środa, 23 lipca 2014

hej :]

Dobra już się nie będę produkować...
co chwile obiecuje i wg  przepraszam  już nie bd ..
dodam posta raz na czas . :)))
wątpię czy mam dużo czytelników . ;/
ale cóż .
Macie tagiee coś :3
Dam także gifa :)
Pozdro Mychy  ♥♥♥

niedziela, 1 czerwca 2014

Znowu przepraszam !

Hej, Boże nagle mi się przypomniało że mam bloga a i co do konkursu zgłosiły się tylko 4 osoby więc nie wypalił:(
Szkoda ale dobra teraz nie o tym ....
Nw teraz nie mam czasu bd dodawać około raz w tygodniu posty postaram się........
Ale za to macie troche dla odświeżenia wiadomości :

Pochodzenie

Świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej[2], początkowo występowała na terenach Peru, Brazylii i Paragwaju. Została udomowiona przez Inków i rozprzestrzeniona na znaczną część Ameryki Południowej. Do Europy przybyła wraz z pierwszymi odkrywcami i stała się często hodowanym zwierzęciem domowym. W Ameryce Południowej mięso świnki morskiej stanowi przysmak, pieczone świnki podawane są w restauracjach
Świnka morska, niegdyś popularne zwierzę laboratoryjne, wykorzystywane w badaniach naukowych, obecnie zastępowana jest przez myszy i szczury, które szybciej się rozmnażają.

Opis

  • Długość ciała: 22–35 cm
  • Długość ogona:
  • Temperatura ciała: 37,4–39,5 °C
  • Masa ciała: samica około 800 gramów, samiec około 1200 g
  • Długość ciąży: ok. 64–69 dni
  • Liczba młodych: 1–4 (zdarzają się liczniejsze mioty)
Forma dzika ubarwiona brunatno lub szaro. Rasy hodowlane łaciate, o umaszczeniu składającym się z plam czarnych, białych, żółtych, rudych, i szylkretowych.
Świnka morska dobrze kopie, ale prowadzi naziemny tryb życia; nie potrafi się wspinać na drzewa. Żyje w koloniach, jest aktywna w dzień i w nocy – w ciągu całej doby przesypia ok. 4-6 godzin. Okresy wzmożonej aktywności to świt i zmierzch, ze względu na najmniejsze zagrożenie ze strony drapieżników.
Świnka morska to roślinożerca – żywi się głównie ziołami, sianem, ewentualnie zbożem, podawanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego – jest zabronione. Pomimo, że często potrzebne płyny świnka morska czerpie ze spożywanych owoców i warzyw, zawsze powinna mieć dostęp do świeżej wody. Świnki morskie same nie syntetyzują witaminy C, dlatego konieczne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem. Średnie zapotrzebowanie świnki na witaminę C, to 10–30 mg/kg.
Rasa gładkowłosa
Młode osobniki są wcześnie samodzielne i mogą się odżywiać pokarmem stałym już pierwszego dnia życia, jednak do ok. 3 tygodnia życia ssą mleko matki. Dojrzałość płciową wcześniej osiągają samice (ok. 4 tygodnia), a samce w wieku około 2–3 miesięcy.

Rasy i ubarwienia

Świnka morska o umaszczeniu agouti
Rasa Rozetka
Rasa długowłosa
Rozetka trójkolorowa
Odmiana gładkowłosa
Przez lata wyhodowano wiele ras świnki morskiej w różnych odmianach kolorystycznych. Każda z nich ma zupełnie inne cechy charakterystyczne, które składają się na wygląd zewnętrzny zwierzęcia. Oto kilka z nich:

Agouti

Umaszczenia określane mianem "agouti" pochodzą od pierwotnych, dziko żyjących świnek. Najczęściej występują barwy szare, złote, srebrne, kremowe, buff i cynamonowe. Gen odpowiedzialny za ten kolor jest dominujący, czyli potomstwo zazwyczaj dziedziczy to umaszczenie. Charakterystyczny dla tego rodzaju umaszczenia jest szaro-czarna końcówka włosa, tzw. tricking. Przy samej cebulce włos jest jednobarwny w kolorach od kremowego po brązowy, a na końcu prawie czarny. Agouti może być kolorem podstawowym lub z domieszką innych kolorów jak biel i czerwień.

Jednokolorowe

Inaczej monokolory. Występują we wszystkich rasach i odmianach kolorystycznych (ale tylko jeden kolor!). Świnki jednokolorowe, może z wyjątkiem białych, są idealną parą do większości umaszczeń "trudnych" występujących w hodowlach, jak: roan, dalmatin itp.

Albinotyczne

Świnki albinosy charakteryzują się jednolitą białą barwą umaszczenia. Zwierzęta te mają czerwone oczy, w ich skórze nie ma pigmentu. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. Krótkowłose świnki albinosy są najczęściej wykorzystywane do badań w laboratoriach.

Himalaya

Ubarwienie to cechuje śnieżnobiałym futerkiem, ale "końcówki ciała" – nosek, uszy i stopy mają pigment i sierść w tych miejscach powinna być czarna. Kolor oczu zawsze jasnoczerwony, co idealnie współgra z ogólnym wyglądem świnki. Zwierzęta w tym umaszczeniu powinno się krzyżować w obrębie koloru lub z czarnym, niekiedy młode takich par rodzą się w barwie SABLE – rozjaśniony kolor czarny, gdzie głowa (także oczy) i stopy pozostają kruczo-czarne.

Holenderska

Biała w pasy (np. czarne). Jest gładkowłosa. Oczy są koloru czarno-brązowego.

Coronet

Coronet - świnka morska, której charakterystyczną cechą jest rozetka powyżej linii oczu.

Szylkret

Standardowe ubarwienie w kolorze czarno-czerwonym (wyraźnie odcinające się od siebie). Często umaszczenie to występuje w "towarzystwie" koloru białego = szylkret z białym lub czerwonym.

Rozetka

Futerko świnki jest półdługie, ale sprężyste. Sierść układa się w liczne rozetki, tzw. wirki. Muszą być one odpowiednio położone na ciele. Każda rozetka jest okrągła, umiarkowanie duża. Środek rozetki nie może być podwójny. Świnka powinna mieć minimum 6 rozetek: 2 na grzbiecie po obu stronach ciała, 2 na zadzie, 2 na biodrach. Do tego mogą być 2 po bokach. Świnka rozetkowa występuje we wszystkich odmianach i kombinacjach barwnych.

Angorka

Długowłosa rasa, wymagająca szczególnej pielęgnacji. Świnkę trzeba codziennie czesać, a co jakiś czas jej futerko należy umyć. Ilość rozetek jak u krótkowłosej rozetki. Występuje we wszystkich kolorach. Powinna ona mieć 3 rozety – po jednej na biodrach i jedna na głowie, która powoduje rośnięcie charakterystycznej grzywki. Bywa określana mianem żywej peruki, można też mieć problem z odróżnieniem jej przodu od tyłu.

Skinny

Prawie bezwłosa świnka – sierść występuje tylko i wyłącznie w okolicy nosa i w niewielkim stopniu na kończynach. Jej skóra jest zdrowa, sprężysta i ciepła w dotyku. Świnki morskie rasy skinny mogą występować, w każdym kolorze. Pożądany jest równomierny podział kolorów przy zwierzętach wielobarwnych. Świnki tej rasy są podatne na zadrapania. Przesuszone miejsca na skórze należy jednorazowo posmarować oliwą.

Baldwin

Zupełnie bezwłosa świnka. Po urodzeniu młode mogą mieć małe ilości owłosienia, ale znika ono w czasie, gdy świnka dojrzewa.

Przypisy

  1. Cavia porcellus w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Cavia porcellus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2 listopada 2009]

Bibliografia

  • Brodowska, Kamila. 2004. Wszystko o świnkach morskich. Warszawa: Mako Press.
  • Mettler, Michael. 2004. Świnki morskie. Janki: Agencja Wydawnicza J. Mostowski.
  • Steinkamp, Anja. 1994. Świnka morska: kupno, pielęgnowanie, żywienie. Warszawa: PiL.
  • Bartenschlager, Eva Maria. 2000. Świnka morska.

A tu jeszcze zdjęcia sweet świnek :)




poniedziałek, 17 lutego 2014

Hej :]]]

Pseprasaaam <3 ): ze mnie tak dłuuugo nie było :[ ale nieee mam zbytnioo czasuu... :P
I chyba nie wiem czy to dalej ma sens pisanie ... Jeszcze nie wiem .... wiec .......
Konkurs
Zasady : 
1. Obs. Twittera : https://twitter.com/Milkaxd223(Jeżeli masz, jak nie to obs konto na googlach ) 
2.polub wszystkie posty z ostatnich 2 mies na blogu 
3.Wyślij na mój e-mail : 
GOTOWE !!!
(PODAJ IMIE I NAZWISKO, WIEK,MIEJSCOWOŚĆ,KOD POCZTOWY,ULICE +NUMER DOMU.)

(mój e-mail : jogurtowaxd@gmail.com)

Nagrody : 
(DO WYBORU : 
Złoto Meksyku

Tatrzańskie hale

Wspomnienie Patagonii
Pod indyjskim niebem
Rzymskie wakacje
Powrót nad Titicaca
Polska jesień )

(DO WYBORU ORZECHOWY,OWOCOWY,WARZYWNY)
 
(do rozszczygnięcia konkursu potrzebne minimalnie 25 osób jeżeli tyle osób nie weźmie ( co i tak mało osób) konkurs zostanie odwołany . 
Konkurs od 18.02 - 10.03.
POWODZENIA :))

niedziela, 26 stycznia 2014

Heej !! Powrót !!!

Hej ludziee <3 !!!
 No i powrót co ? ! :)
Powrót... taa pojechaliśmy w góry i wróciliśmy z psem ...
No i mam psa mieszaniec Yorka:)
Prześlę wam zdjęcie jak tylko je bede miala :)
Teraz będę rzadzej wchodzić na blogaa :((( ;//
Okej kończe bo Briko domaga się co chwilę pieszczoch ;-)

sobota, 18 stycznia 2014

Tęskonoota ... :((

Hej moi świnkoholicy <33
Ostatni post .... Widzimy się 26.01 . jadę na narty więc może uda mi się zrobić jakieś fottyyy i się pochwaleeee. A ja się lubię chwalić :) xD
Dobra przejdźmy do świnek !!!!
Heh. no więc ...
Więc macie takie coś ślicznego :)) )

Kilka ciekawostek naraz !!!!  To dlatego że wyjeżdżam :// akurat 8 ciekawostek na każdy dzień ...
Swinki maja dluzsza przerwe miedzy rujami w zimie niz w lato!
Ruja u nich trwa co 18 dni w lecie, ale w zimie moze sie przedluzyc do co 22 dni. Samiczka jest gotowa do zaplodnienia tylko przez pare godzin.
Po ok 45 dniach mozna zauwazyc ze jest ona w ciazy dlatego ze male zaczynaja kopac. Przy pomocy stetoskopu moze wyczuc mlode pare dni wczesniej.
Mlode samiczki moga byc zdolne do zaplodnienia juz od ok 24 dnia zycia.


Mleko u karmiacej samiczki ma prawie taki sam sklad co krowie mleko! Jesli samiczku umrze mozna dac mlodym normalne mleko z dodatkiem miodu i paru kropli witaminy C


Swinki, ludzie i malpy sa jedyni ssakami ktore same nie potrafia produkowac witaminy C


Swinkom brakuje ogona, ale ciagle posiadaja kosc ogonowa (tak jak my), co daje wyraznie znac ze mialy kiedys ogon


Zoladek u swinki pomiesci ok 10-25 ml jedzenia ( jedna lyzka to ok 15 ml)


Male swinki widza zanim sie urodza, gdyz otwieraja oczy 14 dni przed urodzeniem


Mlode rodza sie calkiem wyksztalcone. Zaczynaja probowac sie myc albo biegac juz pare minut po urodzeniu. Tego samego dnia moga tez podbierac staly pokarm mamie.


Swinka jako mumia!
Swinki narodzily sie w Peru i to tam Inkowie mieli je jako zwierzeta domowe przez ponad 300 la. Znalezione rzeczy z motywami swinek, a przy mumiach znaleziono mumie swinek.



Ja się z wami niestety żegnam będę za wami tęsknić :))
Ps. dziękuje za życzenia świąteczne i miłe propozycje z wpisami na bloga od was bardzo dziękuję wszystkim ... !!!!



piątek, 17 stycznia 2014

Kastracja świnek morskich !!!

Kastracja samców świnek morskich może okazać się niezbędna w przypadku, gdy nie chcemy rozmnażać zwierzątek, które zdążyły się już ze sobą zaprzyjaźnić. Kastracja u świnek morskich wiąże się z chirurgicznym usunięciem jąder i nie ma do niej żadnych innych wskazań niż chęć uniknęcia ciąży u samicy.
Jeśli mamy nadzieję, że kastracja sprawi, iż dorosła świnka morska przestanie zachowywać się agresywnie w stosunku do innych osobników, lepiej od razu ją porzucić. W przeciwieństwie do innych gatunków zwierząt, kastracja nie wypłynie na zachowanie świnki morskiej. Świnki morskie po kastracji będą w równym stopniu agresywne, co przed nią. Dlatego też na kastrację warto decydować się wyłącznie po to, by zapobiec niechcianym ciążom.
Zabieg kastracji niesie ze sobą również pewne ryzyko. Zwierzątko może nawet stracić życie w wyniku błędów weterynarza lub powikłań pooperacyjnych czy zakażeń. Świnki morskie są bowiem wrażliwe na narkozę oraz stres pooperacyjny i trudniej jest je operować niż większe zwierzęta takie jak psy czy koty.
Jeśli pomimo ryzyka decydujemy się na kastrację świnki morskiej, powinniśmy zdecydować, w jakim momencie będzie ona najodpowiedniejsza. Wyróżnia się dwa dogodne momenty na kastrację w życiu samca świnki morskiej. Możemy poddać go zabiegowi w czasie, gdy nie osiągnął on jeszcze dojrzałości płciowej. Wtedy przez cały okres jego życia nie będzie on wykazywał zachowań typowych dla samców. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kastrację dojrzałego samca, pamiętajmy, że nie zmieni to w żaden sposób jego zachowania, a bezpłodność uzyska on dopiero po sześciu tygodniach od dnia operacji.
Przed i po zabiegu sterylizacji, świnki morskie potrzebują szczególnej opieki. Kilka dni przed operacją powinno się podawać im większą dawkę witaminy C niż zwykle. Ułatwi i przyspieszy ona leczenie się ran zwierzątka. Od weterynarza zależy powodzenie operacji, wybierzmy zatem takiego, który zajmuje się nie psami i kotami, a zwierzętami egzotycznymi. Złóżmy wizytę zaufanej osobie, która jest polecana w kręgach hodowców świnek morskich.
Po zabiegu pielęgnujmy świnkę morską. Być może, że nie będzie chciała jeść, musimy ją wtedy zachęcać. Nie możemy dopuścić by głodowała, ponieważ brak żywienia trwale odbije się na jej zdrowiu. Powinniśmy też zapewnić zwierzątku źródło ciepła. Organizm świnki morskiej zaraz po operacji może bardzo szybko się wyziębiać.
Przeanalizujmy dokładnie zalety kastracji i możliwe zagrożenia. Zdecydujmy się na zabieg dopiero wtedy, gdy uznamy to za zupełnie niezbędne.

dużo napisałamm :-)


Świnki morskie są stadnymi zwierzątkami. Tak jak ludzie mają one swoją mowę i zakodowane zachowania. Gdy puścimy kilka świnek na trawę lub w domu zauważymy, że wśród nich jest jedna prowadząca a reszta idzie za nią gęsiego. Takie zachowanie jest spowodowane przez zakorzenione instynkty grupowe. Świnki głownie działają właśnie instynktownie, dlatego nie wszystko, co robią może być dla nas zrozumiałe.
 
Gryzienie:
Świnki są z natury bardzo spokojnymi zwierzątkami, lecz czasem dochodzi do starć miedzy dwoma samcami zazwyczaj o pokarm albo o samice. Walki te nie są wcale groźne, bo rzadko, kiedy dochodzi do rozlewu krwi. Może się również zdarzyć, że nasz pupil ugryzie i nas, ale wtedy wina na pewno będzie leżeć po naszej stronie. Na przykład czułym miejscem świnki jest brzuch, zazwyczaj prosiaki nie lubią gdy się go dotyka, w obliczu potencjalnego zagrożenia potrafią nieźle dziabnąć.
 
Świnka się nie rusza:
Świnka zaraz po przyjściu do nowego domu jest przestraszona, a ponieważ nie ma gdzie uciec stoi w miejscu. Świnki podobnie zachowują się na wolności. Gdy dostaną jakiś sygnał o nadchodzącym niebezpieczeństwie, najpierw biegną do najbliższego schronienia przypominającego norę a jeżeli owego w pobliżu nie ma świnka staje w miejscu mając nadzieję że nic jej nie zauważy. Tak samo w domu; jeśli pupilek jest nowy, napewno boi się nowego otoczenia, nowych zapachów i  dźwięków a ponieważ w klatce za bardzo nie ma gdzie uciec, stoi w miejscu.

Bieganie w tą i z powrotem a przy tym dziwne podskakiwanie:
Jest wiele pytań dotyczących tego zachowania. Jak ludzkie dzieci małe świnki muszą się jakoś wyszaleć. Jednym ze sposobów na to jest właśnie bieganie w jedną i w drugą stronę a przy tym dziwne podskakiwanie i kręcenie głową na boki, to jest po prostu rodzaj zabawy. Z czasem gdy świnka dorośleje takie zachowania już nie mają miejsca.

Jedzenie własnych bobków:
Świnki morskie produkują dwa rodzaje kału. Cekotrofy i te zwykłe, niejadalne. Cekotrofy są zjadane dla tego, bo posiadają witaminę K i witaminy z grupy B, które w innej niż ta postaci nie są przez nie przyswajane (bądź przyswajane z trudem).

Rozciągnięta świnka:
Gdy głaszczemy świnkę przez dłuższy czas, relaksuje się i czuje się bezpiecznie. Wtedy właśnie rozciąga się (robi się prawie dwa razy większa:) ) i mówi nam przez to, że dobrze się czuje w naszej obecności i nie chce wracać powrotem do klatki. Jak będziemy długo głaskać naszego pupilka może on nawet zasnąć na naszych kolanach.

Pozostawianie wszędzie swoich bobków:
Świnki nie zdają sobie sprawy z tego, że pozostawiają za sobą bobki, tym bardziej nie możliwe jest nauczenie jej załatwiania tego typu potrzeb do kuwety, taka po prostu ich natura:)

Lizanie:
Nikt dokładnie nie wie, czemu zwierzęta liżą. Toczy się wiele spekulacji na ten temat a ja podam wam kilka wysnutych teorii:
a) Świnka chce nam powiedzieć w ten sposób że coś do nas czuje, że nas kocha, lecz tu pojawia się pewna sprzeczność bo często się zdarza że czworonogi liżą nawet obcą dla siebie osobę.
b) Może dla tego że skóra jest lekko słonawa? Zwierzęta domowe instynktownie liżą słone rzeczy aby uzupełnić składniki mineralne w organiźmie - to dosyć prawdopodobna teoria, w sklepach zoologicznych można kupić sól dla gryzoni i z tego co wiem jest chętnie kupowana.
c) Na pewnym forum (dokładnie nie pamiętam gdzie) wypowiedział się jakiś weterynarz i stwierdził on że psy (z pewnością może to dotyczyć również świnek) liżą "wymuszając" w ten sposób od opiekuna aby się z nim bawił lub, jak w przypadku świnek głaskał (to też jest pewna forma rozrywki dla naszego pupila). Ale nie ma się co martwić bo nawet jeżeli świnka "wymusza" na tobie abyś ją głaskał to dobrze, bo miło jest widzieć jak świnka powoli na zamyka oczy i zasypia naszych kolanach.

Gryzienie kratek od klatki:
To dosyć duży problem zwłaszcza gdy świnkę "natchnie" na gryzienie ich w nocy. Jest na to rada; musisz polać gryzione kratki sokiem z cytryny. Na pewno nie zaszkodzi to zwierzęciu a tylko je zniechęci do dalszej pracy. Dlaczego więc świnki to robią? Moje zaczęły stosować tę metodę zamiast kwiczenia lub na przemian; kwiczenie, gryzienie aby "ładnie poprosić" mnie o podanie jedzenia. Może to być też oznaką zniecierpliwienia, chęcią zwróceniem na siebie uwagi lub rozładowania napięcia. Z pewnością świnki robią to również aby zetrzeć sobie zęby, w tym wypadku trzeba częściej podawać twardy pokarm taki jak: marchewka, seler, ziarenka, kolba itp.

Pewnie niektóre z powyższych zachowań świnki robią automatycznie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
ZAKAZ KOPIOWANIA !!!! SAMA PISAŁAM WIĘC ZZAKAZ

czwartek, 16 stycznia 2014

gdyby było jak w bajce............. (..)

Tak gdyby już głupia toya nie włączyła internetu to bym wam nie napisała dziś NIIC !!!
więc może i lepiej że włączyła ? hah żart no jasne że lepiej że włączyła taa miałam pretekst żeby grać w simsy bo nie było neta :) xD
 ja zrobie zdjęcie mojej świnki morskiej w smisach to wam przyślę !!! 

Niektórzy mówią że łyse to brzydkie .... 
To nie prawda każde piękne !!! 

Wszystkie świnki morskie są ślicznee !!!!

To ja wam jeszcze jutro dodam może z dwa posty bo nie idę do szkoły ide do dentysty ... ;// 
no i w sobotę ostatnii !!! wieczorem bo będę się pakować wiecie ciuchy narty itp.. 
to zaznaczone to połowa mojego domku :)) 
TAK WIEM DUŻOOO WIDAĆ !!!
Dobra do jutraa ppaaapaa <3


środa, 15 stycznia 2014

Siiiemka!

Od niedzieli nie będę dodawać postów :/// przepraszam !!! jadę na ferie w góry do Międzybrodzia Bialskiego :) a to jest nasz prywatny dom więc tam nie mamy internetu niestety w niedziele wieczorem (26.1.14) Będę tęsknić za blogiem i wami :(( 

Dodam ostatni post w Sobotę (18.01) :3 :// 

Ale dziś dla was mam śliczne zdjęcia :) 




Wierszyk na dziś :) 
Świnka morska jakby wiecie,
najszczęśliwsza jest na świecie.
Lubi jabłka i marchewki ,
 W wigilię człowiek jest krzepki.
Uważajcie ludzie , ja wam powiadam
Świnka mądrzejasz od gada
 Dużo mówi , dużo myśli
Sto pomysłów w głowie ciśli
Chrumka całymi dniami,
bo trudno jest jej żyć nocami