Kazik

10 piosenek

Kazik Staszewski (właśc. Kazimierz Piotr Staszewski) (urodzony 12 marca 1963 roku w Warszawie) - polski muzyk, poeta, wokalista, aranżer oraz osobowość polskiej sceny muzycznej. Jest synem Stanisława Staszewskiego. Żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Pierwszym zespołem, w którym występował był Poland, założony przez Roberta Schmidta i działający w latach 1979-1980. Nagrał z nim m. in. utwory Młodzi Warszawiacy oraz Wojny. Read more on Last.fm

Kazik Staszewski (właśc. Kazimierz Piotr Staszewski) (urodzony 12 marca 1963 roku w Warszawie) - polski muzyk, poeta, wokalista, aranżer oraz osobowość polskiej sceny muzycznej.

Jest synem Stanisława Staszewskiego. Żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Pierwszym zespołem, w którym występował był Poland, założony przez Roberta Schmidta i działający w latach 1979-1980. Nagrał z nim m. in. utwory Młodzi Warszawiacy oraz Wojny. Później był członkiem zespołów Novelty Poland, Kult, Kazik Na Żywo, El Doopa, Buldog. Prowadzi również działalność solową. Wywarł on ogromny wpływ na polską muzykę ostatnich 25 lat. Uważany za prekursora rodzimego punk rocka, rapu i muzyki alternatywnej.

W 1979 roku występował w zespole Poland.
W 1981 roku założył zespół Novelty Poland.
W 1982 roku założył zespół Kult.
W 1991 roku rozpoczął karierę solową.

Pierwszym solowym albumem było "Spalam się" z przebojami "Dziewczyny", "Spalam się" czy rozsławioną "Jeszcze Polska", w której senator z ramienia ZChN Jan Szafraniec doszukał się paszkwilu na hymn Polski i oddał sprawę do sądu. Sprawę w efekcie umorzono.

Na następnym albumie "Spalaj się!" trafiła piosenka "100 000 000" z refrenem "Wałęsa dawaj nasze sto milionów!" Utwór ten wykonany został wcześniej na festiwalu w Sopocie. Wywołał on niemal dyskusję narodową, a w Wiadomościach był tematem dnia. Odnosił się do nie spełnionej obietnicy przedwyborczej. Utwór skomentował nawet sam prezydent Lech Wałęsa uznając go za dobrą dla siebie reklamę.

W 1995 ukazało się "Oddalenie" nagrane w domowym studiu. Na płycie znalazła się piosenka "Łysy jedzie do Moskwy" odnoszący się do wyjazdu ówczesnego premiera Józefa Oleksego do Moskwy podczas rosyjskiej agresji zbrojnej na Czeczenię.

Największym sukcesem cieszyły się album "12 groszy" nagrany w 1997 z wielkim przebojem "12 groszy", w którym Kazik rozlicza się z Kościołem, politykami, artystami, dziennikarzami a nawet samym sobą. Na płycie znalazły się także utwory napisane przez Kazika do filmu Olafa Lubaszenki "Sztos".

W 2000 ukazała się "Melassa" z przebojami "4 pokoje" nagranym w duecie z Edytą Bartosiewicz i "Mars napada" oraz "Gdybym wiedział to co wiem".

Kazik nagrał także dwa albumy zawierające własne interpretacje utworów Kurta Weilla i Nicka Cave`a (Melodie Kurta Weill'a i coś ponadto - 2001) oraz Toma Waitsa (Piosenki Toma Waitsa - 2003) (teksty przetłumaczone przez Romana Kołakowskiego).

W roku 2004 ukazał się album "Czterdziesty Pierwszy" z piosenką "Polska płonie", a rok później "Los się musi odmienić" z którego część piosenek pochodzi z filmu "Rozdroże Cafe" reżyserii Leszka Wosiewicza, w którym Kazik zagrał epizodyczną rolę. Staszewski nagrał także muzykę do filmu "Pitbull".

W 2008 roku Kazik razem z Andrzejem Izdebskim wydał album "Silny Kazik pod Wezwaniem". Jest to cover album piosenek Silnej Grupy Pod Wezwaniem.

Kazik otrzymał wiele nagród (Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV...) które rzadko jednak odbiera.

O Kaziku i Kulcie opowiada książka Leszka Gnoińskeigo- Kult Kazika. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.