Soundgarden
Soundgarden - amerykański zespół rockowy, identyfikowany z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych i szeroko pojętego rocka psychodelicznego. Muzyka grupy opierała sie na cięzkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Został założony w 1984 przez Chrisa Cornella (wokal) oraz Hiro Yamamoto (gitara basowa) Read more on Last.fm
Soundgarden - amerykański zespół rockowy, identyfikowany z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych i szeroko pojętego rocka psychodelicznego. Muzyka grupy opierała sie na cięzkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej.
Został założony w 1984 przez Chrisa Cornella (wokal) oraz Hiro Yamamoto (gitara basowa), do których w późniejszym czasie dołączył Kim Thayil (gitara), który przeprowadził się do Seattle z Illinois z Hiro Yamamoto oraz Brucem Pavittem. Ten ostatni po przeprowadzce założył wytwórnię płytową Sub Pop. Nazwa zespołu wzięła się od "The Sound Garden", nazwy artystycznej instalacji dźwiękowej w parku Magnussen w Seattle.
1981 - Kim Thayil i Hiro Yamamoto zdecydowali się opuścić Park Forest w stanie Illinois i ruszyć na zachód w stronę deszczowego i ponurego miasta Seattle w stanie Washington. Gdy przyjechali do tego miasta, spotkali wokalistę Chrisa Cornella, który do tej pory grał w kilku małych kapelach. Założyli swój własny zespół. Początkowo Chris śpiewał i grał na bębnach. Lecz pózniej zdali sobie sprawę, że tych dwóch funkcji jednakowo dobrze nie będzie mógł spełniać. Zaczęli więc szukać perkusisty. Na pewien czas przyjęli lokalnego bębniarza Scotta Sundquista, ale chłopaki chcieli namówić Matta Camerona, perkusistę Skin Yard do dołączenia do ich zespołu. Jako iż Skin Yard radził sobie wtedy całkiem dobrze, Matt nie chciał. Lecz ostatecznie Matt odszedł od Skin Yard i dopełnił skład Soundgarden.
Po paru występach w mieście trafiła się okazja by nagrać parę piosenek na album składankowy Deep Six. A były to Trzy piosenki - Heretic, Tears To Forget i All Your Lies.
1987 - Soundgarden podpisali kontrakt z wytwórnią Sub Pop i tym samym wydali EP-kę Screaming Life. Następnie niecały rok później zespół wydał EP-kę Fopp, która w 1990 razem ze Screaming Life została wydana jako album długogrający. W czasie gdy wielkie koncerny płytowe były zainteresowane zespołem, Soundgarden zdecydowali, iż wybiorą mniejszą bardziej odpowiadająca ich wymaganiom wytwórnie. Wybrali więc kalifornijską SST Records.
Jesień 1988 - zespół wydał Ultramega OK, swojego pierwszego longplay'a. Koncertowali w Stanach i w Europie oraz w międzyczasie otrzymali pierwszą nominację do nagrody Grammy. W końcu zdecydowali się podpisać umowę z wytwórnią A&M Records.
Wrzesień 1989 - wydali Louder Than Love. Była to ostatnia płyta, na której zagrał Yamamoto. Opuścił on zespół ponieważ przeszkadzał mu rozgłos i narastające naciski. Dołączył do nich Jason Everman, który wcześniej grał przez pewien czas z Nirvaną jako drugi gitarzysta. Koncertowali z Faith No More i Voivod mocno promując Louder Than Love. Rzeczy nie szły dobrze z Evermanem i po zakończeniu trasy odszedł on z kapeli. Rozpoczęły się kolejne poszukiwania basisty i wkrótce dołączył do nich miejscowy muzyk Ben Shepherd. Był on przyjacielem Kima. W nowym składzie ich pierwszym dziełem był singiel - Room A Thousand Years Wide/HIV Baby. Wyprodukowano tylko 5 tysięcy egzemplarzy i dlatego kolekcjonerzy wyceniają go na ponad 50 dolarów.
Kwiecień 1990 - zginął bardzo bliski przyjaciel Chrisa wokalista zespołu Mother Love Bone, Andy Wood, Chris napisał kilka piosenek w hołdzie Andy'emu. Razem z Mattem Cameronem i z byłymi członkami MLB - Stonem Gossardem i Jeffem Amentem skomponował jeszcze kilka utworów. Tak powstało Temple Of The Dog.
Zima 1990 - razem z Mike'iem McCready z nowo powstałego zespołu Peal Jam weszli do studia nagraniowego by nagrać płytę Temple Of The Dog. W trzech piosenkach użyczył wokalu dodatkowo Eddie Vedder.
Wiosna 1991 - Soundgarden weszli do studia wraz z producentem Terrym Date, aby stworzyć swój trzeci album długogrający. We wrześniu tego roku wydany został Badmotorfinger. Aż wreszcie zespół zaczął być popularny w radiu i w MTV. Od tego czasu ich rozkład koncertów był pełny.
Koniec roku 1991 - wyruszyli w trasę koncertową przez Stany i Kanadę z Guns n' Roses, a potem byli supportem dla Skid Row w USA. Po jej zakończeniu wyruszyli do Europy, gdzie byli bardzo popularnym zespołem. Ich koncerty otwierał Corrosion Of Conformity.
Kwiecień 1992 - Nieustannie koncertowali, aż w sierpniu 1992 Soundgarden wrócili do Seattle by odpocząć
Wiosną 1992 - trafił do kin film Singles. Na ścieżce dźwiękowej znalazł się jeden utwór Soundgarden i jeden Chrisa solo. Zespół w filmie zagrał kapelę występującą w klubie.
Połowa roku 1993 - zespół wszedł do studia by nagrać album Superunknown i wyruszyli w trasę z Neilem Youngiem. Album w czasie koncertów już istniał, ale nie wydany dlatego zespół miał szanse wypróbować ten materiał na fanach.
Styczeń i luty roku 1994 - kolejne koncerty (tylko tym razem w wcześniej nie odwiedzanych państwach).
8 marca 1994 - wypuszczony został Superunknown". Do wielu sklepów na całym świecie wbiegło tysiące fanów po to by kupić kopię nowego albumu. No i zaczęła się kolejna trasa po Europie. Potem nastąpiła trasa po Ameryce Północnej. W czasie kanadyjskiej części trasy Chris zaczął mieć problemy z głosem. Zespół musiał z tego powodu odwołać kolejną trasę w Europie.
Podczas lata 1995 chłopaki weszli w świat internautów, maniaków komputerowych i cyberpunków, gdzie pomogli w zaprojektowaniu i rozwoju swojej własnej strony WWW i projektu CD-PLUS. CD-PLUS zawiera 40 minut nowego materiału Soundgarden 'Space Jam' i tyle fajnych rzeczy by nawet najbardziej cyniczna istota ludzka miała rozrywkę na kilka miesięcy. Ben i Matt znowu zeszli się razem, zagrali kilka koncertów i nagrali nową piosenkę, którą można usłyszeć na składance Hempilation. By zakończyć lato zespół poleciał do Europy by nadrobić zaległości z zeszłego roku spowodowane problemami z gardłem Chrisa.
21 maja 1996 roku - został wydany ich całkowicie nowy album Down On The Upside z 16 nowymi utworami. Stworzyli parę teledysków i wydali kilka singli. Potem nastąpiła kolejna ich trasa koncertowa (m.in. Australia, USA, Europa).
9 kwietnia 1997 - w tym roku ogłosili zakończenie działalności Soundgarden.
1 stycznia 2010 Chris Cornell ogłosił wznowienie działalności zespołu po niemal 13 latach przerwy.
16 kwietnia 2010 Soundgarden zagrał swój pierwszy koncert po reaktywacji, pod nazwą Nudedragons (anagram Soundgarden) w klubie Showbox, w rodzinnym mieście Seattle.
13 listopada 2012 roku nakładem Universal Music Group ukazał się szósty studyjny album pod nazwą King Animal. Zespół rozpoczął prace nad płytą w zimie 2011 roku, w wywiadach, muzycy zapowiadali niezatytułowany jeszcze longplay na wiosnę 2012. Ostatecznie premiera została przesunięta na jesień. 27 września ukazał się pierwszy singel "Been Away Too Long".
Po 11 września 2001 potentat radiowy Clear Channel Communications wytypował listę 150 piosenek, których nie powinno się puszczać w samolotach. Znalazły się na niej 2 piosenki Soundgarden: "Black Hole Sun" i "Blow Up The Outside World".
Albumy studyjne:
1. Ultramega OK (1988)
2. Louder Than Love (1989)
3. Badmotorfinger (1991)
4. Superunknown (1994)
5. Down on the Upside (1996)
6. King Animal (2012)
Kompilacje:
1.Screaming Life/Fopp (1990)
2.A-Sides (1997)
3.Telephantasm (2010) Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.