Mr. Zoob

1 piosenka

Polski zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: "Kartka dla Waldka" i "Mój jest ten kawałek podłogi". Muzyka Mr. Zooba to mieszanka rocka, ska, reggae. Charakterystyczne brzmienie nadaje zespołowi charczący saksofon. W drugiej połowie 2009r. zespół doświadczył istotnych zmian wpływających na dotychczasowo znane brzmienie. Do grupy dołączyli: nowy wokalista- Radek Czerwiński oraz gitarzysta- Grzegorz Jóźwik. Obecnie trwają prace nad nowym albumem zapowiadanym na pierwszą połowę 2010 roku. Read more on Last.fm

Polski zespół grający alternatywnego rocka, znany z takich utworów jak: "Kartka dla Waldka" i "Mój jest ten kawałek podłogi". Muzyka Mr. Zooba to mieszanka rocka, ska, reggae. Charakterystyczne brzmienie nadaje zespołowi charczący saksofon.

W drugiej połowie 2009r. zespół doświadczył istotnych zmian wpływających na dotychczasowo znane brzmienie. Do grupy dołączyli: nowy wokalista- Radek Czerwiński oraz gitarzysta- Grzegorz Jóźwik. Obecnie trwają prace nad nowym albumem zapowiadanym na pierwszą połowę 2010 roku.

Historia:
Zespół powstał w 1983 r. w Koszalinie. Pierwszy skład stanowili: Jakub Grabski (bas), Jacek Paprocki (gitara), Jerzy Charkiewicz (gitara), Waldemar Miszczor (perkusja, autor tekstów), Grzegorz Rewers (saksofon). Następnie Charkiewicza zastąpił na gitarze Waldemar Lech, dołączył także Andrzej Donarski – wokalista i gitarzysta grupy Zespół Parkinsona. Pierwszy występ odbył się w grudniu tegoż roku w studenckim klubie "Nurt". Zespół został zaproszony na sesję nagraniową pierwszego demo, a następie do zagrania na eliminacjach do Festiwalu w Opolu, czyli w OMPP (Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki). Zespół zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę Polskiego Radia, Tonpressu, Pagartu itd. Pierwszy duży koncert grupa zagrała w Hali Ludowej we Wrocławiu z zespołami Lady Pank, Klaus Mitffoch. Latem 1984 r. Mr. Zoob brał udział w FAMIE, w "Kabaretonie" Macieja Zembatego, a także w festiwalu w Jarocinie. W 1985/1986 zespół nagrał materiał na pierwszą płytę To tylko ja. Następnie rozpadł się.

W 1993 r. zespół reaktywował się w zmienionym składzie. Do zespołu dołączyli: perkusista Tomasz "Tośka" Szeląg (z zespołu Gdzie Cikwiaty) i saksofonista Marcin "Dzidzia" Zabrocki, z którymi zespół nagrał w 1998 r. drugą płytę zespołu Czego się gapisz. W tym samym roku odbył się też benefis 15-lecia Mr. Zooba z udziałem zespołów Voo Voo i Raz Dwa Trzy.

Na początku 2007 zespół nagrał materiał na nową płytę zatytułowaną Moja głowa. Zawiera ona kilka starszych kompozycji w nowych aranżacjach oraz nowy materiał, który powstał w ciągu ostatnich dwóch lat, nieprezentowany wcześniej na koncertach. Płytę promuje singel "NieAmeryka" prezentujący nowe, odświeżone, nieco ostrzejsze brzmienie zespołu.

Dyskografia:
1984 – "A ja się śmieję w głos", "Yeti" (singel)
1985 – "Nie, nie kochaj mnie", "Tylko jeden krok" (singel)
1986 – To tylko ja (album)
1996 – "Mój jest ten kawałek podłogi", "Krzysiek – Zdzisiek", "Zęby" (singel)
1998 – Czego się gapisz (album)
2005 – "Kto to jest" (singel)
2008 – Kawałek podłogi - Od początku (album)
2008 – Rock & skaczące piosenki (album)

Aktualny skład:
Waldemar Miszczor – perkusja
Grzegorz Jóźwik – gitara
Arkadiusz Wójcik – bas
Jacek Paprocki – gitara
Artur "Szeryf" Orłowski – saksofon
Radek Czerwiński – śpiew

Ciekawostki:
* Utwór Mr. Zoob "Kartka dla Waldka" jest zakrawającym na plagiat żartem, którym muzycy zakpili sobie z przyjaciela zespołu, poety i tekściarza Waldemara Chylińskiego. Pierwsza zwrotka piosenki:

Tramwaj przejechał mi przez śniadanie,
bezczelnie wjechał w mój dom
Przy stole zrobił sobie przystanek,
choć dotąd tu nie było go

jest trawestacją tekstu z wiersza Chylińskiego pt. Szary blues:

Przejeżdża mi tramwaj przez śniadanie
I wolno wjeżdża do głowy
Domy ulice domy i ludzie
Ranni powoli wsiadają i wysiadają

Zespół nagrał piosenkę i wideoklip bez wiedzy poety, który usłyszał piosenkę dopiero w audycji telewizyjnej. Początkowo zdenerwowany z powodu domniemanego plagiatu, jak sam mówił, o mało nie spadł z krzesła, gdy usłyszał refren:

Nie gniewaj się, Waldek, ten "tramwaj" jest naprawdę twój, a reszta moja!

* Nazwa "Mr. Zoob" odczytywana jest jako zakamuflowana wersja "Mr. z UB", która odnosi się do działającego w PRL Urzędu Bezpieczeństwa.

www.mrzoob.pl
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.