Tymon & Transistors
Polski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego, wykonujący muzykę rockową. W repertuarze znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter. Tymon prowadził coroczne warsztaty muzyczne związane z "Przystankiem Olecko", kiedy zaprosił braci Marcina i Filipa Gałązków do swego nowego gitarowego projektu.
Polski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego, wykonujący muzykę rockową. W repertuarze znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter.
Tymon prowadził coroczne warsztaty muzyczne związane z "Przystankiem Olecko", kiedy zaprosił braci Marcina i Filipa Gałązków do swego nowego gitarowego projektu. W kwietniu 2003 roku do TRANSISTORSÓW dołączył basista Tomasz "Kvajah" Szymborski, członek trójmiejskich formacji BIAFRA oraz THE PLEMNIORS. Około czerwca 2003 roku sekcja rytmiczna Szymborski - F. Gałązka zasiliła reaktywowaną właśnie legendarną formację BRYGADA KRYZYS. Kwartet sporo koncertował i szlifował repertuar na swą pierwszą płytę, którą zaczął nagrywać w lipcu 2003 roku. Piosenki z płyty utworzyły ścieżkę dźwiękową filmu pt. "Wesele" w reżyserii Wojtka Smarzowskiego (bez związku z młodopolskim elukubratem Wyspiańskiego). Utwory z "Wesela" przypominają nieco Kurowego "P.O.L.O.V.I.R.U.S.A", będąc bardzo różnorodnym zbiorem dowcipnych piosenek o przewrotnie rubasznej i przaśnej tematyce, niemniej muzyka jest znacznie bardziej na serio i przywołuje na myśl dobre tradycje gitarowego grania spod znaku The Beatles czy The Clash. Film, w którym Tymański wystąpił jako wodzirej, opowiada historię pewnej dramatycznej nocy biesiadnej, pełnej bolesnych przekroczeń; bohaterzy topią swą małostkowość, interesowność, skąpstwo i bigoterię w morzu wódki na tle krajobrazu wczesnokapitalistycznej, krwiożerczej rzeczywistości. "Wesele" obsypane zostało całym szeregiem trofeów (m. in. 6 nagród na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 7 nagród Polskiej Akademii Filmowej Orły 2005). W listopadzie 2004 ukazała się płyta TRANSISTORSÓW z soundtrackiem do filmu, przy produkcji której uczestniczyła cała plejada gwiazd polskiej sceny alternatywnej, począwszy od Lecha Janerki i Roberta Brylewskiego, a skończywszy na Jacku Lachowiczu i Pawle "Paulusie" Mazurze. W marcu 2007 TRANSISTORS wydali swój drugi album p.t. "Don't Panic - We're From Poland". Nowa płyta utrzymana jest w zupełnie innym klimacie niż debiutancki album grupy. Przeważają numery surowe, hard rockowe lub post punkowe; dwa utwory utrzymane są w stylistyce reggae, dwie inne piosenki to kameralne ballady. Sporo dzieje się w warstwie sonorystycznej; choć muzyka zaaranżowana jest dość prosto, w tle pobrzmiewają banjo, dobro, słomiane kamlimby, fisharmonia, wiolonczela oraz turecki instrument sas. Bardzo interesującej pracy dokonał nad produkcją tej płyty Piotr Pawlak, który tymczasem wyrasta na jednego z najbardziej oryginalnych twórców ambitnego brzmienia alternatywnego. Obecnie zespół odbywa trasę koncertową, związaną z promocją "Don't Panic! We're From Poland". Trasa potrwa do czerwca 2007 i obejmuje małe miasta, o których nikt nie słyszał, a w których ludzie świetnie reagują na muzykę. .