Collage

1 piosenka

Collage to niekwestionowana legenda rocka progresywnego. Założycielami i współliderami zespołu są: - Wojtek Szadkowski - perkusista - Mirek Gil - gitarzysta To oni w 1984 roku założyli korzenie Collage - zespół Blue Island. Do składu dołączyli: basista Przemek Zawadzki oraz pianista Jurek Barczuk . a wkrótce też wokalista Jarek Wajk, jakiś czas póżniej zespół zmienił nazwę na Collage. Rok 1987 to zmiana składu: do Mirka, Wojtka i Przemka dołączyli pianista Jacek Korzeniowski oraz wokalista Tomek Różycki. Read more on Last.fm

Collage to niekwestionowana legenda rocka progresywnego.
Założycielami i współliderami zespołu są:

- Wojtek Szadkowski - perkusista
- Mirek Gil - gitarzysta

To oni w 1984 roku założyli korzenie Collage - zespół Blue Island. Do składu dołączyli: basista Przemek Zawadzki oraz pianista Jurek Barczuk . a wkrótce też wokalista Jarek Wajk, jakiś czas póżniej zespół zmienił nazwę na Collage.
Rok 1987 to zmiana składu: do Mirka, Wojtka i Przemka dołączyli pianista Jacek Korzeniowski oraz wokalista Tomek Różycki. "Odnowiony" Collage z sukcesem odbył tournee po Szwecji i Niemczech.

W połowie 1989 roku panowie weszli do studio, aby zarejestrować debiutancki album. "Baśnie" ukazały się pod koniec 1990 r. i zyskały bardzo dobre recenzje. W międzyczasie nowym klawiszowcem został Krzysztof Palczewski. Na krótko przed kolejnym występem na festiwalu w Jarocinie w zespole pojawił się nowy wokalista Zbyszek Bieniak. Collage dużo koncertował, zdobywając popularność w Polsce i w Europie.
W 1991 roku muzycy zagrali m.in. na festiwalu poświęconemu osobie i twórczości Johna Lennona . Zespół zaaranżował kilka jego piosenek we własnych wersjach, skutkiem tego powstał album "Nine Songs Of John Lennon" wydany w 1993 roku. Wkrótce nastąpiły ponowne zmiany w składzie Collage. Mikrofon przejął Robert Amirian, a basistę Przemka Zawadzkiego zastąpił Piotr "Mintay" Witkowski.

Rok 1994 był bardzo ważny w historii zespołu, to wtedy podpisano kontrakt muzyczny z holenderską wytwórnią SI Music i rozpoczęto rejestrowanie (jak się później okaże) flagowego materiału - "Moonshine". W 1995 r. nowy album dzięki firmie Roadrunner Records trafił na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei, gdzie również w niedługim czasie wznowiono "Nine Songs of John Lennon", a pozostałe nagrania znalazły się w dystrybucji japońskiej firmy Marquee. Płyta "Moonshine" wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie, zdobyła uznanie krytyków i fanów. Do dziś uważana jest za jedną z najważniejszych płyt progrockowych lat 90. Według czytelników Tylko Rock (nr 12 1996 r.) znalazła się na 6. miejscu najlepszych płyt rockowych w Polsce, a według tego samego pisma (nr 9, 2001 r.) w podsumowaniu dekady 1991-2001 uznana została za jedną z pięciu najlepszych płyt polskich roku 1995.
W latach 1994-1995 zespół dwukrotnie towarzyszył Fishowi (ex Marillion) podczas koncertów w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie.

Na początku 1995 r. ukazała się płyta "Changes", czyli kompaktowa wersja wydanej w 1994 roku kasety "Zmiany", poszerzona o kilka utworów.

Latem 1995 roku zespół w studiu Yamaha w Warszawie zarejestrował ostatnią w swej karierze płytę "Safe". Premiera albumu odbyła się w grudniu tego samego roku. W marcu 1996r. tytułowy utwór "Safe", znalazł się na 14 miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego - łącznie znajdował się na liście 14 tygodni.
W pierwszej połowie roku Collage promował na koncertach i w mediach nowy album, a w kwietniu wystąpił jako gwiazda na Pierwszym Festiwalu Rocka Progresywnego w warszawskiej Stodole i był to jeden z ostatnich koncertów przed zawieszeniem działalności. Collage wielokrotnie koncertował za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, w Szwecji, Niemczech i Holandii. W 1996 r. zawiesił działalność, a muzycy współpracowali z innymi wykonawcami (m.in. z Anitą Lipnicką) oraz wydawali płyty solowe.
Jesienią 2002 r. Collage wznowił na krótko działalność występując na koncercie poświęconym pamięci Tomka Beksińskiego.

W roku 2004 ukazał się koncertowy DVD pt. "Living In The Moonlight", a Collage zawiesił na dłuższy czas swoją działalność.
Muzycy zespołu występują w tym czasie w kilku innych projektach między innymi: Believe( M. Gil, T. Różycki, P. Zawadzki), Satellite ( W. Szadkowski, R. Amirian, K. Palczewski), Peter Pan czy Mr Gil.

W listopadzie 2013 roku grupa reaktywowała się niemalże w klasycznym składzie. Dotychczasowego wokalistę Roberta Amiriana zastąpił młody, lecz charyzmatyczny i obdarzony fantastyczną barwą głosu wokalista Karol Wróblewski, na co dzień współpracujący z Mirkiem Gilem w zespole Believe. Zespół postanowił przypomnieć się fanom i pokazać nowym słuchaczom grając w końcówce 2013 i przez cały 2014 rok blisko 30 niezwykle energetycznych i świetnie ocenianych koncertów. Collage gościło w tym czasie w wielu miejscach Polski, Niemiec i Holandii. Zespół zagrał także na festiwalu RosFest w USA oraz zawładnął sercami słuchaczy grając na niemieckim Night Of The Prog w Loreley Amphitheater. Zwieńczeniem tego etapu działalności zespołu był rejestrowany na DVD i CD, rocznicowy koncert Moonshine 20th Anniversary Live Show, który odbył się 17 stycznia 2015 r. w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Dzień później muzycy zagrali kolejny świetny koncert, tym razem w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce.
27 czerwca 2015 roku zespół wystąpił na Metal Hammer Festival - Prog Edition, grając przed Riverside oraz Dream Theater, jak się wkrótce okazało, był to ostatni koncert z Mirkiem Gilem w składzie. Odejście Mirka Gila nie oznaczało jednak końca Collage. Skład został uzupełniony przez gitarzystę Michała Kirmucia.
11 września 2016 r. na Warsaw Prog Days zespół zaliczył podwójny "debiut" - pierwszy raz pojawił się na scenie z Michałem Kirmuciem i po raz pierwszy przedstawił publiczności dwie nowe kompozycje. Była to rozbudowana, blisko 12 minutowa kompozycja pt. "A Moment A Feeling" i nastrojowy utwór, w balladowym stylu pt. "Man In The Middle". Obie kompozycje spotkały się z bardzo ciepłą reakcją publiczności.
Początek 2017 roku zaowocował niestety kolejnymi przetasowaniami w składzie. 28 stycznia Karol Wróblewski podjął niełatwą dla siebie (a także dla zespołu i fanów) decyzję o odejściu z zespołu by zaangażować się w swój własny zespół Sirens Hill. Następnego dnia zespół ogłosił, iż rozpoczyna poszukiwania nowego wokalisty i zamierza kontynuować pracę nad nowym albumem. Zanim jednak doszło do wyboru nowego frontmana, zespół zdecydował, iż oficjalnym pożegnaniem z Karolem będzie koncert podczas ProgRock Fest 2017 w Legionowie, który zespół dał 24 marca 2017 r.
Niecały miesiąc po legionowskim koncercie tj. 23 kwietnia 2017 r. Collage ogłosił sensacyjną informację, iż skład zespołu zostanie uzupełniony przez Bartosza Kossowicza, dotychczasowego wokalistę uznanej, progresywnej formacji Quidam. Decyzja ta spotkała się z niemałym zaskoczeniem i aplauzem ze strony fanów zespołu. Pierwszym, wspólnym, planowanym występem będzie koncert podczas inowrocławskiego festiwalu InoRock 2017.

Aktualny skład:

Bartosz Kossowicz - wokal
Michał Kirmuć - gitara elektryczna
Krzysztof Palczewski - instrumenty klawiszowe
Piotr Witkowski - gitara basowa
Wojciech Szadkowski - perkusja, instrumenty perkusyjne


Muzycy, którzy występowali w zespole to:

Karol Wróblewski
Robert Amirian - wokal
Zbigniew Bieniak - wokal
Tomasz Różycki - wokal
Jarosław Wajk - wokal
Jacek Korzeniowski - instrumenty klawiszowe
Przemysław Zawadzki - gitara basowa
Mirek Gil - gitara elektryczna

Dyskografia:

01. Baśnie (1990)
02. Nine Songs Of John Lennon (1993)
03. Zmiany (1994)
04. Moonshine (1994)
05. Changes (1995)
06. Safe (1996)
07. Living In The Moonlight (DVD) (2004)

Oficjalna strona internetowa: http://www.collage.art.pl
Oficjalny fanpage zespołu https://www.facebook.com/CollageProg Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.