Janusz Rewiński
Janusz Rewiński (ur. 16 września 1949 w Żarach) – polski aktor, satyryk i polityk. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych (Lotniczych Zakładów Naukowych) we Wrocławiu, następnie w 1972 studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Już podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami (wtedy powstał monolog Fiut rozszyfrowywany jako Film i uwentualnie telewizja).
Janusz Rewiński (ur. 16 września 1949 w Żarach) – polski aktor, satyryk i polityk.
Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych (Lotniczych Zakładów Naukowych) we Wrocławiu, następnie w 1972 studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Już podczas studiów występował w prowadzonych przez Wiesława Dymnego Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami (wtedy powstał monolog Fiut rozszyfrowywany jako Film i uwentualnie telewizja). Aktor Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie występował w roli Wacława, a potem Papkina w Zemście Aleksandra Fredry. Po udanym debiucie w Poznaniu przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się m.in. w duecie z Bohdanem Smoleniem.
Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielił się w rolę gruboskórnego prezesa Miśka. Wystąpił w licznych rolach filmowych, m.in. w Podróżach Pana Kleksa, Kilerze (jako Siara) i w serialach Zmiennicy, Tygrysy Europy. Grywał zwykle ludzi wpływowych, lecz nieokrzesanych.
W 1993 po dwuletniej przerwie na okres sprawowania mandatu posła wrócił do Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się ponownie w rolę Miśka, tym razem próbującego dostosować zespół do wymogów gospodarki rynkowej. W latach 1998–2004 występował wraz z Krzysztofem Piaseckim w programie kabaretowym Ale plama w TVN (krótko program ukazywał się również w TVP). Również z Krzysztofem Piaseckim tworzył program Szkoda gadać w TVP1. Od 12 września do 3 października 2010 na antenie tej samej stacji prowadził program Siara w kuluarach wraz z dziennikarką Joanną Fudalą.
W październiku 2010 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis