Sokół i Marysia Starosta

1 piosenka

Wojtek Sosnowski-Sokół to urodzony w 1977 roku w Warszawie raper, producent i autor tekstów. Sokół znany jest przede wszystkim ze swoich tekstów. Nazywany jest najlepszym polskim „storytellerem”. Jest autorem kultowego kawałka „Każdy ponad każdym”, oraz niezapomnianych „Angela”, „Uczę się uczuć”, „Mogę wszystko”, a także pomysłodawcą i współautorem tekstów „W aucie” i „W wyjątkowych okolicznościach”.

Wojtek Sosnowski-Sokół to urodzony w 1977 roku w Warszawie raper, producent i autor tekstów.
Sokół znany jest przede wszystkim ze swoich tekstów. Nazywany jest najlepszym polskim „storytellerem”. Jest autorem kultowego kawałka „Każdy ponad każdym”, oraz niezapomnianych „Angela”, „Uczę się uczuć”, „Mogę wszystko”, a także pomysłodawcą i współautorem tekstów „W aucie” i „W wyjątkowych okolicznościach”. Prywatnie jest praprawnukiem Stanisława Wyspiańskiego i synem Janka Sokoła, autora ironicznie tandetnych tekstów piosenek z lat 80.
Sokół, chociaż wywodzi się z nurtu ulicznego, znany jest z otwartej głowy i szerokiego spektrum działania. Ma na koncie nagrania z tak różnymi osobami, że ciężko odnaleźć jakąś spójność: z Michałem Urbaniakiem, Frankiem Kimono, Piotrem Leniewiczem i Karolem Ludewem z Mojej Adrenaliny, czy Jankiem Młynarskim i Michałem Foxem Królem z 15 Minut Projekt.
Zaczynał w 1996 roku z ekipą ZIP Skład, która jest najliczniejszą warszawską grupą hiphopową. W latach 2000-2005 tworzył wraz z Jędkerem i DJ Deszczu Strugi zespół WWO (W Witrynach Odbicia / W Wyjątkowych Okolicznościach) – najbardziej rozpoznawalną za granicą polską grupę hiphopową, z którą wydał 4 albumy. U szczytu popularności w latach 2002-2005 grupa WWO potrafiła grać 150 koncertów rocznie w Europie i USA. W 2005 roku wyjechał na półtora miesiąca do Hawany, gdzie nagrał dwa utwory i teledyski z kubańską grupą reggaetonową Los Sicarios. W latach 2007-2009 nagrał trzy albumy z innym reprezentantem ZIP Składu – Pono. Za pierwszy z nich odebrali złotą płytę.
Muzyczne projekty Sokoła zostały wielokrotnie nagradzane i nominowane do różnych nagród branżowych – Fryderyki, nagrody Yach Film Festivalu, Ślizgery, Miazgi, Asy Empiku, czy Iglica Offensivy.
Sokół użyczał głosu postaciom z kreskówek, ma na koncie również czytanie audiobooka Jakuba Żulczyka „Zrób mi jakąś krzywdę”.

Marysia Starosta to urodzona w 1981 roku w Warszawie wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
Marysia miała styczność z muzyką od najmłodszych lat. Zaczęła od ogniska muzycznego, skąd w wieku pięciu lat trafiła do Polskiego Radia. Tam przez dwa lata nagrywała cykliczną audycję, przy okazji której powstał singiel „Kapcie tańczące”, z którym Marysia wygrała ogólnopolski konkurs piosenki dziecięcej. W wieku pięciu lat nagrała też utwór „Trzej kosmici”, który wygrał europejski konkurs na Węgrzech w Debreczynie i został tam wydany. Później ukończyła szkołą muzyczną pierwszego i drugiego stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1989 – 1993 śpiewała w chórze akademickim, z którym wygrała międzynarodowy konkurs chórów dziecięcych w Arezzo.
W 2001 roku dostała się do prestiżowej szkoły wokalnej przy ul. Bednarskiej w Warszawie, z której musiała zrezygnować po roku, kiedy dostała się do telewizyjnego musicalu TVN „Kwiaty we włosach” reżyserowanego przez Andrzeja Strzeleckiego, z którym ruszyła w dwuletnie tournée po Polsce.
Marysia przez kilka kolejnych lat była tłem muzycznym polskich gwiazd, śpiewając jako chórzystka między innymi z Martyną Jakubowicz, Kombi, Golec uOrkiestrą, De Mono, Piotrem Polkiem, Joanną Dark i Krzysztofem Krawczykiem. Jej głos można usłyszeć na albumach Afromental, Vienio & Pele, Borysa Szyca, Joanny Dark, Martyny Jakubowicz, Kombi, Roberta M, Fu, Pokoju Z Widokiem Na Wojnę i kilku innych. Śpiewała wiele czołówek radiowych i telewizyjnych, między innymi „Na Wspólnej”. Wielokrotnie uczestniczyła w nagraniach koncertów telewizyjnych i radiowych, dla TVP, Trójki, Polsatu i TVN.
W 2008 roku ukazał się jej debiutancki album „Maryland”, wyprodukowany w całości przez hip hopowego producenta Matheo we współpracy z samą Marysią oraz jazzowym saksofonistą Grzechem Piotrowskim. Jej singiel „Nie ma nas” przez pół roku gościł na listach radia RMF oraz telewizji VH1.

Wojtek Sokół i Marysia Starosta prywatnie są parą. Wspólny projekt nagrywali przez dwa lata od maja 2009 roku. Jak sami mówią, nigdzie im się nie spieszyło i robili to przede wszystkim dla własnej przyjemności. Do współpracy zaprosili dwóch polskich i kilku zagranicznych producentów. Z Niemiec są to: Shuko z ekipą Hustle Heart, PH7, oraz Drumkidz, ze Szwecji Jimmy Ledrac, z Kanady Brall, z Czech DJ Wich, a z Polski Magiera z White House i Siwers. Producenci ci, pracowali wcześniej z całą gamą światowej klasy postaci z kręgów hiphopu, r’n’b i szeroko pojętej muzyki miejskiej. Z ich pomocy korzystali między innymi Lil Wayne, B-Real, Saigon, Looptroop Rockers, Keith Murray, Birdman, Heltah Skeltah, Canibus, Evidence, Rasco, Thermanology, Talib Kweli, M.O.P., Big Noyd, Promoe, Akua Naru... Można by wymieniać jeszcze długo.

Sokół i Marysia zaprosili na projekt również wielu DJ-ów. Na albumie usłyszymy między innymi Deszczu Strugi (WWO, ZIP Skład), Kebsa (HIFI Banda) i DJ B (Molesta).