Albert Harris

7 piosenek

(wł. Aaron Hekelman, inne pseudonimy: Albert Liff, Albert Holm, ur. 28 listopada 1911 roku, Warszawa, zm. w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych), pianista, kompozytor, autor tekstów piosenek i piosenkarz, był bratem Mieczysława, także pianisty i kompozytora. Debiutował w 1930 roku, współpracował z filmem i teatrem, nagrywał dla radia sentymentalne piosenki: Gdy radio w pokoiku gra (muz. Tadeusz Górzyński, sł. Józef Lipski, dedykowana Joannie Poraskiej

(wł. Aaron Hekelman, inne pseudonimy: Albert Liff, Albert Holm, ur. 28 listopada 1911 roku, Warszawa, zm. w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych), pianista, kompozytor, autor tekstów piosenek i piosenkarz, był bratem Mieczysława, także pianisty i kompozytora.

Debiutował w 1930 roku, współpracował z filmem i teatrem, nagrywał dla radia sentymentalne piosenki: Gdy radio w pokoiku gra (muz. Tadeusz Górzyński, sł. Józef Lipski, dedykowana Joannie Poraskiej, spikerce Polskiego Radia, laureatce tytułu Miss mikrofonu, 1939), Nie odejdę stąd (muz. Władysław Szpilman, sł. Henryk Harold), Bukiecik fiołków, tango Portowe światła (1938), Czemuś przyszła nieproszona (muz. Alfred Schutz, sł. Jerry, 1939), walce angielskie: Nie raz nie dwa nie trzy (muz. Adam Lewandowski, sł. Emanuel Schlechter) i Przychodzi nie wiesz jak z filmu San Francisco, fokstroty Dziś panna Andzia ma wychodne (1935), Nos do góry i Zakochany złodziej (muz. Henryk Wars, sł. Emanuel Schlechter i Ludwik Starski) z filmu Robert i Bertrand.

Skomponował piosenki: Jedną drogą, Kiedy zabrzmi ta melodia, Tak bym chciał pokochać (sł. własne). W ostatnich dniach wojny skomponował dla Mieczysława Fogga najsłynniejszy swój przebój: Piosenkę o mojej Warszawie (pierwodruk: Młodzi idą, nr 1, Lublin, 1944). Jest autorem tekstu piosenki Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka (1946).