Elvis Presley

Jesteś na: iSing > Piosenki artystów na E > Elvis Presley

Elvis Presley

Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – piosenkarz amerykański. Elvis Presley był jednym z prekursorów rock and rolla i jedną z najbardziej znaczących postaci w kulturze masowej XX wieku. Elvis Presley urodził się w niezamożnej rodzinie w Tupelo w stanie Missisipi. Od lat dziecięcych śpiewał w chórze kościelnym. W 1954 roku w wytwórni Sun Records nagrał pierwszy singel z piosenką That's All Right Mama, który stał się hitem miejscowych rozgłośni radiowych. Zobacz więcej

Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – piosenkarz amerykański. Elvis Presley był jednym z prekursorów rock and rolla i jedną z najbardziej znaczących postaci w kulturze masowej XX wieku.
Elvis Presley urodził się w niezamożnej rodzinie w Tupelo w stanie Missisipi. Od lat dziecięcych śpiewał w chórze kościelnym. W 1954 roku w wytwórni Sun Records nagrał pierwszy singel z piosenką That's All Right Mama, który stał się hitem miejscowych rozgłośni radiowych. Z czasem jego popularność zaczęła rosnąć, by niedługo potem osiągnąć nieznaną wcześniej skalę. W roku 1955 na jednym z jego koncertów pojawił się pułkownik Tom Parker, który widząc jego szybko wzrastającą popularność podpisał z nim kontrakt. Wkrótce Elvis przeszedł do wytwórni RCA. Jednym z pierwszych jego przebojów dla RCA była piosenka Heartbreak Hotel, która wywołała niewiarygodne emocje wśród młodych słuchaczy i podzieliła konserwatywny świat Ameryki na młodych i starych. W 1956 Presley rozpoczął również karierę aktorską, grając w westernie "Love Me Tender". W grudniu 1956 roku Presleyowi nadano nieformalny tytuł "króla rock and rolla", który przylgnął do niego do końca jego kariery. W okresie 1956-1958 nagrał wiele wspaniałych utworów, które na stałe zapisały się w historii muzyki rozrywkowej. Po wspomnianej Heartbreak Hotel, warte podkreślenia są tu I Got a Woman, Hound Dog, Don't Be Cruel, Jailhouse Rock, Teddy Bear czy One Night.

W 1958 został powołany do armii. Dwa lata służył w bazach amerykańskich w Niemczech Zachodnich. Dwuletnia nieobecność nie odbiła się jednak negatywnie na jego karierze. Materiały nagrane wcześniej pozwalały na stałe publikacje jego muzyki nawet pod jego nieobecność. Pobyt w wojsku wręcz przysporzył mu popularności, zjednując mu fanów pośród bardziej konserwatywnej i starszej publiczności. Po powrocie z armii kontynuował karierę piosenkarską i filmową. Filmy z lat sześćdziesiątych to w przeważającej większości komedie muzyczne. Stworzył też wtedy swój image, który odcisnął wielkie piętno na kulturze popularnej Ameryki. Mimo dość podobnej formuły swoich filmów, Elvis stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych i opłacanych artystów Hollywood. Grał wiele ról w różnych gatunkach filmowych od dramatów (Wild in the country, Flaming Starr), poprzez westerny (Charro, Stay Away Joe) po wspomniane wcześniej komedie muzyczne (Viva las Vegas).

Elvis pozostał najpopularniejszym muzykiem popowym w USA nawet w czasach wielkiej brytyjskiej inwazji (zob. rock), od kiedy to rynek muzyczny zdominował nowoczesny, europejski rock and roll, a potem rock. W ankiecie przeprowadzonej w szczytowym okresie popularności The Beatles, to właśnie Elvis Presley zachował większą popularność. Był uniwersalną gwiazdą. Z powodzeniem śpiewał muzykę country, rhythm and blues, pop, rock i gospel, za którą trzy razy otrzymał Grammy Awards (m.in. za album How Great Thou Art z 1966 roku oraz He Touched Me z 1971 roku).

1 maja 1967 roku poślubił Priscillę Beaulieu, którą poznał podczas służby wojskowej w Niemczech.

Po ośmioletniej przerwie wrócił do koncertów specjalnym programem telewizyjnym zrealizowanym dla telewizji NBC "Elvis Comeback Special", wyemitowanym w grudniu 1968 roku. Program pozwolił mu ponownie wrócić na szczyty list przebojów oraz na scenę. W roku 1969 zainspirowany sukcesem nagrał w American Sound Studio w Memphis jeden z najlepszych materiałów w swojej karierze, mieszając gatunki gospel, blues i rock'n'roll. Piosenki, które wyszły na światło dzienne podczas tej sesji to m.in. Suspicious Minds (1 miejsce na liście przebojów w sierpniu 1969 i stały element jego koncertów), In the Ghetto, Don't cry daddy, Kentucky Rain i wiele wiele innych. W sierpniu 1969 roku Elvis z nowym materiałem i image powrócił na scenę do Las Vegas, czym rozpoczął kolejny rozdział w swojej bogatej karierze. Występy w Vegas mieszały się z przeprowadzanymi tournee po całej Ameryce oraz nagrywaniem nowych płyt. Sukcesem stały się filmy dokumentalne z jego koncertów z Las Vegas z 1970 roku ("That's the way it is") oraz z jego trasy koncertowej z 1972 roku ("Elvis on Tour"). Nie można zapomnieć również o legendarnych koncertach w Madison Square Garden z czerwca 1972 roku. 14 stycznia 1973 roku dał porywający koncert charytatywny na Hawajach, był to pierwszy w historii koncert transmitowany na cały świat przez satelitę.

Elvis koncertował do końca swojego życia. Lata 1974-1977 to kolejne sukcesy (m.in. słynne koncerty z Memphis). W 1974 roku za wykonanie na żywo w Memphis utworu gospel How great thou art dostał nagrodę Grammy. Ostatni koncert Elvis dał w Indianapolis 26 czerwca 1977 roku. Od powrotu na scenę w 1969 roku Elvis miał na koncie 1137 koncertów i miliony sprzedanych płyt. Za najlepsze należy uznać sesje z Nashville z 1970 roku, oraz w Memphis 1973 roku. Ostatnią jego płytą była Moody Blue.

Małżeństwo z Priscillą trwało sześć lat. 1 lutego 1968 roku przyszło na świat ich jedyne dziecko – Lisa Marie Presley.
Elvis był przez wiele lat uzależniony od przeróżnych lekarstw, przede wszystkim od pobudzających z którymi po raz pierwszy zetknął się w czasie służby wojskowej w Niemczech. W 1973 roku po rozwodzie z żoną, Presley zaczął intensywnie koncertować i chcąc utrzymać morderczy tryb życia przyjmował coraz większe dawki leków; nasennych na noc, pobudzające na dzień jak również wiele innych, n.p. przeciwbólowe. Z tego powodu, a także przez upodobanie do nadmiernego spożywania bardzo kalorycznych posiłków w ostatnich latach życia był bardzo otyły. Zmarł na atak serca 16 sierpnia 1977 w Memphis. Przez jakiś czas wokół jego śmierci krążyło wiele wątpliwości gdyż wielu fanów nie mogło i nie chciało uwierzyć w jego śmierć. Według nich, Elvis wcale nie umarł, jego śmierć była wielką mistyfikacją. Według jednej z wersji skremowano jego "brata bliźniaka" lub jego woskową figurę a on sam wiedzie do dziś życie na marginesie świata. Obecnie aspekt jego śmierci został skwapliwie wyjaśniony, n.p. w biografiach napisanych przez najbliżej stojące mu osoby. Stał się legendą za życia i do tej pory jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. W 1997 r. Rudi Gassner, prezes BMG wygłosił w Graceland mowę, w której stwierdził, że Elvis sprzedał ponad miliard płyt. Pokaż mniej

Tekst jest oparty na licencji Creative Commons By-SA lub GNU FDL. Zdjęcie oraz biografia pochodzą z niesamowitego last.fm

Tagi: rocknroll legenda przeboj stare ale jare muzyka zagraniczna klasyk frank sinatra milosc lata 50 gospel piosenka zagraniczna cant help falling in lov elvis presley duet my way elvis hit polskie klasyka piano acoustic 1927 1956 zagraniczne po polsku

Nowe piosenki świąteczne: Queen, Metro i Chris Rea

Tym razem w nowościach znajdziecie świąteczną piosenkę zespołu Queen, kolędę z musicalu Metro oraz bożonarodzeniowy utwór Chrisa Rea.

Zobacz więcej