"Mona" była łodzią ratowniczą bazującą w Broughty Ferry w Szkocji. Została zbudowana w 1935 roku i w czasie swojej służby ocaliła 118 osób.
Tragedia Mony
8 grudnia 1959 roku o godzinie 3:13, "Mona", dowodzona przez Kapitana Aleksandra Galla, została oddelegowana do asystowania latarniowcowi "North Carr", który zgłosił zerwanie się z kotwicy i dryfowanie wraz z załogą po Zatoce Św. Andrzeja. Wyjątkowo ciężkie warunki pogodowe wraz z silnym południowo-wschodnim sztormem, wpłynęły na to, że "Mona" była jedynym w rejonie statkiem ratowniczym zdolnym do wyjścia w morze. Ostatni raz była widziana, gdy opuszczała rzekę Tay biorąc kurs wzdłuż południowego brzegu Zatoki Św. Andrzeja. Ostatni sygnał radiowy z "Mony" został odebrany o godzinie 4:48. Statek odnalazł helikopter Royal Air Force podczas akcji poszukiwawczej, wywrócony do góry dnem i wysztrandowany na Buddon Sands. Cała ośmioosobowa załoga utonęła. "North Carr" utrzymał się na zapasowych kotwicach kilka mil od wybrzeży hrabstwa Fife – załoga została uratowana przez helikopter. Latarniowiec został później na stałe zacumowany w przystani Dundee, a na jego miejsce zbudowano latarnię morską.
Tragedia "Mony" przyczyniła się do wszczęcia oficjalnego śledztwa, podczas którego została określona w dniu wypadku jako w 100% zdolna do żeglugi.
Zgodnie z artykułem opublikowanym w "Dundee Evening Telegraph" ze stycznia 2006 roku, przez jednego człowieka, który wierzył w opętanie statku przez szatana, postanowiono przeprowadzić na łodzi egzorcyzmy poprzez "rytuał wikingów". "Mona" została zabrana w nocy do portu Seton na rzece Forth, opróżniona ze wszystkich wartościowych przedmiotów, przycumowana łańcuchami do nabrzeża i podpalona. Podpalenie to odbyło się za pozwoleniem i wiedzą przewodniczącego Szkockiego Urzędu ds. Łodzi Ratunkowych (Scottish Lifeboat Council). Przyczyniło się to do rozpoczęcia postępowania w sprawie zniszczenia statku wybudowanego za publiczne pieniądze.
Incydent został opisany w piosence "The Lifeboat Mona" oryginalnie wykonywanej przez zespół The Dubliners. Autorką polskiej wersji pod tytułem "Mona" jest Anna Peszkowska. Wykonuje ją m.in. EKT Gdynia.
Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestuj się!
12 komentarzy
daro1967 Plus
Odpowiedz
vikings Plus
Odpowiedz
daro1967 Plus
Odpowiedz Ocena 6/6
vikings Plus
Odpowiedz
zosiag47
Odpowiedz
vikings Plus
Odpowiedz
megpiesn
Odpowiedz Ocena 6/6
vikings Plus
Odpowiedz
pylek3 Plus
Odpowiedz Ocena 6/6
vikings Plus
Odpowiedz
dziadeklew
Odpowiedz Ocena 6/6
vikings Plus
Odpowiedz
Brak komentarzy