Rammstein
Rammstein (często zapisywane skrótowo jako R+) – niemiecki zespół grający muzykę z gatunku tanz metal. Zespół sam wymyślił to określenie, aby nie szufladkować go pod inne typy muzyki. Zespół powstał na początku roku 1993, jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckiego miasta Ramstein, w którym znajduje się amerykańska baza lotnicza. Podczas pokazów lotniczych w roku 1988 doszło tam do katastrofy. W wolnym tłumaczeniu Rammstein oznacza po prostu taran, lecz zespół nie używa tego określenia.
Rammstein (często zapisywane skrótowo jako R+) – niemiecki zespół grający muzykę z gatunku tanz metal. Zespół sam wymyślił to określenie, aby nie szufladkować go pod inne typy muzyki.
Zespół powstał na początku roku 1993, jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od niemieckiego miasta Ramstein, w którym znajduje się amerykańska baza lotnicza. Podczas pokazów lotniczych w roku 1988 doszło tam do katastrofy. W wolnym tłumaczeniu Rammstein oznacza po prostu taran, lecz zespół nie używa tego określenia.
Pomysł stworzenia zespołu zrodził się w głowie Richarda Kruspego, do którego po niedługim czasie dołączyli Christoph Schneider i Oliver Riedel, następnie przyłączyli się także Paul Landers, Christian Lorenz oraz Till Lindemann. W takim składzie zespół pozostał do dziś.
Sami muzycy przyznają, że inspirowali się twórczością słoweńskiego Laibach oraz rodzimego Oomph![potrzebne źródło] Styl grupy ewoluował, początkowo był mocno przesiąknięty elektroniką i industrialnymi dźwiękami, na ostatnich płytach brzmienie zespołu stało się bardziej naturalne, pojawiły się partie wykonywane przez chór i orkiestrę.
Muzykę grupy często określa się mianem tanz metalu. Zespół wymyślił to określenie, aby uniknąć sklasyfikowania jego twórczości do jednego z istniejących już gatunków muzyki. Termin przetłumaczyć można by jako taneczny metal. W wywiadzie dla magazynu "Tylko Rock" z kwietnia 2001 roku członkowie zespołu tak opowiadają o rodzaju muzyki, jaką wykonują: Bardzo ciężki, romantyczny, pełen kontrastów, częściowo także taneczny. Zdarzało się nam odpowiadać na pytania typu: jaką muzykę gracie? Wreszcie wymyśliliśmy termin tanz metal. Sporo u nas słychać inspiracji techno, muzyką house – ciągle próbujemy to wszystko mieszać.
Teksty piosenek poruszają tematy często uznawane za mroczne lub kontrowersyjne (jak na przykład utwór "Mein Teil" zainspirowany historią kanibala z Rotenburga). Obracają się wokół miłości, samotności, perwersji i seksu ("Rein raus", "Bück dich", "Pussy", "Sehnsucht", "Du riechst so gut"). Dotyczą także tematów przez innych wykonawców najczęściej pomijanych – narkotyków ("Adios"), polityki ("Amerika"), nekrofilii ("Heirate mich"), homoseksualizmu ("Mann gegen Mann"), prostytucji ("Te quiero puta!"), kazirodztwa i pedofilii ("Laichzeit", "Tier", "Spiel mit mir").
Autorem większości oryginalnych tekstów Rammstein jest Till Lindemann.
Koncerty Rammstein pełne są efektów pirotechnicznych. Zespół przygotowuje stroje i zachowanie na scenie (odgrywanie scen obrazujących teksty piosenek). Stałym elementem podczas wykonywania utworu "Rammstein" był płonący płaszcz noszony przez wokalistę, który nawiązuje do katastrofy, o której opowiada ów utwór, jednak w czasie trasy promującej album Reise, Reise został on zastąpiony miotaczami ognia przymocowanymi do rąk wokalisty. Częstym motywem jest także członek zespołu "odpływający" na pontonie niesionym przez widownię podczas wykonywania piosenki "Seemann" i "Stripped" lub podczas wykonywania utworu "Feuer frei!" płonące maski, za pomocą których muzycy plują kolumnami ognia.
Rammstein przykłada dużą wagę do teledysków. Pomysły są różnorodne – w "Ich will", gdzie zespół napada na bank i bierze zakładników, "Sonne" z przedstawioną w krzywym zwierciadle bajką o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, miłosną balladą "Seemann" graną na wysypisku śmieci, czy prześmiewczym teledyskiem "Amerika".
Inspirację dla swoich teledysków czerpią czasem z filmów, np. teledysk do utworu "Engel" (nagrodzony niemiecką nagrodą Echo) zainspirowany został przez film Od zmierzchu do świtu, a do "Du hast" przez Wściekłe psy Quentina Tarantino.
Zespół był oskarżany o fascynację faszyzmem, zwłaszcza po wykorzystaniu fragmentów filmu Olimpiada Leni Riefenstahl w teledysku "Stripped". Żeby wyśmiać i odrzucić te zarzuty zespół nagrał kawałek "Links 2,3,4" w którym Till śpiewa, że "moje serce jest po lewej". Emisja niektórych teledysków zespołu (np. "Mein Teil") zabroniona została w Niemczech w godzinach dziennych.
Obecny skład:
Till Lindemann - wokale
Richard Z. Kruspe - gitara prowadząca, drugi głos
Paul H. Landers - gitara rytmiczna
Oliver "Ollie" Riedel - gitara basowa
Christoph "Doom" Schneider - perkusja
Christian "Flake" Lorenz - instrumenty klawiszowe
Ważniejsza dyskografia (płyty studyjne długogrające zostały pogrubione):
Herzeleid (29.09.1995)
Sehnsucht (22.08.1997)
Live aus Berlin (DVD; 31.08.1999)
Mutter (2.04.2001)
Lichtspielhaus (DVD; 1.12.2003)
Reise, Reise (27.09.2004)
Rosenrot (28.10.2005)
Völkerball (DVD; 17.11.2006)
Liebe ist für alle da (16.10.2009)
Made in Germany 1995-2011 (02.12.2011) .
Piosenki