Formacja Nieżywych Schabuff
Formacja Nieżywych Schabuff – polska grupa rockowa założona w 1982 roku w Częstochowie. Grupa początkowo działała pod nazwą Formacya Nieżywych Schabuf (pisane przez "y" oraz jedno "f"), z Jackiem Pałuchą jako liderem, wokalistą i autorem tekstów. Zespół wykonywał ciężką do zaszufladkowania awangardową muzykę kabaretowo-popową. W 1985 r. Formacja wystąpiła na festiwalu w Jarocinie. Największy rozgłos zespół zdobył w 1988 Read more on Last.fm
Formacja Nieżywych Schabuff – polska grupa rockowa założona w 1982 roku w Częstochowie. Grupa początkowo działała pod nazwą Formacya Nieżywych Schabuf (pisane przez "y" oraz jedno "f"), z Jackiem Pałuchą jako liderem, wokalistą i autorem tekstów. Zespół wykonywał ciężką do zaszufladkowania awangardową muzykę kabaretowo-popową. W 1985 r. Formacja wystąpiła na festiwalu w Jarocinie.
Największy rozgłos zespół zdobył w 1988, gdy występował w składzie Jacek Pałucha (śpiew), Rafał Luszczyk (bas), Wojtek Wierus (gitara), Olek Klepacz i Jacek Otręba (klawisze) oraz Robert Bielecki (perkusja). Wtedy to w Studiu Programu Trzeciego zostaje nagrany ich pierwszy album "Wiązanka melodii młodzieżowych".
Od momentu wydania płyty grupa zaczyna ogólnopolską karierę. Pochodzący z niej przebój "Klub wesołego szampana" (z refrenem "Chciałabym, chciała") do słów Wojciecha Płocharskiego, wykonany razem z aktorką Małgorzatą Pieńkowską, przez 9 tygodni znajduje się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu III. Również piosenki "Kibel", "Swobodny Dżordż" i "Centrum Wynalazków" okupują listy przebojów.
W 1989 r., na skutek odmiennej wizji co do dalszej drogi artystycznej zespołu, Formację opuszcza Jacek Pałucha. Rola wokalisty od tej pory przypada Olkowi Klepaczowi. Zmiany personalne oznaczają także modyfikację stylu i zdecydowane skierowanie grupy w kierunku muzyki pop. Zespół nagrywa drugą płytę "Schaby", z największym przebojem "Baboki" (I miejsce na Liście Przebojów Trójki).
W zespole mają miejsce lekkie zmiany personalne i już w 1992 roku powstaje kolejna płyta "Urodziny", wydana w Studiu S4. Piosenki "Żółty rower", "Hej cześć, daj coś zjeść" dotarły do drugiego miejsca Muzycznej Jedynki.
W 1994 roku pojawia się album, w którym w wersjach akustycznych zespół umieścił swoje największe przeboje. Album nosi tytuł: "Nasze piosenki najlepsze"
Rok 1995 to kolejna płyta "Fantomas". Ukazuje się na niej przebój lata, pod tytułem "Lato". dzięki tej piosence zespół odebrał wiele nagród m.in. w plebiscycie RMF FM na przebój roku, Muzyczną Nagrodę Teleexpressu za Przebój roku, dwie nagrody w Plebiscycie Rozgłośni Radiowych PLAY-BOX '96: w kategorii Złota Dziesiątka – 2 miejsce oraz 1 nagroda za Hit roku radiosłuchaczy. Zespół również otrzymuje nominację do Fryderyków '96 w kategorii Piosenka roku. W grudniu artyści grają świąteczny koncert pt.: Formacja Nieżywych Schabuff i przyjaciele. Biorą w nim udział także: Kayah, De Su, Piasek, Andrzej Krzywy. Koncert retransmituje Radio dla Ciebie oraz telewizja WOT.
Dwudziestego września 1996 roku występują na warszawskim koncercie Michaela Jacksona.
W roku 1997 do zespołu dołącza Kasia Lach i razem z nią rok później ukazuje się singiel "Da da da" (cover niemieckiej grupy Trio), który zyskuje ogromną popularność. 30 marca na rynku muzycznym ukazała się płyta FOTO. W czerwcu pojawią się piosenka z tej płyty "Ludzie pragną piękna". Utwór ten jest inspirowany filmem Jak to się robi Janusza Kondratiuka z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem w rolach głównych.
Rok 1999 jest jubileuszem XX lecia zespołu od wydanie pierwszej płyty. 21 czerwca 1999 roku na rynku pojawia się płyta "Z archiwum X-lecia", na której znajdują się przeboje zespołu. Z okazji XX lecia grupa bierze także udział w programie TVP2 "Szansa na sukces". 2 grudnia 1999 roku w Studio Telewizyjnym w Łęgu Formacja realizuje dla TVP2 program "Urodziny Formacji Nieżywych Schabuff" 31 grudnia program II TVP zaprasza Formację do udziału w największym przedsięwzięciu telewizyjnym Sylwester 2000. W ten sposób rozpoczynamy rok 2000.
W 2001 pojawia się kolejna płyta, na której znajdują się największe przeboje zespołu "Złota Kolekcja – Klub wesołego szampana". Zespół zaczyna przygotowywać się do wydania kolejnej płyty. Olek Klepacz pisze teksty a Wojtek Wierus i Jacek Otręba komponują muzykę. Jednak jest to czas zniknięcia Formacji z muzycznej sceny.
Po 4 latach ciszy pod koniec stycznia 2003 roku ukazuje się nowy singiel grupy, zatytułowany "Supermarket". 17 marca 2003 ma miejsce premiera płyty "Supermarket".
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.