The Beatles

41 piosenek

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970. Zespół odnosił sukcesy w składzie: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr. Autorstwo nazwy zespołu przypisuje się Lennonowi oraz Sutcliffe'owi, którzy w kwietniu 1960 zaproponowali ją McCartneyowi oraz Harrisonowi. Cztery miesiące później, w sierpniu, tuż przed wyjazdem do Hamburga na - jak się miało okazać - obfitujące w liczne ekscesy występy, do czwórki gitarzystów dołączył perkusista Best. Read more on Last.fm

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970.
Zespół odnosił sukcesy w składzie: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr.

Autorstwo nazwy zespołu przypisuje się Lennonowi oraz Sutcliffe'owi, którzy w kwietniu 1960 zaproponowali ją McCartneyowi oraz Harrisonowi. Cztery miesiące później, w sierpniu, tuż przed wyjazdem do Hamburga na - jak się miało okazać - obfitujące w liczne ekscesy występy, do czwórki gitarzystów dołączył perkusista Best. Jednak najbardziej emblematycznym miejscem dla Beatlesów tego okresu był liverpoolski klub The Cavern. Zdając sobie sprawę ze swych miernych talentów muzycznych, Sutcliffe odszedł z zespołu na krótko przed swą przedwczesną śmiercią, która nastąpiła 10 kwietnia 1962. Cztery miesiące później – 16 sierpnia – za namową niezadowolonego z gry Besta producenta George'a Martina, grupa w kontrowersyjnych okolicznościach zwolniła perkusistę i zastąpiła go przyjacielem zespołu – Ringo Starrem. Zespół też za namową menedżera Briana Epsteina zmienił wizerunek z niegrzecznych chłopców w skórach na garnitury. Ten etap kariery kończy podpisanie kontraktu z EMI.

Na koncertach The Beatles zaczyna dochodzić do scen zbiorowej histerii. Zjawisko to nazwano Beatlemanią. Swój pierwszy album Please Please Me Beatlesi nagrali 11 lutego 1963. Kompozycja Lennona, również zatytułowana Please Please Me, stała się pierwszym hitem zespołu. 10 września Beatlesi podarowali Rolling Stonesom kompozycję I Wanna Be Your Man, która okazała się pierwszym hitem Stonesów. W lutym 1964 kompozycją I Want To Hold Your Hand Beatlesi w końcu podbijają największy rynek fonograficzny – Stany Zjednoczone. Wydarzenie to zapoczątkowało tzw. Brytyjską Inwazję. Zespół bije też rekord oglądalności w telewizyjnym programie The Ed Sullivan Show. W kwietniu pięć pierwszych miejsc Billboardu okupowały piosenki The Beatles (do dziś nikomu innemu nie udało się zająć choćby trzech pierwszych miejsc). 28 sierpnia w Nowym Jorku zespół spotkał Boba Dylana. Stał się on dla nich inspiracją m.in. wprowadzając w świat narkotyków.

W nagraniach zespołu z lat 1965-1966 słychać wyraźną metamorfozę. Muzyka stała się ambitniejsza, a teksty poważniejsze. Fascynacja Harrisona muzyką indyjską odpowiedzialna jest za wprowadzenie do procesu nagraniowego egzotycznego instrumentarium. 6 sierpnia 1965 została przedstawiona światu kompozycja Yesterday, której melodia objawiła się McCartneyowi we śnie. Pobiła ona wiele rekordów, m.in. jest najczęściej coverowaną w historii i jedną z najczęściej emitowanych w radiu. Wyjątkowym wydarzeniem jak na owe czasy był koncert The Beatles na stadionie baseballowym Shea Stadium w Nowym Jorku 15 sierpnia. Po raz pierwszy bowiem w historii 55.600 fanów zgromadziło się na stadionie by wysłuchać koncertu rockowego.
27 sierpnia w Los Angeles Beatlesi spotkali swego idola – Elvisa Presleya. Po latach wyszło na jaw, że Presley kibicował CIA w próbach blokowania zespołu w Ameryce, zarzucając Beatlesom sprowadzanie amerykańskiej młodzieży na złą drogę.
26 października Beatlesi zostali uhonorowani przez królową Orderami Imperium Brytyjskiego (Lennon zwrócił swój cztery lata później).
Rok 1966 okazał się przełomowy dla zespołu. W marcu Lennon udzielił niefortunnego wywiadu, w którym stwierdził, że Beatlesi są popularniejsi od Jezusa. Wyjęta z kontekstu wypowiedź doprowadziła między innymi do fali ostentacyjnego palenia ich płyt. Wprawdzie już wcześniej pod adresem zespołu padały pogróżki, jednak stały się one poważne, gdy zespołem zaczął się interesować Ku Klux Klan. 29 sierpnia w San Francisco The Beatles zagrali swój ostatni koncert. Zaprzestali koncertowania między innymi ze względu na wszelkiej maści krzyki i piski fanów, które zagłuszały muzykę. Skoncentrowali się na działalności studyjnej. Rozpoczął się tym samym ostatni okres historii The Beatles.

Zamknięcie się Beatlesów na długie miesiące w studiu było tak naprawdę ich wyzwoleniem. W końcu mogli w pełni wykorzystać możliwości ówczesnej techniki, nie przejmując się tym, jak później zagrać muzykę na żywo.
Wydana 1 czerwca 1967 płyta Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, pierwsza nagrana po zaniechaniu działalności koncertowej, jest przez większość krytyków uznawana za najważniejszą płytę w historii. Jest to jeden z pierwszych albumów koncepcyjnych będących prekursorami progresywnego rocka, swoista opera rockowa będąca substytutem koncertu. Większość krytyków zgadza się, że opus magnum albumu, jak i całej spuścizny The Beatles, jest wieńcząca dzieło kompozycja Lennona A Day In The Life. Kolejnym wydarzeniem bez precedensu była pierwsza światowa transmisja satelitarna, w której wzięli udział Beatlesi. 25 czerwca w programie Our World w towarzystwie m.in. Marianne Faithfull, Micka Jaggera, Erica Claptona czy Keitha Moona (z którymi półtora roku później Lennon wystąpił w przedsięwzięciu The Rolling Stones Rock And Roll Circus) Beatlesi wykonali na żywo kompozycję All You Need Is Love, która stała się jednym z hymnów ruchu hippisowskiego. Początek końca Beatlesów zwiastowała śmierć ich menedżera, Briana Epsteina, 27 sierpnia. Beatlesów ogarnęło przerażenie, ponieważ nie mieli pojęcia, jak znaleźć się w nowej sytuacji. W zespole zapanował chaos, który sprzyjał rodzeniu się konfliktów. Najbardziej podzieliła ich kwestia schedy po Epsteinie. McCartney widział na tym stanowisku swego teścia, Lee Eastmana, podczas gdy reszta zespołu preferowała menedżera Rolling Stonesów – Allena Kleina. Skłóconych muzyków bezskutecznie próbował godzić i zachęcać do ostatnich wysiłków twórczych Harrison, zapraszając na sesje do Białego Albumu Erica Claptona, a na niekończące się sesje Get Back/Let It Be Billy'ego Prestona. Ostatecznie to Kleinowi powierzono misję ratowania Apple – korporacji Beatlesów. Praktycznym końcem zespołu było ukrywane przed opinią publiczną odejście we wrześniu 1969 Lennona, ale za oficjalną datę rozpadu uznaje się 10 kwietnia 1970, kiedy McCartney publicznie ogłosił swe odejście.

Przez całe lata 70. świat nurtowało pytanie czy zespół The Beatles reaktywuje się. Wprawdzie panujące między muzykami relacje pozostawały wiele do życzenia (niektóre źródła informują o rzekomym incydencie z 12 marca 1971, kiedy to Lennon, Harrison i Starr mieli jakoby obrzucić dom McCartneya cegłami), jednak wielbiciele gorąco wierzyli w powrót zespołu. Nadzieja fanów została brutalnie rozwiana 8 grudnia 1980, gdy w Nowym Jorku został zastrzelony John Lennon. Następnego dnia podczas koncertu na stadionie Wembley w Londynie zespół Queen zagrał w hołdzie Lennonowi jego wielki przebój Imagine. Poza tym na płycie Hot Space nagrali kompozycję Life Is Real (Song For Lennon). Był to tylko jeden z wielu podobnych hołdów złożonych Lennonowi.

Beatlesi byli pod wieloma względami zespołem wyjątkowym. Nikt inny nie doczekał się tylu analiz, czasem tak dogłębnych, że sami zainteresowani z rozbrajającą szczerością przyznawali, że ich nie rozumieli. Ich spuścizna pozostaje inspiracją dla innych muzyków. Mimo, że nie byli wirtuozami i nie znali notacji muzycznej, potrafili pogodzić sukces na polu kultury elitarnej z sukcesem na polu kultury masowej. Do The Beatles należy najwięcej muzycznych odkryć oraz rekordów. Zdobyli parę prestiżowych nagród Grammy oraz Oscara za film Let It Be. Wg RIAA są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. Szacuje się, że pod koniec lat 90. sprzedana została miliardowa płyta Beatlesów. W 1988 grupa The Beatles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Koncertowali w Europie, Ameryce, Azji, Australii, ale nigdy nie wystąpili w Polsce. 4 marca 1996 światło dzienne ujrzał ostatni nowy materiał The Beatles – kompozycja Real Love. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.

Piosenki

  • Okładka piosenki karaoke Yesterday
  • Okładka piosenki karaoke Let It Be
  • Okładka piosenki karaoke Hey Jude
  • Okładka piosenki karaoke I Want To Hold Your Hand
  • Okładka piosenki karaoke All You Need Is Love
  • Okładka piosenki karaoke Love me do
  • Okładka piosenki karaoke And I Love Her po polsku  mój tekst
  • Okładka piosenki karaoke Yesterday
  • Okładka piosenki karaoke You Never Give Me Your Money
  • Okładka piosenki karaoke Do You To  Want Know A Secret
  • Okładka piosenki karaoke Here come the sun
  • Okładka piosenki karaoke Come Together
  • Okładka piosenki karaoke Here There And Everywhere
  • Okładka piosenki karaoke Yesterday
  • Okładka piosenki karaoke Golden Slumbers Carry That Weight
  • Okładka piosenki karaoke Here Comes The Sun
  • Okładka piosenki karaoke Lady Madonna
  • Okładka piosenki karaoke Wczoraj (Yesterday)
  • Okładka piosenki karaoke OB-LA-DI, OB-LA-DA
  • Okładka piosenki karaoke While My Guitar Gently Weeps
  • Okładka piosenki karaoke And I love her (po polsku)
  • Okładka piosenki karaoke Jeszcze raz ( Let It Be)
  • Okładka piosenki karaoke Here Comes The Sun
  • Okładka piosenki karaoke Yasterday
  • Okładka piosenki karaoke Lat 63
  • Okładka piosenki karaoke From Me To You
  • Okładka piosenki karaoke And I Love her by Harry Connick Jr
  • Okładka piosenki karaoke Oh! Darling
  • Okładka piosenki karaoke A Hard Day's Night
  • Okładka piosenki karaoke Help!
  • Okładka piosenki karaoke Help!
  • Okładka piosenki karaoke Yesterday
  • Okładka piosenki karaoke And I love him( and I love her)
  • Okładka piosenki karaoke While My Guitar Gently Weeps
  • Okładka piosenki karaoke Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
  • Okładka piosenki karaoke With a Little Help From My Friends
  • Okładka piosenki karaoke Yersterday (jazz cover)
  • Okładka piosenki karaoke Blackbird
  • Okładka piosenki karaoke Ob-La-Di-Ob-La-Da
  • Okładka piosenki karaoke Ob-La-Di Ob-La-Da
  • Okładka piosenki karaoke Yesterday
  • Popularne wykonania

    Podobni wykonawcy