Avantasia
Avantasia to projekt muzyczny stworzony przez Tobiasa Sammeta - wokalistę power metalowego zespołu Edguy. Nazwa Avantasia pochodzi od słów "Avalon" i "Fantasia" i opisuje świat "poza ludzką wyobraźnią". Jako pierwszy został wydany album "The Metal Opera", na który składają się dwie tworzące zamkniętą całość płyty, które zawierają 23 utwory opowiadające fantastyczną historię Dominikanina Gabriela we wczesnym XVII wieku. W pierwotnym zamierzeniu na tym dyskografia Avantasii miała się zamknąć
Avantasia to projekt muzyczny stworzony przez Tobiasa Sammeta - wokalistę power metalowego zespołu Edguy. Nazwa Avantasia pochodzi od słów "Avalon" i "Fantasia" i opisuje świat "poza ludzką wyobraźnią". Jako pierwszy został wydany album "The Metal Opera", na który składają się dwie tworzące zamkniętą całość płyty, które zawierają 23 utwory opowiadające fantastyczną historię Dominikanina Gabriela we wczesnym XVII wieku. W pierwotnym zamierzeniu na tym dyskografia Avantasii miała się zamknąć, jednak w listopadzie 2007 roku zostały wydane dwie części minialbumu "Lost in Space", które miały umilić oczekiwanie fanów na kolejny album wydany pod szyldem Avantasia - "The Scarecrow" (styczeń 2008).
Wiosną 1998 roku podczas tournee zespołu Edguy "Theater of Salvation", Tobias Sammet rozpoczął zbieranie pomysłów na autorski projekt stworzony gościnnie z wieloma innymi muzykami, stworzony w formie opery metalowej. Po zakończeniu tournee przystąpił do realizacji swoich planów, werbując wielu znanych wykonawców muzyki metalowej m.in. Kai Hansena oraz ex-solistę zespołu Helloween Michaela Kiske. W czerwcu 2001 roku ukazał się pierwszy album "Avantasia: The Metal Opera - Part I", a zamykająca go kontynuacja "Avantasia: The Metal Opera - Part II" została wydana we wrześniu 2002 roku.
Określenie "Opera metalowa" nie odnosi się do opery w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jest to nawiązanie do muzycznego terminu "opera rockowa" (ang. rock opera), którego używa się w stosunku do wydawnictw stworzonych jako album koncepcyjny, który opowiada epicką historię, w której występują postacie bohaterów, a co dalej za tym idzie: podział na role (często każdą rolę ma do odśpiewania inny wokalista) oraz dialogi między bohaterami.
Od strony muzycznej Avantasia różni się nieco od Edguy’a gdyż nastawiona jest na orkiestracje- nie bez powodu ma podtytuł THE METAL OPERA
Avantasia: The Metal Opera
Zdecydowaną większość utworów stanowią brzmienia power metalowe w połączenie z obfitością dźwięków, wielu przejść orkiestrowych oraz śpiewów chóru powoduje, że Avantasia często nazywana jest metalem symfonicznym. Utwory "Inside" oraz "In Quest For" akompaniowane są jedynie przez pianino. Pierwszy album wzbogacony jest o kilkunastosekundowe przerywniki instrumentalne.
Najbardziej złożonym utworem drugiego albumu jest pierwszy utwór "The Seven Angels". Ten trwający ponad 14 minut utwór zawiera klasyczny refren, dźwięk dwóch gitar solowych, przejście wokalne wraz z akompaniamentem pianina oraz zapierający dech w piersiach finał. Utwór śpiewany jest przez siedmiu piosenkarzy, którzy wcielili się w postacie elfów. Utwór ten stanowi najważniejszą część albumu, ponieważ jest kluczem do zrozumienia fabuły. Najciekawszą częścią (czas utworu około 7:00) piosenki pojawiające się przed słowami głosu z wieży który mówi "Woe to you, longing from the wisdom [...]" (Biada tobie, tęskniącemu za wiedzą...). Słowa te nie są zawarte w tekście piosenki, są tajemnicą. Wielu ludzi uważa, że wśród niezrozumiałej mowy słychać słowa "Father, Forgive Us." i "When will the angel come?".
W sumie na obu albumach pojawiają się takie gwiazdy jak: Henjo Richter (Gamma Ray), Jorn Lande (ex. Masterplan), Markus Grosskopf (Helloween), Kai Hansen(założyciel Helloween, Gamma Ray), Michael Kiske (ex. Helloween), Alex Holzwarth (Rhapsody), David de Feis (Virgin Steel), Sharon Del Adel (Within Temptation), Ralf Zdiarstek (chórki w Edguy), Andre Matos (Angra),Timo Tolkki (Stratovarius), Bob Catley (Magnum), Eric Singer (Kiss), Jens Ludwig no i oczywiście Tobias Sammet.
The Scarecrow - nowa opowieść
Premiera trzeciego albumu Avantasii miała miejsce 25 stycznia 2008.
Tym razem koncept był nieco inny- nie było wielkiej historii, raczej luźno powiązane tematycznie kawałki o dużo bardziej hard-rockowym nastawieniu.
Na albumie znowu pojawili się znani goście, tym razem między innymi Alice Cooper), Rudolf Schenker (Scorpions), Jorn Lande (ex Masterplan), Roy Khan (Kamelot) czy Amanda Somerville (Epica, After Forever). A także ponownie goście z pierwszych dwóch Avantasii.
The Scarecrow, The Wicked Symphony oraz Angel of Babylon opowiadają o człowieku, który jest nie rozumiany przez otoczenie, nieszczęśliwie zakochany i zagubiony w swej wrażliwości, odizolowany od świata.
I ponownie Avantasia odniosła sukces- tym razem dodatkowo dzięki zorganizowanemu tour, na którym można było zobaczyć część gwiazd z albumu grających na żywo. Tobias Sammet zapowiedział drugą część The Scarecrow…