Artur Gadowski

1 piosenka

Artur Gadowski (ur. 1 czerwca 1967 roku w Szydłowcu) – polski muzyk, wokalista zespołu IRA. Pseudonim: Gadzio. Skończył średnią szkołę zawodową. Z wykształcenia jest jubilerem. Do 2001 roku mieszkał w Szydłowcu koło Radomia. Obecnie mieszka w Łodzi. Jego hobby to m.in. amerykańskie samochody oraz modelarstwo. Pochodzi z muzykalnej rodziny. Ojciec Dionizy Gadowski po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego grał na saksofonie, natomiast matka Marianna była instruktorką śpiewu. Read more on Last.fm

Artur Gadowski (ur. 1 czerwca 1967 roku w Szydłowcu) – polski muzyk, wokalista zespołu IRA. Pseudonim: Gadzio. Skończył średnią szkołę zawodową. Z wykształcenia jest jubilerem.
Do 2001 roku mieszkał w Szydłowcu koło Radomia. Obecnie mieszka w Łodzi.
Jego hobby to m.in. amerykańskie samochody oraz modelarstwo.

Pochodzi z muzykalnej rodziny. Ojciec Dionizy Gadowski po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego grał na saksofonie, natomiast matka Marianna była instruktorką śpiewu. Ma młodszego o pięć lat brata Rafała, oraz trójkę dzieci: Kacpra, Wiktorię i Zuzię. Rozwiedziony. Przełomem w jego życiu był rok 1979. Wtedy to usłyszał płytę zespołu The Beatles "Sgt. Pepper's lonely hearts club band", która na długo uformowała jego muzyczną drogę.

Pierwsze próby podjęcia nagrania debiutanckiej płyty zostały podjęte w październiku 1996 roku, jednak materiał jaki wtedy został nagrany nie spełnił oczekiwań Artura i nagrywanie zostało przerwane. W kwietniu 1997 roku Artur został zaproszony przez Marka Kościkiewicza (De Mono) do zaśpiewania piosenki do jednego z polskich filmów. Utwór "Szczęśliwego Nowego Yorku" stał się wielkim hitem. Druga próba podjęcia nagrania płyty zakończyła się sukcesem. Efektem jest wydany w kwietniu 1998 roku krążek Artur Gadowski. To z niej pochodzą takie hity jak "Ona jest ze snu" czy "Szczęśliwego Nowego Yorku". W tym samym roku Artur wystąpił również na Festiwalu w Opolu gdzie wykonał piosenkę Czerwonych Gitar "Biały krzyż". W tym czasie współpracował także przy nagraniach płyt innych wykonawców (m.in. Zbigniewa Hołdysa). 30 września Artur wystąpił w warszawskiej Stodole w roli supportu przed gitarzystą zespołu Queen Brianem May'em. W lutym 2000 roku zajął się oprawą muzyczną do programów Ferie z 2, Mogę wszystko oraz Wakacje z 2. Miesiąc później wyszła druga solowa płyta G.A.D.. Teksty do piosenek na płycie napisał Krzysztof Jaryczewski, a kompozytorem utworów był szwedzki producent Mark Tysper. W marcu Artur wystąpił w roli supportu przed Joe Cocker'em w Warszawie oraz Poznaniu. Potem zmuszony złą sytuacją materialną wraz z Piotrem Sujką oraz Wojtkiem Owczarkiem wyrusza do Ameryki do pracy na budowie. Tam także w wolnym czasie mieli próby, gdzie ćwiczyli stary repertuar IRY. Po powrocie z Ameryki zespół IRA reaktywował się (początkowo jako "Artur Gadowski i IRA").

Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.