Golec uOrkiestra

34 piosenki

www.golec.pl Golec uOrkiestra - grupa muzyczna założona przez braci Pawła i Łukasza Golców z Milówki w 1998 roku. Łukasz Golec i Paweł Golec są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, dyplom magistra obronili w 2004 roku. Rok założenia -1998 Pochodzenie - Polska Gatunek - pop, folk, jazz, world music Wytwórnia płytowa - Golec Fabryka / Sony BMG Pierwszy skład zespołu tworzyli Jarek Zawada (skrzypce Read more on Last.fm

www.golec.pl
Golec uOrkiestra - grupa muzyczna założona przez braci Pawła i Łukasza Golców z Milówki w 1998 roku.
Łukasz Golec i Paweł Golec są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, dyplom magistra obronili w 2004 roku.

Rok założenia -1998
Pochodzenie - Polska
Gatunek - pop, folk, jazz, world music
Wytwórnia płytowa - Golec Fabryka / Sony BMG

Pierwszy skład zespołu tworzyli Jarek Zawada (skrzypce, śpiew), Edyta Mędrzak (altówka, śpiew), Grzegorz Juroszek (altówka), Maciek Rosenberg (skrzypce sekund), Andrzej Małyjurek (kontrabas), Krzysztof Puszyński (akordeon, śpiew), Łukasz Golec (trąbka, flugelhorn, śpiew) oraz Paweł Golec (puzon, tuba, śpiew). Początkowo zespół dawał koncerty z okazji świąt kościelnych i państwowych oraz w klubach. W 1999 roku zespół powiększył się do dziesięciu osób za sprawą Jarka Grzybowskiego (perkusja) oraz Zbigniewa Michałka.
W tym samym roku zespół wydał swój debiutancki album I nagrany w marcu 1999 roku w Bielsku Białej. Podczas koncertu sylwestrowego na Placu Zamkowym w Warszawie grupa wykonała utwór "New York Baca Millenium Song" w towarzystwie Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak, Miki Urbaniak, Marcina Pospieszalskiego i Michała Sęka.

W roku 2000 ukazała się druga oraz trzecia płyta zespołu - Golec uOrkiestra 2 i Święta z Golec uOrkiestrą. Zespół wystąpił także na Festiwalu w Sopocie.

W 2001 roku zespół wydał płytę z muzyką do filmu Juliusza Machulskiego Pieniądze to nie wszystko.

W roku 2000 ukazała się druga płyta zespołu - Golec uOrkiestra 2. W marcu Golec uOrkiestra odbiera statuetkę Fryderyka 2000 za Album Roku - Muzyka Tradycji i Źródeł oraz statuetkę Wiktora 2000 w kategorii Odkrycie muzyczne roku.

W czerwcu 2000 roku Prezydent USA George W. Bush podczas oficjalnej wizyty w Polsce cytuje słowa piosenki "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco" w gmachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Święta z Golec uOrkiestrą to świąteczno-kolędowy album wydany w 2000 roku. Podczas koncertu Superjedynek 2001 w Opolu zespół dostaje nagrodę "Zespół Roku". Zespół wystąpił także na Festiwalu w Sopocie.
W roku 2000 zespół wystąpił w uroczystym programie z okazji 80 rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, a w roku 2002 podczas pożegnania Ojca Świętego na lotnisku w Balicach koło Krakowa żegna piosenką Do Wadowic wróć oraz Leć muzyczko, która później została w demokratycznym głosowaniu wybrana na hymn Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach, (woj. dolnośląskie).
Kolejna szkoła, która obrała piosenkę Leć muzyczko na swój hymn to Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzesku (gmina Pyrzyce). Od roku 2001 zespół wykonywał tez piosenkę Zwycięstwo ku czci sukcesów sportowych Adama Małysza.

Dyskografia / Wszystkie płyty zespołu Golec uOrkiestra

1999 rok - Golec uOrkiestra 1
2000 rok - Golec uOrkiestra 2
2000 rok - "Święta z Golec uOrkiestrą"
2001 rok - "Pieniądze to nie wszystko" - muzyka filmowa, komedia Juliusza Machulskiego
2002 rok - Golec uOrkiestra 3
2003 rok - W niebo głosy- kolędy
2004 rok - Golec uOrkiestra 4
2005 rok - "Nieziemskie granie dla Ciebie Panie' - kolędy i pastorałki
2009 rok - Golec uOrkiestra 5
2009 rok- DVD Koncert Kolęd i Pastorałek - LIVE

Aktualny skład zespołu od 2005 roku.

Łukasz Golec - trąbka, flugelhorn, śpiew
Paweł Golec - puzon, tuba, śpiew
Edyta Golec (dawniej Mędrzak) – altówka, śpiew
Jarek Zawada - skrzypce, śpiew
Zbigniew "Baja" Michałek - skrzypce, gajdy
Grzegorz Kapołka - gitara
Ryszard Pałka - perkusja
Robert Szewczuga - gitara basowa
Piotr Kalicki - instrumenty klawiszowe, akordeon


www.golec.pl
www.fundacjabracigolec.pl
www.pawel.golec.pl

Biografia zespołu bardzo szczegółowa od 1975 roku.

Luty, 19 − Na świat przychodzi najpierw Łukasz, potem Paweł, albo odwrotnie. Mama jest przerażona, bo w domu tego kwiatu ma już dwa egzemplarze - Stasia i Rafała. W najśmielszych snach nie przypuszcza, ile hałasu narobią te dwa nowe aniołki...

Listopad, 14 − Jedna z pierwszych sesji zdjęciowych. Chłopcy przed obiektywem pozują w białych śpioszkach. Efekt: dwie fotografie podpisane literkami „Ł" i „P" na ścianie w kuchni. Po 30 latach okazuje się, że to dwa ujęcia jednego z chłopców. Który podszył się pod którego, do dziś nie wiadomo. Pierwszy i nie ostatni raz.

1982

Wrzesień, 1 − Początek edukacji. Na razie w szkole podstawowej w Milówce, ale starszy brat Rafał ma względem Łukasza i Pawła inne plany.

1986

Wrzesień, 1 - Paweł i Łukasz stawiają się na inauguracji roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu. Paweł rozpocznie naukę na perkusji w klasie Czesława Koniora, a Łukasz na trąbce w klasie Romana Pękali.

1988

Kwiecień, 14 − Pierwszy występ przed publicznością. Grają z rockowo - punkową kapelą Rafała na weselu najstarszego brata Staszka. Na nic zdały się prośby niektórych uczestników zabawy, żeby grać nieco ciszej.

Lipiec i sierpień - Z okna „koneserują" urodę wczasowiczek urlopujących w chałupie naprzeciwko. Do końca nie wiadomo, czy wspomagali się lornetką...

Październik, 19 − Po raz pierwszy jadą na Jazz Jamboree. Ich starszy brat w czysto artystyczny sposób odniósł się do problemu braku kasy i biletów. W końcu studiuje na Akademii Sztuk Pięknych, a biletom daleko było do Rembrandta, którego też kopiował. Odtąd Łukasz i Paweł będą stałymi bywalcami festiwalu.

1989

Wrzesień, 1 − Zdają egzaminy do Szkoły Muzycznej II stopnia im. St. Moniuszki w Bielsku - Białej. Łukasz trafia do klasy Antoniego Adamusa (I trębacz WOSPRiTV w Katowicach). Paweł musi zamienić instrument (podobno wpojono mu złą technikę) i trafia do klasy puzonu Zdzisława Stolarczyka.

1990

Lipiec, 20 − Łukasz na zakończenie warsztatów jazzowych w Puławach otrzymuje prestiżowe stypendium do Berklee College of Music w Bostonie. Mimo że szkoła oferuje darmową naukę, musi zrezygnować − mamy nie stać na zakup biletów do USA oraz pokrycie kosztów pobytu.

Wrzesień − Wraz z kolegami z klasy zakładają swój pierwszy zespół Straight Ahead. Razem z nimi jazzują: Krzysztof Dziedzic (perkusja), Krzysztof Maciejowski (skrzypce), Marek Olma (wibrafon), Eugeniusz Kubat (kontrabas, gitary basowe), Marcin Żupański (flet), Tomasz Pala (fortepian), Sebastian Sojka (instrumenty perkusyjne).

1992

Wrzesień – Paweł wraz z Dariuszem Sprawką, Maciejem Pietraszko i Mariuszem Płonką tworzą kwartet puzonowy. Rok później panowie zdobywają I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu.

1995

Październik, 1 − Rozpoczynają studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach: Łukasz w klasie Piotra Wojtasika, a Paweł − Bronka Dużego.

Listopad − Paweł Kukiz zaprasza Pawła i Łukasza do sekcji dętej w Piersiach. Jakkolwiek to brzmi, chłopaki dają z siebie wszystko. Na koncertach, „bracia górale”, jak ich nazywa Kukiz, śpiewają swój własny autorski song − "Chałpa się poliła".

1996

Styczeń − grudzień − Wkraczają na ścieżki muzyczne płyt: Maryli Rodowicz, Kayah, Roberta Amiriana, Pawła Kukiza, Piaska, Deus Meus, braci Pospieszalskich i innych. Pojawiają się na koncertach telewizyjnych, festiwalach opolskim i sopockim grają w big bandach Wiesława Pieregorólki i Zygmunta Kukli. Coraz więcej ich widać, słychać…

1997

Marzec − Festiwal Jazz Nad Odrą bez Golców? Nie może być! Razem z kolegami z roku tworzą Alchemik Acoustic Jazz Sextet. Załoga w składzie: Grzegorz Piotrkowski (saksofon), Marcin Masecki (fortepian), Marcin Murawski (kontrabas), Robert Luty (perkusja), Łukasz Golec (trąbka), Paweł Golec (puzon) zdobywa nagrodę „Nowa twarz polskiego jazzu", a Łukasz dodatkowo nagrodę dla najlepszego solisty. Na tym nie koniec. Jeszcze w tym samym roku zdobywają „Klucz do kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, zajmują drugie miejsca w Siedlcach na Festiwalu Standardów Jazzowych i na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie.

Październik − W Magazynie „Jazz Forum” ukazuje się lista najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce: 1.Tomasz Stańko, 2. Piotr Wojtasik, 3. Łukasz Golec... W muzycznym światku rozchodzi się fama, że najlepsze „dęciaki" w Polsce to bracia Golec. Zasypywani są propozycjami udziału w sesjach nagraniowych i koncertach.

Grudzień – A może tak stworzyć własny projekt? Kukiz zgodził się użyczyć sprzętu i głosu… Pierwsze wzięli sami, drugie jakoś nie dało rady dojechać na próbę. Cóż, muszą zaśpiewać sami – tak rozpoczynają karierę wokalną.

1998

Maj − Golec Folk Band nagrywa pierwsze demo. Wkrótce cała Milówka i okolice śpiewają „Na holi", „Chałpa sie poliła", „UFO". W zespole grają: Jarosław Zawada (skrzypce prym I), Zbigniew Michałek „Baja" (skrzypce prym II), Edyta Mędrzak (altówka), Grzegorz Juroszek (altówka), Andrzej Małyjurek „Juri" (kontrabas), Maciej Rosenberg (skrzypce sekund, gajdy beskidzkie), Krzysztof Puszyński (akordeon), Jarosław Grzybowski „Grzyb" (perkusja). W takim składzie grają swój pierwszy koncert w Solnók na Węgrzech.

Czerwiec, wrzesień − z gotowym materiałem pukają do drzwi wytwórni muzycznych. Na próżno. Nikt nie chce wydać płyty o „łowieckach". Nawet tych „przetworzonych na sposób jazzowy"!

Wrzesień, 26, 27 - „That's why I love jazz!” podkreśla jury The 20th Hoeilaart International Jazz Contest w Belgii, gdzie zespół Alchemik Acoustic Jazz Sextet zdobywa... pierwsze miejsce! Nokautuje tym samym konkurencję jazzową z całego świata. W dalszym uzasadnieniu werdyktu jury czytamy: „Pierwsze miejsce za entuzjazm na scenie, za oryginalne kompozycje oparte na muzyce korzeni, za humor i wirtuozerię”. Ale czy przeznaczeniem Łukasza i Pawła będzie właśnie jazz? Czas pokaże...

1999

Styczeń − Fabryka Golców nabiera rozpędu. Nad produktem końcowym, czyli płytą, pracuje cała rodzina: Łukasz i Paweł komponują, aranżują i śpiewają. Komponuje też Rafał, a z żoną Olgą pisze teksty. Poza tym Rafał pilnuje projektu okładki oraz przekonuje muzyków do zmiany nazwy na Golec uOrkiestra. Mama Golcowa prowadzi „sekretariat".

Luty, 11 − Łukasz i Paweł porozumiewają się z katowicką wytwórnią Accord. W tym czasie rodzinna fabryka zaczyna „produkcję” piosenek na nową płytę.

Marzec – Na Opolskie Premiery zespół wysyła swój nowy kawałek „Ściernisco". Jury piosenkę odrzuca!

Kwiecień − Nieoczekiwanie „Lornetka" staje się najczęściej graną piosenką w kraju!

Wrzesień, 7 – Godz. 01:30 - z tłoczni przyjeżdżają kartony − w osobnym opakowaniu płyty, w osobnym okładki prosto do domu Pawła i Łukasza w Milówce. Cały zespół wraz z babcią Helenką zabiera się za składanie płyt. 02:11. Pierwsza złożona CD Golec uOrkiestra 1. Powoli zespół dochodzi do perfekcji i ilość złożonych płyt na godzinę systematycznie się zwiększa. Gotowe płyty mama Golcowa pakuje do koszyka i niesie na pobliski targ. Towar rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. W ciągu kilku dni pierwszy nakład − trzy tysiące egzemplarzy − zostaje wyczerpany. Na okładce znajduje się wspólny numer telefonu Pawła i Łukasza. W dalszym ciągu bracia mają wspólny telefon, samochód, portfel i nr konta...

Wrzesień, 15 – Pierwszy koncert promocyjny nowego krążka. Publiczność Teatru Polskiego w Bielsku – Białej z trudem opanowuje chęć wskoczenia na krzesła i ruszenia w tan! Tę rozterkę natury kulturalnej oraz sam koncert rejestruje TVP Polonia.

Wrzesień, 20 − Dzięki programowi „Cieszyn kontra Puck" cała Polska po raz pierwszy słyszy Golec uOrkiestrę i widzi szalejący tłum ryczący na cieszyńskim rynku „Lornetkę" i „Crazy is my Life". Kapeli spokojnie przysłuchuje się Nina Terentiew. Zachwycona zaprasza zespół na profesjonalną rejestrację koncertu dla TVP2 do studia telewizyjnego w krakowskim Łęgu.

Wrzesień, 28 − Telefony się urywają − trzeba zatrudnić menedżera. Zostaje nim Andrzej Marzec - dbający o karierę min. Pawła Kukiza, Stanisława Soyki i Shazzy.

Październik, 15 − Telefony w dalszym ciągu się urywają. Ludzie i tak dzwonią na numer z okładki, czyli do Pawła, a nie do menedżera.

Listopad − Kolejny telefon. Tym razem głos po drugiej stronie twierdzi, że dzwoni z USA i należy do Michała Urbaniaka. Pierwsza myśl: ktoś sobie robi jaja. Jednak dają się przekonać. Rozpoczynają pracę nad wspólnym projektem.

Grudzień, 31 − Podczas imprezy sylwestrowej w Warszawie wykonują „New York Baca Millenium Song". Z Michałem Urbaniakiem i Golec uOrkiestrą występują także: Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marcin Pospieszalski i Michał Sęk.

2000

Styczeń - Luty − Współpracy z Michałem Urbaniakiem ciąg dalszy. Jej efektów odsłuchuje publiczność na II Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w Bielsku -Białej. Piosenka Golec uOrkiestra „Na holi” staje się oficjalnym hymnem festiwalu. Kolejny wspólny występ muzyków na Jazz Fair w Poznaniu rejestruje TVP2.

Maj, 6 – W Berlinie Zespół prezentuje materiał na „Open Europe Festiwal”.

Maj, 18 – Wadowice. Występ na 80-te urodziny Jana Pawła II. Realizacja TVP1.

Maj, 15 – Do zespołu dołącza jeszcze jeden akordeon, a wraz z nim Wojciech Golec.

Maj, 24 – Golec uOrkiestra otrzymuje Fryderyka 1999 w kategorii "Debiut roku", a dzień później...

Maj, 25 - ... koncertuje w Pradze.

Czerwiec, 5 – Pierwszy koncert zespołu w Sali Kongresowej w Warszawie. Zespół miał dać prawdziwy szoł (jak zawsze), pełen czadu (obowiazkowo) i dymu (dla ozdoby). Pięć minut przed rozpoczęciem do garderoby Pawła i Łukasza puka niespodziewany gość – z komórki przeciwpożarowej. Okazało się, że dym włączy instalację przeciwpożarową, a chwilę później do bawiacej się poublicznosci dołaczą strażacy w strojach roboczych. Na szczęście 200 zł załatwia całą sprawę.

Sierpień − Współpraca z Accordem nie układa się najlepiej. W końcu Golec uOrkiestra wycofuje płytę z produkcji i dystrybucji dotychczasowej wytwórni i zakłada własną − Golec Fabrykę. Udzielają się w niej: Paweł, Łukasz, Rafał i Olga Golcowie. Od tej pory firma będzie producentem wszystkich płyt Golec uOrkiestry. Z powodu różnicy poglądów co do najbliższej przyszłości, zespół postanawia pójść własną drogą i rozstaje się z dotychczasowym menedżerem Andrzejem Marcem.

Sierpień, 12 - Menedżerami zespołu zostają Olga i Rafał Golcowie.

Sierpień, 21 − Powtórna premiera „Golec uOrkiestry 1”, tym razem we współpracy dystrybucyjnej z BMG.

Sierpień, 26 − Golec uOrkiestra gwiazdą „37 Sopot Festiwal 2000”.

Wrzesień, 10 − Dwoma występami w Copernicus Center w Chicago rozpoczynają koncertowanie za Oceanem.

Październik, 4 − Premiera płyty „Golec uOrkiestra 2”.

Październik, 20 – W krakowskim Łęgu rejestrowany jest pierwszy, ponad godzinny recital zespołu. TVP2 emituje koncert 26 października.

Listopad, 12 − Piosenka „Ściernisco" wdziera się na pierwsze miejsce listy przebojów Radia Zet i nie tylko.

Listopad, 22- Premiera płyty „Święta z Golec uOrkiestrą”. TVP1 zaprasza zespół do realizacji świątecznego programu o tym samym tytule. Emisja 24 i 25 grudnia.

Listopad, 28 − W programie „Wieczór z Jagielskim" Łukasz podaje skandaliczny przepis na kwaśnicę. Mama Golcowa przez kilka tygodni próbuje znaleźć jak najstarszy i prawidłowy przepis. Rafał postanawia na wszelki wypadek zerkać przed drukiem na wywiady udzielane przez bliźniaków.

Listopad − Grudzień - Golec uOrkiestra gości w 16 programach telewizyjnych!

Grudzień − Luty 2001 − Nieoczekiwanie promocją w telewizji kolejnej piosenki zespołu zajmuje się... Adam Małysz! Podczas każdego ze swoich dłuuuuuuuuuuuugich skoków każe sobie grać „Słodycze"!

2001

Styczeń, 5 − Premiera filmu Juliusza Machulskiego „Pieniądze to nie wszystko". Muzykę wraz z Krzesimirem Dębskim „popełnia" Golec uOrkiestra.

Styczeń, 15 − Premiera płyty „Pieniądze to nie wszystko".

Luty, 3 − „Asa" Empiku za najlepszą sprzedaż otrzymuje płyta „Golec uOrkiestra 2"!

Marzec, 18 − Golec uOrkiestra odbiera statuetkę Fryderyka 2000 za „Album Roku − Muzyka Tradycji i Źródeł" i…

Marzec, 19 – …Wiktora 2000 w kategorii „Odkrycie muzyczne roku”.

Maj, 2,3 – Golcowie znowu jadą za Ocean. Tym razem koncertują w Nowym Jorku, New Jersey i Chicago.

Czerwiec, 15 − Podoba mi się ten polski duch działania wyrażony słowami „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco" w piosence pewnej uOrkiestry zwanej Golec − mówi Prezydent USA George W. Bush podczas przemówienia w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czerwiec, 31 − Opole. Superjedynka dowodzi, że aktualnie Golec uOrkiestra jest superpierwsza w kategorii − „Zespół Roku".

Sierpień, 27 - Golec uOrkiestra ponownie gwiazdą sopockiego festiwalu.

Wrzesień, 22 - Kolejne transoceaniczne tournee. Tym razem górale z Żywiecczyzny śpiewają w Detroit, New Brytain i Chicago.

Grudzień 25 – rodzina Golców ląduje na bezludnej wyspie.... z Niną Terentiew podczas jubileuszowego, setnego, wydania programu.

2002

Luty, 16 – Wraz z Krzysztofem Pendereckim Paweł i Łukasz Golcowie otrzymują nagrodę „Genius Loci - Poloniae” za... „Świadome Kształtowanie Krajobrazu i Ochronę Krajobrazu Historycznego”.

Marzec, 12 − Premiera płyty Golec uOrkiestra 3 – „Kiloherce prosto w serce". „Pędzą konie" oraz „Kto się ceni" zdobywają szczyty listy przebojów RMF FM.

Marzec, 18 − Wiktor 2001 w kategorii „Najpopularniejszy artysta" zdobyty!

Kwiecień, 1 – Koncert „Stacja Milówka” dla TVP2 promuje nowy album „Kiloherce prosto w serce”. Podczas koncertu Łukasz i Paweł otrzymują z rąk wójta gminy Milówka „Złotą trombitę”.

Maj, 1 – W ogólnopolskiej akcji bilboardowej Paweł i Łukasz oddają swój głos na... muzykę w RMF FM.

Maj, 30 – Koncert w Atenach.

Czerwiec, 11 – Z zespołu odchodzi Maciej Rosenberg (skrzypce, gajdy beskidzkie).

Sierpień, 19 − Piosenką „Leć muzyczko" żegnają papieża Jana Pawła II na płycie lotniska Balice. Czują, że to być może już Jego ostatnia wizyta w Polsce.

Sierpień, 27 - Golec uOrkiestra gwiazdą 39 Sopot Festiwal. Po kilku dniach z telewizji nadchodzę gratulacje - występ odnotował rekordową oglądalność...

Wrzesień, 2, 3 – Golcowie za Oceanem. Tym razem koncertują w Nowym Jorku i Chicago.

2003

Luty, 8 − Słuchacze RMF FM przyznają Golcom nagrodę Dragona RMF FM.

Luty, 14 – Pierwszy koncert w Londynie.

Marzec, 11 – Podczas koncertu finałowego „Szansy na sukces” w Sali Kongresowaj w Warszawie, Golec uOrkiestra akompaniuje jednemu ze zwycięzców programu, który zmierzył się z piosenką „Kto się ceni”.

Maj, 3 – Udziałem w Paradzie Pułaskiego w Chicago oraz znakomitym koncertem po raz kolejny zjednują sobie amerykańskich fanów.

Maj, 7 – Łukasz i Paweł swoimi twarzami ozdabiają ogólnopolską reklamę telewizyjno – bilboardową Radia Zet.

Maj, 15 − Wraz z Budką Suflera podbijają serca publiczności kanadyjskiej w Toronto.
Lipiec, 3 − Golec uOrkiestra z recitalem na Top Trendy w Sopocie.

Październik, 10 – Łukasz i Paweł zakładają Fundację Braci Golec. Jej zadaniem jest wspieranie muzycznych talentów (więcej informacji na www.fundacjabracigolec.pl).

Grudzień ,23 – Z Gazetą Wyborczą ukazuje się płyta z kolędami i pastorałkami zespołu pt: „W niebo głosy”. Milionowy nakład gazety zostaje wyczerpany o godz. 9.00...

2004

Styczeń, luty – Zmiany w zespole. Odchodzą: Jarosław Grzybowski (perkusja), Grzegorz Kapołka (gitary), Wojciech Golec (akordeony), Grzegorz Juroszek (altówka), Andrzej „Juri” Małyjurek (kontrabas), Krzysztof Puszyński (akordeon).

Luty, marzec – Nowi muzycy, nowa płyta, nowe brzmienie i... nowa fryzura frontmanów.

Kwiecień, 5 – Do współpracy z kapelą zaproszeni zostają: Sebastian Kowol (gitary), Kuba Gwardecki (instr. klawiszowe), Tomasz Kańtoch (gitary basowe) i Grzegorz Kańtoch (perkusja).

Maj, 28 – W Przemyślu pierwszy koncert w nowym składzie.

Czerwiec, 3 − Premiera płyty „Golec uOrkiestra 4”. Utwory „Nie ma nic” i „Konkretna piosenka” wskakują na czołowe miejsca list przebojów w rozgłośniach radiowych w całym kraju.

Czerwiec, 6 – Łukasz i Paweł nareszcie magistrami! Pracę magisterską pisali długo, ale skutecznie!

Czerwiec, 14 – Na poligonie wojskowym w programie Szymona Majewskiego „Mamy cię” Łukasz niechcący zestrzeliwuje samolot. Na szczęście ofiar śmiertelnych nie było :)

Lipiec, 7 – Telewizyjny koncert „Już nie zgaśnie ogień w nas” w Mrągowie, promuje najnowszy album Golec uOrkiestry 4. Emisja w TVP2.

Sierpień, 27−30 − Ponownie koncerty w USA. Tym razem w Los Angeles, Nowym Jorku, New Jersey i Chicago.

Październik, 20 - Watykan. Recital zespołu podczas audiencji generalnej Jana Pawła II.

Listopad, 11 – Najnowszą „Dobrą piosenką” oraz swoimi twarzami Paweł i Łukasz wspomagają akcję dobroczynną „Konwój Muszkieterów”.

Grudzień, 6 - ... a w dzień Św. Mikołaja na wrocławskim rynku wieńczą dzieło wielkim charytatywnym koncertem.

Grudzień, 31 – Polacy żegnają stary i witają nowy 2005 rok w towarzystwie Golec uOrkiestry. Koncert zatytułowany „Sylwester pod gwiazdami” rejestruje TVP2. Impreza ma miejsce na krakowskim rynku.

2005

Styczeń, 13 – Łukasz i Paweł konczą współpracę z braćmi Kańtoch, Kubą Gwardeckim oraz Sebastianem Kowolem. Z menedżerowania zespołem rezygnuje również Olga.

Styczeń, 15 – W zespole pojawiaja się nowe twarze: Roberta Szewczuga (gitary basowe, kontrabas), Ryszard Pałka (perkusja), Piotr Kalicki (akordeony, instr. klawiszowe), oraz ponownie Grzegorz Kapołka (gitary). Na niektórych koncertach, gra również Andrzej „Juri” Małyjurek z pierwszego składu.

Marzec, 28 – W programie „Szansa na sukces” w TVP2 „Cały świat śpiewa piosenki Golców”!

Kwiecień, 24 – Znowu na „Bezludnej wyspie”, tym razem w towarzystwie innych sławnych w Polsce bliźniaków: braci Kret oraz braci Mroczek.

Maj, 18 − W demokratycznym głosowaniu piosenka „Leć muzyczko" zostaje wybrana na hymn szkoły im. Jana Pawła II w Iwinach (Dolny Śląsk).

Maj, 22 – Rodziny Pawła i Łukasza Golców goszczą w jednym z pierwszych odcinków programu „Zacisze gwiazd” (TVP2).

Czerwiec, 10 − Piosenka „Bo lato rozpala" rozpoczyna karierę medialną. Na 42 Festiwalu w Opolu otrzymuje nagrodę publiczności - Brązową Premierę...

Sierpień, 20 − ... a na Sopockim Festiwalu Jedynki III miejsce i nagrodę publiczności.

Sierpień, 15 – Koncert na Festiwalu Śliwowicy „Trnkobrani” w Czechach, na którym niestety, zabrakło śliwowicy...

Sierpień, 20 – Zespół rozpoczyna pracę nad kolejnym albumem kolędowo – pastorałkowym. Tym razem we własnym, nowo powstałym Studio Golec Fabryki.

Wrzesień − „Bo lato rozpala" Przebojem Lata 2005 w rozgłośniach PR Katowice, PR Lublin, PR Rzeszów, PR Kielce.

Listopad, 11 – W rocznicę odzyskania niepodległości zespół koncertuje w Wilnie (Siemens Arena).

Grudzień, 6 − Premiera dwu płytowego albumu kolędowo - pastorałkowego „Nieziemskie granie dla Ciebie Panie".

Grudzień, 31 – Podczas mroźnej, sylwestrowej nocy na Rynku Starego Miasta w Krakowie zespół zagrzewa do wspólnej zabawy przeszło stutysięczny tłum Krakowian. Koncert emituje na żywo TVP2.

2006

Luty, 20 – W programie „Mój pierwszy raz” (TVP2) Łukasz i Paweł po raz pierwszy zasiadają za... sterami samolotu. Łukasz doi również kozę, a Paweł szyje fartuch na maszynie.

Luty, 27 – „To najsympatyczniejsi bliźniacy w Polsce” - mówi o Łukaszu i Pawle prof. Leszek Balcerowicz w jednym z odcinków „Europa da się lubić” (TVP2). Zespół wykonuje w programie kilka swoich przebojów.

Marzec, 27 – Golcowie muzycznie wspierają Kabaret Pod Wyrwigroszem podczas wspólnego programu dla Kabaretowej Sceny Dwójki.

Kwiecień ,27 - Kolejna szkoła im. Jana Pawła II za swój hymn obiera piosenkę ”Leć muzyczko”. Tym razem w Brzesku (gmina Pyrzyce). Na uroczystości nadania szkole hymnu obowiązkowo stawiają się Paweł i Łukasz.

Maj, 8 – Łukasz i Paweł wypowiadają się na temat różnic i podobieństw bliźniaków w programie „Duże dzieci” (TVP2). Telewidzom (zwłaszcza młodym) przypominają min. piosenkę „Słonik”.

Listopad, 27 − Nagroda Artystyczna Polskiej Estrady „Prometeusz" za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej za lata 2004-2005!

Październik, 2 – Piosenką „Słodycze” Golec uOrkiestra osładza Wybory Miss Polonia 2006.

Grudzień, 2 – W Operze Wrocławskiej Łukasz i Paweł debiutują w charakterze śpiewaków operetkowych. W koncercie, w którym wzięli również udział Kasia Cerekwicka, Paweł Kukiz, Justyna Steczkowska, Maciej Miecznikowski, Szymon Wydra, Piasek i inni wykonują arie „La donna'e mobille” G. Verdiego oraz „Myszko, to była cudna noc” P. Abrahama. Efekt - program „Arie ze śmiechem” w TVP2.

2007

Styczeń, 28 - Z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej nagrywają hymn budowy kopca JPII w Krakowie, do którego wcześniej skomponowali muzykę. Wciąż czekają na kopiec...

Maj, 5 - Nie może zabraknąć Golec uOrkiestry w Chicago na Festiwalu „Poland of the Pier”...

Czerwiec, 15 – Paweł i Łukasz konferansjerami! Podczas Opolskich Debiutów “koncertowo” zapowiadają każdego z kolejnych młodych wykonawców.

Sierpień, 17 – Koncert live na antenie III programu Polskiego Radia.

Sierpień, 29 − Golcową kompozycję słyszymy w programie „Dzień Kangura" w Polsacie. Zespół również „oprawia” muzycznie program.

Październik, 8 - Łukasz i Paweł po raz drugi goszczą w „Zaciszu Gwiazd” w TVP2...

Październik, 30 - … i „Mini szansie na sukces” Eli Skrętkowskiej.

Grudzień, 19 − Golec uOrkiestra kolęduje z Marylą Rodowicz i braćmi Cugowskimi. Koncert rejestrowany jest w kościele św. Anny w Warszawie i emitowany 24 i 25 grudnia w TV Polsat.

Grudzień, 31- Podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów rozgrzewają do czerwoności przeszło stutysięczną publiczność Krakowa. Następnego dnia otrzymują od Telewizji Polsat kolejne zaproszenie. Tym razem na Sylwestra do Warszawy...


2008

Styczeń, 18 – Czesi nie odpuszczają. Po raz kolejny zapraszają do siebie zespół. Tym razem na koncert kolęd i pastorałek do Havirova.

Luty, 2 - Znowu w Toronto. Jak zwykle koncert był bardzo udany!

Marzec, 5 - Na antenie pojawia się kolejny program z czołówkowa piosenką Golec uOrkiestry - „Przebojowe dzieci”.

Marzec, 14 – Łukasz, Paweł i Rafał Golcowie uhonorowani tytułem honorowych Milówczan roku 2007!

Sierpień ,15 - Koncertem w Milówce Golec uOrkiestra rozpoczyna jubileuszową trasę. To już 10 rok wspólnego grania i 969 koncert zespołu...

Sierpień, 29 – Łukasz i Paweł potrafią się dzielić. Ich fundacja z roku na rok działa coraz prężniej, wspierają przeróżne akcje dobroczynne, grają koncerty charytatywne w tym dla Fundacji Polsat „Podziel się posiłkiem”, która opłaca posiłki niedożywionym dzieciom. Transmisję tego koncertu z Bydgoszczy pokazała TV Polsat.

Listopad, 29 – W klubie Koko w Londynie koncertowały takie gwiazdy jak Madonna, Eric Clapton, Prince. Do kompletu brakowało jedynie Golec uOrkiestry. Do dziś.

Wrzesień, 17 – Koncertem w katowickim Spodku „Budujemy nadzieję” dodają otuchy ofiarom trąby powietrznej na Opolszczyźnie. W trakcie imprezy udało się zebrać niemałą sumę na naprawę szkód wyrządzonych przez huragan.

Grudzień, 9 - W Mariańskim Porzeczu Golec uOrkiestra nagrywa koncert kolęd i pastorałek dla telewizji NTV i kanału Religia. Koncert ukaże się na płycie DVD. Planowana premiera płyty: październik / listopad 2009 roku.

Grudzień, 31 – Podczas nocy sylwestrowej Golec uOrkiestra rozgrzewa przeszło 120 tysięczną publiczność zgromadzoną na placu Konstytucji w Warszawie oraz kilka milionów widzów fetujących Sylwestra przed telewizorami. Jako niespodziankę, zespół wykonuje przygotowany przez siebie utwór Abby „Money, money, money”. Polski tekst do piosenki, specjalnie dla Golec uOrkiestry pisze sam Wojciech Młynarski! Transmisja - TV Polsat.




2009

Styczeń, luty, marzec... Najnowsza płyta nareszcie zaczyna brzmieć tak jak trzeba. Krążek składać się będzie z najciekawszych kompozycji powstałych na przestrzeni ostatnich 3 lat. Premiera – druga połowa maja.

Luty, 15 – Specjalnie skomponowanym sygnałem trombitowym oraz gorącym koncertem Golec uOrkiestra otwiera 9th Winter Youth Olympic Festival w Szczyrku. Choć zima trzyma mrozem, gorący koncert topi wszystkie lody między kilkuset osobową ekipą młodych sportowców z całej Europy oraz kilkutysięczną publicznością Szczyrku.

Maj, 29 – Nareszcie!!! Kazali sobie na nią dłuuuuugo czekać, ale w końcu jest. Piąta, najbardziej dojrzała i wysmakowana, jak twierdzą Łukasz i Paweł, płyta Golec uOrkiestry ląduje na sklepowych półkach. „Góralskie tango”, „Życie jest muzyką”, „Koniakowskie stringi”, „Wujek Louis song” to tylko niektóre jej atuty...

Czerwiec, 26 – Tysięczny koncert!!! Golec uOrkiestra gra w Operze Leśnej w Sopocie z towarzyszeniem... orkiestry symfonicznej. Specjalny, ponad godzinny recital podczas Top Trendy Festival, prowadzony przez Agatę Młynarską i Stanisława Jaskółkę, porywa fanów tłumnie zgromadzonych w amfiteatrze i widzów TV Polsat. W ciągu 88 minutowego koncertu na scenie pojawia się i śpiewa Maryla Rodowicz („Crazy is my live”), Halina Mlynkova („Nie ma nic”), Szymon Wydra („Słodycze”), a Michał Urbaniak na sposób jazzowo - skrzypcowy przetwarza „Lornetkę” i „Wujek Louis song”. Bałtycką Orkiestrą Symfoniczną dyryguje sam... Tomasz Szymuś!

Lipiec, 18 – Golec uOrkiestra gwiazdą XIII-ego Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w Glinojecku. Kilkunastotysięczna cygańską brać, która zjechała na festiwal z całego świata, szaleje przy „golcowych” nutach! Koncert emitowany przez TVP 2.




Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.

Piosenki

  • Podobni wykonawcy