Wilki

39 piosenek

Polski zespół rockowy założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego. Skład zespołu wykrystalizował się dopiero na sesji, podczas której nagrywano album Wilki (1992 rok). Płyta stała się bestsellerem, wg. nieoficjalnych danych rozeszła się w nakładzie 1 mln egzemplarzy. Utwór Son of the blue sky podbił wszystkie krajowe listy przebojów. Na rozkładance od kasety czytamy: "Prace nad płytą zaczęliśmy w STODOLE w składzie: Mikis Cupas - gitara, Michał Rollinger - instr. Read more on Last.fm

Polski zespół rockowy założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.
Skład zespołu wykrystalizował się dopiero na sesji, podczas której nagrywano album Wilki (1992 rok). Płyta stała się bestsellerem, wg. nieoficjalnych danych rozeszła się w nakładzie 1 mln egzemplarzy. Utwór Son of the blue sky podbił wszystkie krajowe listy przebojów.
Na rozkładance od kasety czytamy: "Prace nad płytą zaczęliśmy w STODOLE w składzie: Mikis Cupas - gitara, Michał Rollinger - instr. klawiszowe, ŚP. Adam Żwirski - git. basowa, Darek Nowak - perkusja, Robert Gawliński - Wokal. Los jednak okazał się okrutny i odszedł Przyjaciel. (...) W trakcie sesji skrystalizował się nowy zespół, który nazwaliśmy WILKI." "Przyjaciel to Adam Żwirski, któremu dedykowany jest utwór Son of the Blue Sky.
Wszystkie utwory i teksty na pierwszej płycie (i na wszystkich do 1995 roku) są autorstwa Roberta Gawlińskiego, który jawił się jako charyzmatyczny lider grupy.
Pierwsza propozycja Wilków zachwycała swą niezwykłą dojrzałością muzyczną, oryginalnością tekstów, a zarazem niewymuszoną przebojowością. Takie piosenki jak Son of the blue sky, Aborygen czy Eli lama sabachtani podbiły wszystkie krajowe listy przebojów i na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki popularnej. W roku 1993 ukazały się Przedmieścia, które w odróżnieniu od swojej poprzedniczki, przyniosły bardziej stricte rockowy materiał i nieco ostrzejsze, niekiedy funkowe brzmienia. Album został dobrze przyjęty przez fanów i dał Wilkom kolejne przeboje, takie jak Nie zabiję nocy, Moja "Baby" czy N'Avoie. W roku 1994 pojawiła się rejestracja koncertu akustycznego zatytułowana Acousticus Rockus. Na album trafiły kompozycje z dwóch pierwszych płyt, kilka nowych piosenek, a także cover słynnego Snu o Warszawie z repertuaru Czesława Niemena.
W roku 1995 Wilki zawiesiły działalność,olbrzymi sukces przytłoczył członków zespołu. Lider Robert Gawliński rozpoczął karierę solową. Przyniosła ona do tej pory cztery albumy: Solo (1995), Kwiaty jak relikwie (1997), X (1998) i Gra (1999). Robert bardzo długo zmagał się z nowotworem. Wygrał walkę.
W 2000 roku pojawił się album Największe przeboje, zawierający nagrania Wilków, jak i solowe hity Gawlińskiego. Niedługo po jego premierze doszło do reaktywacji Wilków. W 2001 roku zespół ruszył w trasę koncertową. W 2002 roku na rynku muzycznym pojawiło się pierwsze od ośmiu lat premierowe nagranie grupy - Baśka. Utwór zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu i stał się przebojem lata 2002. 31 sierpnia 2002 ukazał się nowy album 4, który zdobył wielką popularność. Wyszła też walentynkowa wersja albumu z wywiadami z muzykami oraz piosenką "Here I am". Po 2 latach ciszy Bohema zaczęła szaleć niemal we wszystkich stacjach radiowych w Polsce, a nowy album Watra już po pierwszym miesiącu sprzedaży zdobył złoto. Na początku 2006 roku w zespole nastąpiły zmiany w składzie. Odszedł perkusista Marcin Szyszko (jak oficjalnie podano do wiadomości, od wielu lat jego problemem były narkotyki) i basista Marcin Ciempel, którzy zastąpieni zostali przez Huberta Gasiula i Leszka Biolika. Zespół Wilki został nagrodzony Bursztynowym Słowikiem w kategorii "Nadzieja Roku" oraz kilkoma Mikrofonami Popcornu. 10 listopada 2006 roku miała premierę nowa płyta Wilków pt. "Obrazki" promowana przez utwór "Na zawsze i na wieczność", która nie powtórzyła jednak sukcesu swoich poprzedniczek, na liście bestsellerów docierając zaledwie do 11 miejsca. W maju 2008 roku premierę miał najnowszy singiel zespołu "Idziemy na mecz". Piosenka została napisana z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Utwór został także zaprezentowany podczas konkursu premier w Opolu, jednak, podobnie jak polska reprezentacja, nie odniósł sukcesu.
W 2008 roku Wilki dwukrotnie koncertują w Londynie. Jako pierwsi polscy artyści dają koncert w kultowym klubie O2 Arena w Millenium Dome, w którym przedtem występowali m.in.: Led Zeppelin i The Rolling Stones, później grają w prestiżowej Wembley Arena podczas London Live PKO BP Festival.
27 lutego 2009 roku zespół Wilki zarejestrował koncert MTV Unplugged. Grupa wykonała 20 utworów w specjalnych, akustycznych aranżacjach w warszawskim Studio Buffo. Na liście piosenek znalazły się największe przeboje zespołu, jak „Eli lama Sabachtani”, „Baśka”, utwór „Heart of Gold” autorstwa Neila Younga. Zespół wykonał również jeden premierowy utwór. Wilki zaprosiły do współpracy Kasię Kowalską, która w duecie z liderem zespołu - Robertem Gawlińskim - wykonała przebój „Cień w Dolinie Mgieł” oraz Reni Jusis, która zagrała na fortepianie i zaśpiewała w utworze „Beniamin”. Koncert nagrywany był przy akompaniamencie czteroosobowej sekcji smyczkowej i dwuosobowej sekcji dętej. Telewizyjna premiera koncertu miała miejsce w MTV Polska 8 kwietnia. „[albumartist=Wilki]MTV Unplugged” zostało wydane również na CD i CD/DVD. Album uzyskał status złotej płyty. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku rock. Od wiosny 2009 roku zespół ponownie zawiesił działalność, a lider (Robert) nagrał piątą już płytę solową. Tym razem jego głównym partnerem nagrań nie był, jak przy czterech poprzednich, Andrzej Smolik (instr. klawiszowe w zespole Wilki), lecz basista zespołu, Leszek Biolik. Na początku 2011 roku zespół opuścił Biolik, którego zastąpił Stanisław Wróbel. Skład uzupełnił także gitarzysta Maciej Gładysz.
6 listopada 2012 roku nakładem Sony Music został wydany siódmy album studyjny Światło i mrok, promowany utworem „Czystego serca”. Do piosenki zrealizowano teledysk, w którym wystąpili Joanna Kupińska i Paweł Iwanicki.

Skład:

Obecny:

* Robert Gawliński - wokal, gitara
* Mikis Cupas - gitara
* Maciej Gładysz - gitara
* Hubert Gasiul - perkusja
* Stanisław Wróbel – gitara basowa
* Andrzej Smolik - instrumenty klawiszowe (w stałym składzie od 2011)

Byli członkowie zespołu:

* Marcin Szyszko - perkusja, do 2005 r. (zmarły)
* Marek "Bruno" Chrzanowski - gitara basowa, do 2002 r.
* Marcin Ciempiel - gitara basowa, 2002-2004
* Marek Surzyn - perkusja na płycie Wilki
* Leszek Biolik - gitara basowa

Muzycy dodatkowi:

* Krzysztof Ścierański - gitara basowa (udział w sesji do płyty Wilki)
* Maciej Gładysz - gitara (udział w sesji do płyty Wilki)
* Michał Rollinger - instrumenty klawiszowe, chórki na płycie Wilki
* Anja Orthodox - chórki na płycie Wilki
* Mariusz Mielczarek - saksofon (udział w sesji do płytyWilki)
* Wojciech Bruślik - gitara basowa
* Fiolka Najdenowicz - chórki na płycie Acousticus Rockus

Dyskografia:

* Wilki (MJM Music 1992)
* Przedmieścia (MJM Music 1993)
* Live (Sony Music PL 1993) - wydane bez zgody zespołu
* Acousticus Rockus (MJM Music 1994)
* Największe przeboje - Wilki i R. Gawliński (Sony Music PL 2000)
* 4 (Pomaton EMI 2002)
* 4 Exclusive
* Watra (Pomaton EMI 2004)
* Watra Exclusive
* Obrazki (Wilki Records Music for EMI 2006)
* MTV Unplugged (EMI Music Poland 2009)
* Światło i mrok (Sony Music 2012) Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.

Piosenki

  • Popularne wykonania

    Podobni wykonawcy