Bracia

8 piosenek

Początek zespołu, to rok 1997, kiedy to Wojtek i Piotr po raz pierwszy zagrali wspólny koncert akustyczny. Tak naprawdę i na poważnie wszystko zaczęło się w 2001 roku. Pierwszy skład tworzyli: Piotr (wokal), Wojtek (gitara i drugi wokal), Krzysiek Nowak (bas) i Konrad Zieliński (perkusja), którego zastąpił potem Robert Markiewicz. Drugi etap istnienia kapeli zaczyna się w momencie wygrania Koncertu Debiutów na Festiwalu Opolskim w 2002 roku. Read more on Last.fm

Początek zespołu, to rok 1997, kiedy to Wojtek i Piotr po raz pierwszy zagrali wspólny koncert akustyczny. Tak naprawdę i na poważnie wszystko zaczęło się w 2001 roku. Pierwszy skład tworzyli: Piotr (wokal), Wojtek (gitara i drugi wokal), Krzysiek Nowak (bas) i Konrad Zieliński (perkusja), którego zastąpił potem Robert Markiewicz.
Drugi etap istnienia kapeli zaczyna się w momencie wygrania Koncertu Debiutów na Festiwalu Opolskim w 2002 roku. Zespół wystąpił tam wyjątkowo z piosenką, którą skomponował Romuald Lipko z Budki Suflera. Była to jak do tej pory jedyna taka współpraca młodzieży ze starszym pokoleniem, lekko wymuszona brakiem czasu na stworzenie czegoś swojego. Utwór "Nie jestem inny" zdobył popularność i był grany na koncertach do końca 2004 roku.
Po sukcesie w Opolu Braciom udało się jeszcze zakwalifikować do krajowych eliminacji konkursu Eurowizji. Utwór "Missing Every Moment" zajął piąte miejsce. W tym momencie w składzie grał na basie Bartek Królik znany szerzej jako Barteq z Sistars. Dołączył też klawiszowiec i aranżer Tomek Bidiuk, bardzo dobrze znany i ceniony sideman z Lublina.
Ten skład jednak nie był w stanie nagrać płyty takiej o jakiej marzyli Bracia i musiało dojść do zmian personalnych. Barteq zajął się z powodzeniem swoją grupą Sistars, Roberta na perkusji zastąpił Krzysiek "Paton" Patocki (współpracujący z Kasią Kowalską), a na basie gra Tomek Gołąb - ceniony muzyk, który nagrywał między innymi z Magdą Femme, zespołem Czarno- Czarni, czy Markiem Raduli.
W połowie 2004 r. doszedł drugi gitarzysta Sebastian Piekarek, który podobnie jak Paton, grał m.in. z Kasią Kowalską. W trakcie pobytu Wojtka i Piotr w programie "BAR" Tomek Bidiuk postanowił odejść z zespołu.
W lipcu 2005 r. wyszedł długo oczekiwany album zatytułowany Fobrock. Materiał jest całkowicie autorski. Płyta zawiera 12 utworów i teledysk do piosenki 'Szara twarz'. Zespół wydał reedycję płyty 'Fobrock', na której oprócz podstawowej płyty, znalazły się te same piosenki z tekstami w języku angielskim.
W lipcu 2007 r. zespół zdobył wszystkie nagrody w znanym konkursie TopTrendy w Sopocie i 2 miejsce na festiwalu w Opolu.
Zgodnie z tak zwanym 'syndromem pierwszej płyty', w zespole nastąpiło przegrupowanie. Odszedł gitarzysta Sebastian Piekarek, ale zespół wytrzymał tę ciężką próbę i wydał kolejną płytę.
W październiku 2008 r. ukazała się płyta coverowa 'Tribute to Queen', ukazująca możliwości wokalne i instrumentalne Braci w pełnej okazałości. Oprócz 12 coverów, na płycie znalazł się także utwór 'Mnie nie zwiedziesz' (do melodii 'You don't fool me').
W 2009 r. ukazał się zapowiadający drugą autorską płytę singiel 'Za szkłem'. Został on nagrany z sesyjnym muzykiem- Michałem Grymuzą, który na czas nagrywania płyty dołączył do zespołu jako drugi gitarzysta.
Drugim promującym płytę singlem, jest utwór 'Dlaczego'. Prapremiera tego utworu nastąpiła na koncercie w Krakowie, 22.10.2009 r. Było to szczególne wydarzenie również ze względu na fakt, iż na gitarze rytmicznej grał Jarek Chilkiewicz, który dołączył na stałe do zespołu Bracia. 'Chilek' współpracował m.in. z M. Ostrowską, M. Silskim, K. Kowalską, E. Flintą, M. Jakubowicz, i Urszulą.
W listopadzie 2009. Bracia nagrali płytę z polskimi kolędami, zatytułowaną 'Kolędy'.
Premiera drugiej autorskiej płyty zespołu Bracia- "Zapamiętaj" nastąpiła 12.12.2009. Jeszcze przed premierą, płyta zyskała status bestsellera w sklepie internetowym empik.com. 'Zapamiętaj' zdobyło drugie miejsce w organizowanym przez Antyradio plebiscycie na Płytę Rocku 2009.
Na początku 2012 do zespołu przyszedł Bartek Pawlus, który zastąpił Krzysztofa Patockiego.
SKŁAD:
Piotr Cugowski - wokal
Wojtek Cugowski - gitara
Tomasz Gołąb - bas
Bartek Pawlus- perkusja
Jarek Chilkiewicz- gitara Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.