O.N.A.

0 piosenek

O.N.A. - polski zespół rockowy, istniejący w latach 1994 - 2003. Główną postacią trójmiejskiej formacji o.n.a. była obdarzona intrygującą barwą głosu, wielkimi możliwościami interpretacyjnymi oraz nieposkromionym temperamentem Agnieszka Chylińska. Pozostali członkowie zespołu to Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk, Zbigniew Kraszewski i Wojciech Horny. 5 grudnia 1994 roku w gdańskim klubie Żak odbyła się pierwsza próba Agnieszki z zespołem Skawalker, który tworzyli Grzegorz, Waldek, Zbyszek i Wojtek. Read more on Last.fm

O.N.A. - polski zespół rockowy, istniejący w latach 1994 - 2003.

Główną postacią trójmiejskiej formacji o.n.a. była obdarzona intrygującą barwą głosu, wielkimi możliwościami interpretacyjnymi oraz nieposkromionym temperamentem Agnieszka Chylińska. Pozostali członkowie zespołu to Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk, Zbigniew Kraszewski i Wojciech Horny.

5 grudnia 1994 roku w gdańskim klubie Żak odbyła się pierwsza próba Agnieszki z zespołem Skawalker, który tworzyli Grzegorz, Waldek, Zbyszek i Wojtek. Zapadła decyzja o stworzeniu całkiem nowego projektu. Tak powstał zespół o.n.a..

W marcu 1995 r. grupa podpisała kontrakt z wytwórnią MJM - wyłącznym przedstawicielem na Polskę koncernu Sony Music. W maju tego samego roku na rynku pojawił się pierwszy album o.n.a. zatytułowany "Modlishka". Płyta okazała się prawdziwym strzałem w "dziesiątkę". Single "Drzwi" i "Znalazłam", a nieco później "Koła czasu", trafiły idealnie w muzyczne gusta młodzieży.
Koncertowy debiut zespół zaliczył w trakcie czerwcowego festiwalu w Opolu.

W październiku tego samego roku, grupa podpisała wieloletni kontrakt z wytwórnią Sony Music Entertainment, która formalnie przejęła w Polsce prawa do katalogu MJM.

Już w klika miesięcy po ukazaniu się płyty, zespół doczekał się nominacji do kilku prestiżowych nagród. W plebiscycie czytelników miesięcznika "Tylko Rock", Agnieszka została nominowana w kategoriach: "Nadzieja Roku" i "Wokalistka Roku". Zespół znalazł się na liście nominowanych w kategoriach "Przebój Roku" ("Drzwi") i "Płyta Roku". Telewizja Polska przyznała o.n.a. nagrodę - "Muzyczna Indywidualność 1995".

Początek 1996 roku to seria dużych imprez w ramach akcji "Marlboro Rock-In" podczas, których zespół występował w charakterze gwiazdy. W maju, podczas finałowego koncertu, członkowie o.n.a. otrzymali złote płyty w uznaniu sprzedaży ponad stu tysięcy sztuk albumu "Modlishka".

Zespół stał się prawdziwą gwiazdą na polskiej scenie. Dowodem na to były nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody fonograficznej Fryderyki '95 w kategoriach: "Zespół Roku", "Debiut Roku" i "Album Roku".
Również rozgłośnie radiowe doceniły wartość grupy, przyznając nagrody Playbox '95 w kategoriach: "Debiut Roku", "Przebój Roku" ("Drzwi"), "Gitarzysta Roku" (Grzegorz Skawiński) i "Basista Roku" (Waldemar Tkaczyk).

Nie pozostało nic innego jak wziąć się do pracy nad kolejną płytą. W sierpniu do stacji radiowych trafił utwór "Krzyczę - jestem", zapowiadający drugi album o.n.a. o intrygującym tytule "Bzzzzz", który ukazał się miesiąc później i już wkrótce po premierze, dzięki znakomitej sprzedaży, osiągnął status złotej płyty. Kolejne single: "Kiedy powiem sobie dość" i "Nie chcę dawać tego, co najlepsze" utwierdziły fanów w przekonaniu, że o.n.a. to najlepszy zespół rockowy w Polsce.

Jedną z najważniejszych chwil w historii grupy okazała się gala Fryderyki '96, podczas której grupa nie tylko otrzymała największą ilość nominacji, ale dostała dwie nagrody w kategoriach: "Zespół Roku" oraz "Płyta Roku - Rock".

Trzeci album "T.R.I.P." ukazał się 27 kwietnia 1998 r. Tego samego dnia odbył się uroczysty bankiet, podczas którego wręczono grupie Podwójną Platynę za płytę "Modlishka", Platynę za płytę "Bzzzzz" oraz Złoto za płytę "T.R.I.P." Największymi przebojami z nowej płyty okazały się utwory "Najtrudniej", "To naprawdę już koniec" i "Hystoryjka".

W lutym 1999 do Polski przyjechała ekipa francuskiej telewizji muzycznej MCM, żeby zrealizować czterogodzinny program o polskiej muzyce rockowej. Materiał o o.n.a. okazał się jednak na tyle atrakcyjny, że MCM zdecydował się na realizację specjalnego programu o grupie "Generation Europe - Poland, O.N.A."

W kwietniu tego samego roku na corocznej gali Fryderyki, zespół otrzymał aż 6 nominacji ("Zespół", "Wokalistka", "Autor", "Kompozytor", " Producent" oraz "Płyta Roku - Rock"). Nagrody otrzymał w kategoriach: "Płyta Roku - Rock" ("T.R.I.P.") i "Zespół Roku".

Tuż po rozdaniu Fryderyków, na rynku pojawiła się płyta "Re-T.R.I.P.", na której znalazły się remiksy największych przebojów z trzech dotychczasowych albumów. Autorami nowych wersji utworów zostali członkowie grup KMFDM, Laibach oraz rodzimi producenci - Jarogniew Milewski i Tomasz Bonarowski.

Pod koniec listopada 1999 ukazała się czwarta studyjna płyta o.n.a., pod nieco prowokującym tytułem "Pieprz" (pochodzą z niej utwory: "Ciągle ty", "Jestem silna" i "Moja odpowiedź"). Również i tym razem okazało się, że zaledwie kilka dni wystarczyło by sprzedany nakład pozwolił na uhonorowanie zespołu złotą płytą, która wręczona została oficjalnie podczas imprezy z okazji pięciolecia zespołu. Tego samego dnia Agnieszka i jej koledzy otrzymali platynową płytę za "T.R.I.P."

W maju 2001 roku po prawie dwumiesięcznej pracy w studiu S4 w Warszawie, zakończono rejestrację najnowszego albumu, zatytułowanego "Mrok". Podobnie jak na wszystkich poprzednich tak i na tej płycie znalazło się dziewięć utworów. Niebywale spójny stylistycznie i bardzo ciężki materiał wielu dziennikarzy okrzyknęło największym dziełem w historii polskiej muzyki rockowej. Dwa pierwsze single - "Niekochana" i "Wszystko to co ja", do których teledyski wyreżyserowała Joanna Rechnio, potwierdziły klasę zespołu i zapewniły mu kolejną złotą płytę oraz Fryderyka '01 za najlepszy teledysk ("Niekochana").

Styczeń 2002 okazał się bardzo szczęśliwym miesiącem dla Agnieszki. Tygodnik Polityka uhonorował ją bowiem prestiżową nagrodą "Paszport Polityki", przyznawaną wyróżniającym się osobowościom polskiej kultury.

W lutym na rynku pojawił się komercyjny singiel "Wszystko to co ja". Znalazły się na nim, po raz pierwszy publikowane w angielskiej wersji językowej utwory: "Pass Away", "Tired", "Alone Now", "Big Hangover", "Always You" i "Then No".

Kilka tygodni później ukazał się na DVD i VHS-ie długo oczekiwany materiał "Wszystko to co my... (1995-2002)", zawierający wszystkie zrealizowane do tej pory teledyski, reportaże z ich planu i nigdy dotąd nie publikowane materiały filmowe.

25 stycznia 2003 roku członkowie zespołu podjęli decyzję o rozwiązaniu o.n.a.
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.

Piosenki

Podobni wykonawcy