Chór Aleksandrowa
Chór Aleksandrowa (właściwie Dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa, ros. Дважды Краснознамённый Академический ансамбль песни и пляски Российской армии имени А.В.Александрова), rosyjski akademicki chór męski. Historia Powstał w październiku 1928 jako Zespół Domu Armii Czerwonej im. Read more on Last.fm
Chór Aleksandrowa (właściwie Dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa, ros. Дважды Краснознамённый Академический ансамбль песни и пляски Российской армии имени А.В.Александрова), rosyjski akademicki chór męski.
Historia
Powstał w październiku 1928 jako Zespół Domu Armii Czerwonej im. Michaiła Frunzego, a jego założycielem był rosyjski kompozytor i dyrygent Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow, profesor moskiewskiego konserwatorium, autor melodii hymnu Związku Radzieckiego i wielu innych pieśni masowych i żołnierskich. Przewodził on chórowi do swojej śmierci w 1946, a później kierownictwo przejął jego syn, również kompozytor, Borys Aleksandrow, który nadał nazwę Chór im. Aleksandrowa.
Pierwotnie w skład zespołu wchodziło tylko 12 artystów: oktet wokalny, dwóch tancerzy i dwóch muzyków. Dopiero kilka lat później, w połowie lat 30., grupa znacznie się rozrosła i stała się dużym męskim chórem z orkiestrą i grupą taneczną. Obecnie zespół składa się z chóru, orkiestry i baletu, a w każdym koncercie bierze udział około 130 artystów. Pierwszy koncert zespół dał 12 października 1928 roku w Centralnym Domu Armii Czerwonej, a jednym z widzów był wówczas sam Józef Stalin.
W 1929 chór pojechał na dawny rosyjski Daleki Wschód, aby dawać występy przed żołnierzami oddziałów wojskowych pracujących przy budowie dalekowschodniej kolei. Do swojej widowni artyści dojeżdżali ciężarówkami, wozami, a czasami zmuszeni byli podróżować pieszo. Niekiedy dawali nawet po kilka występów dziennie. W latach 30. zespół ciągle podróżował występując dla żołnierzy i marynarzy, a także robotników pracujących na wielkich placach budowy.
W 1937 chór po raz pierwszy wyjechał za granicę, aby reprezentować sztukę radziecką na Wystawie Światowej w Paryżu. Jego występy we Francji spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem – chór odniósł ogromny sukces, zdobywając Grand Prix wystawy. Podobnie dużym sukcesem okazała się podróż do Czechosłowacji.
W 1938 grupa wróciła na Daleki Wschód, gdzie przez pięć miesięcy dawała występy w miastach, garnizonach oraz na okrętach wojennych floty znajdującej się na Pacyfiku. Potem chór został wysłany do żołnierzy walczących na froncie japońskim, gdzie dał wiele występów podnoszących morale wojska. Podczas II wojny światowej chór dał ponad 1500 występów na froncie i na tyłach wojsk. Artyści występowali w koszarach, zagrzewając żołnierzy idących do ataku, na lotniskach, a także w szpitalach.
Zespół koncertował w 74 krajach, wszędzie budząc wielki podziw i emocje. Do dzisiejszych czasów dał około 2000 koncertów. Wielką sławę zdobył w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest stale zapraszany. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi, cieszy się niesłabnącą popularnością.
Kompozycja zespołu
Chór
Chór, jak wiele innych chórów męskich, składa się z trzech głównych sekcji wokalnych - tenor, baryton i bas. W większości wykonywanych numerów są podzieleni na większą ilość głosów, co daje w sumie 8 różnych linii wokalnych. W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popowej.
Orkiestra
Orkiestra, co stało się później typowe dla orkiestr wojskowych w ZSRR, jest połączeniem zachodnich i narodowych instrumentów, takich jak bałałajka, domra, bajan.
Grupa taneczna.
Grupa taneczna składa się obecnie z 60 tancerzy płci obojga. Wykonują tańce ludowe, jak i napisane specjalnie dla zespołu.
Muzyka rozrywkowa i eksperymentalna
Chór Armii Czerwonej bierze również udział w przedstawieniach związanych raczej z luźniejszym repertuarem. Przygoda z muzyką rozrywkową znaną reszcie świata zaczęła się w 1987 roku. Wtedy to ansambl wziął udział w nagraniu elektronicznej "Opery kosmicznej" (Space Opera) Francuza Didiera Marouaniego. Płyta zyskała duży rozgłos, a dzięki niej pewna grupa artystów zainteresowała się pozyskaniem zespołu do podobnych przedsięwzięć. Nie trzeba było długo czekać, bo jeszcze w czasie gdy istniał ZSRR, do kierownictwa zgłosił się legendarny lider zespołu Pink Floyd Roger Waters, który zaprosił artystów do wzięcia udziału w jego słynnym "The Wall Live in Berlin" gdzie wykonywali m.in. legendarne Bring the Boys Back Home wraz z żeńską częścią chóru Bayerische Rundfunk. I ten występ okazał się sukcesem. Następny miał miejsce w 1993 roku w Helsinkach (Finlandia).Tu zespół wystąpił ze specyficznym zespołem rockowym- Leningrad Cowboys. Show, który przeszedł do historii pod nazwą Total Balalaika Show, był wielokrotnie od tego czasu wznawiany. Na koncercie chór i jego soliści wykonywali standardy takie jak: Yellow Submarine, Stairway to Heaven, California Girls czy choćby Knockin' on Heaven's Door.
W roku następnym również wzięli w nagraniu albumu "Rouge" Jean Jacques Goldmana, który na co dzień współpracuje z Garou czy Celine Dion.
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.