Elvis Presley

24 piosenki

Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – piosenkarz amerykański. Elvis Presley był jednym z prekursorów rock and rolla i jedną z najbardziej znaczących postaci w kulturze masowej XX wieku. Elvis Presley urodził się w niezamożnej rodzinie w Tupelo w stanie Missisipi. Od lat dziecięcych śpiewał w chórze kościelnym. W 1954 roku w wytwórni Sun Records nagrał pierwszy singel z piosenką That's All Right Mama, który stał się hitem miejscowych rozgłośni radiowych. Read more on Last.fm

Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – piosenkarz amerykański. Elvis Presley był jednym z prekursorów rock and rolla i jedną z najbardziej znaczących postaci w kulturze masowej XX wieku.
Elvis Presley urodził się w niezamożnej rodzinie w Tupelo w stanie Missisipi. Od lat dziecięcych śpiewał w chórze kościelnym. W 1954 roku w wytwórni Sun Records nagrał pierwszy singel z piosenką That's All Right Mama, który stał się hitem miejscowych rozgłośni radiowych. Z czasem jego popularność zaczęła rosnąć, by niedługo potem osiągnąć nieznaną wcześniej skalę. W roku 1955 na jednym z jego koncertów pojawił się pułkownik Tom Parker, który widząc jego szybko wzrastającą popularność podpisał z nim kontrakt. Wkrótce Elvis przeszedł do wytwórni RCA. Jednym z pierwszych jego przebojów dla RCA była piosenka Heartbreak Hotel, która wywołała niewiarygodne emocje wśród młodych słuchaczy i podzieliła konserwatywny świat Ameryki na młodych i starych. W 1956 Presley rozpoczął również karierę aktorską, grając w westernie "Love Me Tender". W grudniu 1956 roku Presleyowi nadano nieformalny tytuł "króla rock and rolla", który przylgnął do niego do końca jego kariery. W okresie 1956-1958 nagrał wiele wspaniałych utworów, które na stałe zapisały się w historii muzyki rozrywkowej. Po wspomnianej Heartbreak Hotel, warte podkreślenia są tu I Got a Woman, Hound Dog, Don't Be Cruel, Jailhouse Rock, Teddy Bear czy One Night.

W 1958 został powołany do armii. Dwa lata służył w bazach amerykańskich w Niemczech Zachodnich. Dwuletnia nieobecność nie odbiła się jednak negatywnie na jego karierze. Materiały nagrane wcześniej pozwalały na stałe publikacje jego muzyki nawet pod jego nieobecność. Pobyt w wojsku wręcz przysporzył mu popularności, zjednując mu fanów pośród bardziej konserwatywnej i starszej publiczności. Po powrocie z armii kontynuował karierę piosenkarską i filmową. Filmy z lat sześćdziesiątych to w przeważającej większości komedie muzyczne. Stworzył też wtedy swój image, który odcisnął wielkie piętno na kulturze popularnej Ameryki. Mimo dość podobnej formuły swoich filmów, Elvis stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych i opłacanych artystów Hollywood. Grał wiele ról w różnych gatunkach filmowych od dramatów (Wild in the country, Flaming Starr), poprzez westerny (Charro, Stay Away Joe) po wspomniane wcześniej komedie muzyczne (Viva las Vegas).

Elvis pozostał najpopularniejszym muzykiem popowym w USA nawet w czasach wielkiej brytyjskiej inwazji (zob. rock), od kiedy to rynek muzyczny zdominował nowoczesny, europejski rock and roll, a potem rock. W ankiecie przeprowadzonej w szczytowym okresie popularności The Beatles, to właśnie Elvis Presley zachował większą popularność. Był uniwersalną gwiazdą. Z powodzeniem śpiewał muzykę country, rhythm and blues, pop, rock i gospel, za którą trzy razy otrzymał Grammy Awards (m.in. za album How Great Thou Art z 1966 roku oraz He Touched Me z 1971 roku).

1 maja 1967 roku poślubił Priscillę Beaulieu, którą poznał podczas służby wojskowej w Niemczech.

Po ośmioletniej przerwie wrócił do koncertów specjalnym programem telewizyjnym zrealizowanym dla telewizji NBC "Elvis Comeback Special", wyemitowanym w grudniu 1968 roku. Program pozwolił mu ponownie wrócić na szczyty list przebojów oraz na scenę. W roku 1969 zainspirowany sukcesem nagrał w American Sound Studio w Memphis jeden z najlepszych materiałów w swojej karierze, mieszając gatunki gospel, blues i rock'n'roll. Piosenki, które wyszły na światło dzienne podczas tej sesji to m.in. Suspicious Minds (1 miejsce na liście przebojów w sierpniu 1969 i stały element jego koncertów), In the Ghetto, Don't cry daddy, Kentucky Rain i wiele wiele innych. W sierpniu 1969 roku Elvis z nowym materiałem i image powrócił na scenę do Las Vegas, czym rozpoczął kolejny rozdział w swojej bogatej karierze. Występy w Vegas mieszały się z przeprowadzanymi tournee po całej Ameryce oraz nagrywaniem nowych płyt. Sukcesem stały się filmy dokumentalne z jego koncertów z Las Vegas z 1970 roku ("That's the way it is") oraz z jego trasy koncertowej z 1972 roku ("Elvis on Tour"). Nie można zapomnieć również o legendarnych koncertach w Madison Square Garden z czerwca 1972 roku. 14 stycznia 1973 roku dał porywający koncert charytatywny na Hawajach, był to pierwszy w historii koncert transmitowany na cały świat przez satelitę.

Elvis koncertował do końca swojego życia. Lata 1974-1977 to kolejne sukcesy (m.in. słynne koncerty z Memphis). W 1974 roku za wykonanie na żywo w Memphis utworu gospel How great thou art dostał nagrodę Grammy. Ostatni koncert Elvis dał w Indianapolis 26 czerwca 1977 roku. Od powrotu na scenę w 1969 roku Elvis miał na koncie 1137 koncertów i miliony sprzedanych płyt. Za najlepsze należy uznać sesje z Nashville z 1970 roku, oraz w Memphis 1973 roku. Ostatnią jego płytą była Moody Blue.

Małżeństwo z Priscillą trwało sześć lat. 1 lutego 1968 roku przyszło na świat ich jedyne dziecko – Lisa Marie Presley.
Elvis był przez wiele lat uzależniony od przeróżnych lekarstw, przede wszystkim od pobudzających z którymi po raz pierwszy zetknął się w czasie służby wojskowej w Niemczech. W 1973 roku po rozwodzie z żoną, Presley zaczął intensywnie koncertować i chcąc utrzymać morderczy tryb życia przyjmował coraz większe dawki leków; nasennych na noc, pobudzające na dzień jak również wiele innych, n.p. przeciwbólowe. Z tego powodu, a także przez upodobanie do nadmiernego spożywania bardzo kalorycznych posiłków w ostatnich latach życia był bardzo otyły. Zmarł na atak serca 16 sierpnia 1977 w Memphis. Przez jakiś czas wokół jego śmierci krążyło wiele wątpliwości gdyż wielu fanów nie mogło i nie chciało uwierzyć w jego śmierć. Według nich, Elvis wcale nie umarł, jego śmierć była wielką mistyfikacją. Według jednej z wersji skremowano jego "brata bliźniaka" lub jego woskową figurę a on sam wiedzie do dziś życie na marginesie świata. Obecnie aspekt jego śmierci został skwapliwie wyjaśniony, n.p. w biografiach napisanych przez najbliżej stojące mu osoby. Stał się legendą za życia i do tej pory jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. W 1997 r. Rudi Gassner, prezes BMG wygłosił w Graceland mowę, w której stwierdził, że Elvis sprzedał ponad miliard płyt. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.

Piosenki

  • Podobni wykonawcy