Grażyna Świtała
Grażyna Świtała pseudonim Grażyna Kettner (ur. 27 lutego 1954 w Słupsku, zm. 25 lipca 2003 w Warszawie) - polska piosenkarka i kompozytorka, założycielka i prezes fundacji Naprawdę czeka Ktoś, organizatorka pięciu edycji Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Za zasługi dla Ciechocinka została odznaczona Medalem Stanisława Staszica. Kawaler Orderu Uśmiechu. Śpiewu uczyła się na Wydziale Wokalnym w Średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach.
Grażyna Świtała pseudonim Grażyna Kettner (ur. 27 lutego 1954 w Słupsku, zm. 25 lipca 2003 w Warszawie) - polska piosenkarka i kompozytorka, założycielka i prezes fundacji Naprawdę czeka Ktoś, organizatorka pięciu edycji Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Za zasługi dla Ciechocinka została odznaczona Medalem Stanisława Staszica. Kawaler Orderu Uśmiechu.
Śpiewu uczyła się na Wydziale Wokalnym w Średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Później studiowała na Wydziale Pedagogicznym Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczyła się gry na skrzypcach, fortepianie i akordeonie. W czasie studiów współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.
Występowała na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach piosenki. Karierę solową rozpoczęła w 1970 roku na VIII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonywała głównie muzykę country i pop. Jej największa popularność przypadła na lata 70. i 80. XX wieku. Reprezentowała polska piosenkę na festiwalach w Lublanie, Budapeszcie i Ułan Bator. W roku 1983 wystąpiła na Pikniku Country w Mrągowie.
Najbardziej znane piosenki to Ale Magda mówi, Słońce tego lata, Dwa serca jak pociągi dwa, Kocha się za nic, Moja miłość bez imienia, Noc z Renatą, Obejmij mnie, Tak jak przed laty, Wyjście z cienia i Zabierz kobietę. .
Piosenki