Louis Armstrong

Jesteś na: iSing > Piosenki artystów na L > Louis Armstrong

Louis Armstrong

Louis Daniel Armstrong (pseudonim artystyczny Satchmo lub Pops) (ur. 4 sierpnia 1901 w Nowym Orleanie - zm. 6 lipca 1971 w Nowym Jorku) - amerykański trębacz jazzowy, wokalista i kompozytor tego gatunku. Odegrał znaczącą rolę w historii jazzu. Dzięki swoim umiejętnościom muzycznym oraz błyskotliwej i charyzmatycznej osobowości przekształcił jazz z prymitywnej muzyki tanecznej z murzyńskiego getta na niezwykle popularny na całym świecie gatunek muzyczny. Wyróżniał się swoim stylem gry na trąbce i swoją wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew scatem. Zobacz więcej

Louis Daniel Armstrong (pseudonim artystyczny Satchmo lub Pops) (ur. 4 sierpnia 1901 w Nowym Orleanie - zm. 6 lipca 1971 w Nowym Jorku) - amerykański trębacz jazzowy, wokalista i kompozytor tego gatunku.

Odegrał znaczącą rolę w historii jazzu. Dzięki swoim umiejętnościom muzycznym oraz błyskotliwej i charyzmatycznej osobowości przekształcił jazz z prymitywnej muzyki tanecznej z murzyńskiego getta na niezwykle popularny na całym świecie gatunek muzyczny. Wyróżniał się swoim stylem gry na trąbce i swoją wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew scatem.
Armstrong urodził się w biednej rodzinie w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Właściwie nigdy nie miał ojca, a jego matka była prostytutką. Na początku uczył się grać na kornecie (podobny do trąbki instrument popularny wśród nowoorleańskich muzyków) w grupie New Orleans Home for Colored Waifs. Uczył się od Bunka Johnsona, Buddy'ego Petita i Joe "King" Olivera.

W 1922, Armstrong wyprowadził się do Chicago, gdzie został zaproszony przez Joe "King" Olivera do gry w jego Creole Jazz Band. Armstrong dokonał tu swoich pierwszych nagrań, grając drugi kornet w grupie Olivera.

Następnie prowadził własne zespoły Hot Five i Hot Seven. W latach trzydziestych nagrywał z big bandami Fletchera Hendersona oraz własnym.

Po II wojnie światowej prowadził mniejsze zespoły pod nazwą All Stars.

Ciekawostki :
Imieniem Louisa Armstronga nazwany jest amfiteatr w Iławie, w którym co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Old Jazz Meeting "Złota Tarka".
Utwór A Kiss to Build a Dream On pojawił się w intro do gry Fallout 2.

Odbył tournée artystyczne, podczas którego odwiedził kilka państw afrykańskich. Właśnie wówczas doszło do krótkiego spotkania Armstronga ze słynnym polskim reporterem, Ryszardem Kapuścińskim.

Występował często w duecie z Ellą Fitzgerald.

Armstrong zmarł na atak serca w 1971 w wieku 69 lat. Został pochowany na cmentarzu Flushing w Nowym Jorku. Pokaż mniej

Tekst jest oparty na licencji Creative Commons By-SA lub GNU FDL. Zdjęcie oraz biografia pochodzą z niesamowitego last.fm

Tagi: stare ale jare muzyka zagraniczna klasyk chrypka 60te pop zagraniczne po polsku polskie

Nowe piosenki: Ariana Grande, Zuza Jabłońska, Filip Lato

Wśród nowości, które dla Was przygotowaliśmy znajdziecie najnowszy singiel Ariany Grande, nową piosenkę Zuzy Jabłońskiej oraz nowy utwór Filipa Lato

Zobacz więcej