canadian Sunset" weszła do zestawienia Top Ten, a rok później cover utworu "Butterfly" Charliego Gracie wykonywany przez Williamsa wspiął się na sam szczyt tej listy.

Howard Andrew Williams - (ur. 3 grudnia 1927 w Wall Lake w stanie Iowa, zm. 25 września 2012 w Branson w stanie Missouri). To jeden z najpopularniejszych artystów swojego pokolenia. Ma na swoim koncie 18 złotych płyt i 3 platynowe.
Williams solową karierę rozpoczynał w 1952 roku i trzy lata później podpisał kontrakt z wytwórnią Cadence. W 1956 roku jego piosenka "Canadian Sunset" weszła do zestawienia Top Ten, a rok później cover utworu "Butterfly" Charliego Gracie wykonywany przez Williamsa wspiął się na sam szczyt tej listy. Kolejne przeboje artysty to "Are You Sincere", "Lonely Street" i "The Village of St. Bernadette".

W roku 1961 Williams przeniósł się do wytwórni Columbia, dzięki której wydał kolejny hit "Can't Get Used To Losing You". Do końca lat 60. piosenkarz bardziej niż na wydawaniu kolejnych singli, skoncentrował się na prowadzeniu programu w amerykańskiej telewizji NBC. Popularność audycji przyczyniła się jednak do wzrostu sprzedaży kolejnych wydawnictw - "Mooon River & Other Great Movie Themes" czy "Days of Wine and Roses". To ostatnie wskoczyło na szczyt zestawienia najpopularniejszych albumów. Następne dziewięć płyt z lat 60. odnosiło podobne sukcesy.

Williams powrócił w 1971 roku z albumem "Love Story", który zdobył status platynowego, a tytułowy singiel królował na listach przebojów. Nie wystarczyło to jednak, by kontynuować show w telewizji i Williams znów był "tylko" piosenkarzem.

Reszta lat 70. to kontynuacja popularności artysty, który wtedy odnosił coraz więcej sukcesów w Wielkiej Brytanii. Singiel "Solitaire" wszedł tam na listę Top Ten w 1973 roku, podczas gdy w USA nie znalazł się w żadnym zestawieniu. Kolejne dwa albumy artysty znów stały się popularne jedynie w Zjednoczonym Królestwie.

W latach 80. Williams także wydał kilka płyt, ale dopiero w następnej dekadzie na dobre powrócił do świata muzyki pop. Założył wtedy swój teatr - Moon River Theatre, gdzie w sezonie wystawiano nawet kilkanaście sztuk na tydzień. Artysta zapraszał także inne gwiazdy - m.in. Glena Campbella czy Petulę Clark - do występowania u siebie.

Williams w swojej karierze występował m.in. z Rayem Charlesem, Eltonem Johnem, Ellą Fitzgerald czy Michaelem Jacksonem. Jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych (obok Franka Sinatry czy Perrego Como) przedstawicieli popu tradycyjnego. Jego głos został uznany przez prezydenta Ronalda Reagana za "skarb narodowy Ameryki". .