Chochoły
Powstał na przełomie lat 1962-1963 z inicjatywy Tomasza Butowtta (perkusja) i Jana Goethla (gitara). Nazwę przejął po szkolnej grupie, która grywała na zabawach w Liceum nr 34 w stolicy. Skład grupy uzupełniali: Bogusław Poniatowski (gitara), Mieczysław Salecki (fortepian) i "Goofy" (gitara). Przez krótki okres z Chochołami występował też Michał Morawski (gitara; eks-The Twisters). Początkowo grupa wykonywała rock and rollowe standardy oraz utwory z repertuaru The Shadows i The Ventures.
Powstał na przełomie lat 1962-1963 z inicjatywy Tomasza Butowtta (perkusja) i Jana Goethla (gitara). Nazwę przejął po szkolnej grupie, która grywała na zabawach w Liceum nr 34 w stolicy. Skład grupy uzupełniali: Bogusław Poniatowski (gitara), Mieczysław Salecki (fortepian) i "Goofy" (gitara). Przez krótki okres z Chochołami występował też Michał Morawski (gitara; eks-The Twisters). Początkowo grupa wykonywała rock and rollowe standardy oraz utwory z repertuaru The Shadows i The Ventures. Przed szerszą publicznością Chochoły wystąpiły podczas II Festiwalu Młodych Talentów w 1963 r. w Szczecinie.
Udział w festiwalu spowodował zaistnienie amatorskich Chochołów na muzycznej mapie Polski. Wkrótce J. Goethla zmienił Tomasz Jaśkiewicz (eks-Relaks). W 1964 r. grupa wzięła udział w I Sympozjum Piosenki Harcerskiej w Przemyślu, gdzie wśród instruktorów znaleźli się muzycy Czerwono-Czarnych. Wiosną 1964 r. kierownikiem muzycznym zespołu został Wiesław Czerwiński (saksofon; eks-Tajfuny). Jego dwie kompozycje: "Twist z białą damą" oraz "Grażyna" zyskały sporą popularność. W tym samym roku zespół wziął udział w II KFPP w Opolu jako reprezentanci wytwórni Veriton. Na estradzie pojawili się soliści (Mila Cylwik, Piotr Miks, Sylwester Masio Kwiek) oraz utworzony przez W. Czerwińskiego chórek, w składzie: Anna Rusek, Barbara Rusek, Jerzy Cieślawski, Bohdan Grzymała-Siedlecki, Wojciech Grzymała-Siedlecki. Sam zespół akompaniował też Krystynie Konarskiej i Randii. Jesienią 1964 r., po odejściu solistów i W. Czerwińskiego, wokalistami zespołu zostali: Janusz Godlewski (eks-Tajfuny) oraz Wojciech Gąssowski (eks-zesp. Mirosława Wójcika). Wówczas w repertuarze Chochołów, związanych teraz z klubem studenckim "Stodoła", znalazły się kolejne przeboje rynku anglosaskiego. W 1965 r. grupa, już bez J. Godlewskiego, zdobyła 2. miejsce na I Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Latem tego samego roku połączyła się z formacją Impulsy, w której grali: Dariusz Pankowski (wokal, harmonijka ustna), Aleksander Wołodarski (gitara) i Marian Zimiński (organy; eks-Relaks). Nowe Chochoły działały teraz pod patronatem Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1966 r. wystąpiły w "Stodole" na koncercie zorganizowanym z okazji otwarcia nowego lokalu klubu przy ul. Wspólnej. W repertuarze grupy tym razem odnaleźć można było fascynacje rhythm and bluesem spod znaku The Rolling Stones i The Artwoods. Powstał szereg własnych kompozycji autorstwa M. Zimińskiego, przypominających brzmienie The Animals, Booker T & The MG's i The Kinks. Zespół wystąpił w filmach: "Wojna domowa" (reż. Jerzy Gruza), "Sam pośród miasta" (reż. Halina Bielińska) i "Marysia i Napoleon" (reż. Leonard Buczkowski). Mimo wspólnej trasy koncertowej z Niebiesko-Czarnymi grupa przepadła w drodze do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków podczas półfinału w Warszawie. Na osłodę pozostały: 3. miejsce II Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach (1966) oraz kolejne nagrania płytowe. Chochoły rozpadły się pod koniec lata 1966 r. Muzycy, zwerbowani przez Czesława Niemena, rozpoczęli wkrótce pracę jako Akwarele. (rock.mocny)